banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Erdoğan Tok: İşçi adına mutluyuz!

banner1357

Samsun Haber: İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, meclis toplantısında taşeron işçilerle ilgili açıklama yaptı

SAMSUN HABER 06.12.2017, 17:14
Erdoğan Tok: İşçi adına mutluyuz!
banner1353
banner1375

Samsun Haber - İlkadım Belediye Meclisi 2017 yılı Aralık ayı birleşimi, İlkadım Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşti. Mecliste taşeronla ilgili çıkan yasa hakkında konuşan Başkan Erdoğan Tok, "Henüz belirsiz olan konular var, bununla ilgili tedbirlerimizi alacağız" dedi.

AKYÜZ'DEN TAŞERON SORUSU
İlkadım Belediye Meclisi 2017 Aralık ayı birleşiminde Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz, "Taşeron yasası çıktı. Belediyedenin yılbaşından sonra taşeron şirketleriyle sözleşmeleri ortadan kalkacak. Bundan sonra belediye olarak nasıl bir yol izleyeceğiz? Akipman, kamyon, kepçe, çöp arabaları belediyenin bünyesine geçecek. Bunlarla ilgili ciddi anlamda külfet, maliyet olacak. Zaruri olarak bu hizmetler belediye bünyesine geçecek. Bu araç gereçle ilgili nasıl bir tavır takınacağız?" diye sordu.

KİRALAMA YOLUNA GİDİLEBİLİR
Henüz tam anlamıyla belirlenen birşey olmadığını vurgulayan Başkan Tok, "Yeni bir açıklama oldu. Kamudaki 450 bin civarında, belediye ve özel idarelerde 400 bin civarında çalışanın kadrolu olması konusunda. Cumhurbaşkanımız taşeronların beklentilerini karşıladı. Taşeron işçilerimiz bir güven duygusu içerisinde, yarın öbür gün sözleşme bittiğinde ne olacak belirsizliği içerisinde olmadan işlerini sürdürebilecekler.Tabi burada belli olmayan nokta var. Kamudaki işçilerimiz direk kadrolu oluyor. Ama belediyelerde bir iktisadi teşekkül olan bir şirket kurulacak. Daha bununla ilgili net bir şey yok. Kanunlaşması ancak bir-iki ay içerisinde ancak olur. Bizim yılbaşından sonra hemen bu işleri sonlandırmamız da söz konusu değil. Bizim personelimizin bağlı olduğu şirketle sözleşmemiz doluyor yılbaşında. İhaleye çıkmak durumundayız. Şimdi belki diyeceğiz ki üç aylık, beş aylık yapalım ki şirket elemanlarının işleri devam etsin. Temizlikle ilgili elemanların durumu belki direk kadroya alınması olur. Ama araçlar belki kiralama sistemiyle kullanılabilir. Onlarla ilgili çok net bir şey yok" dedi.  

MAAŞLAR NE OLACAK?
Taşerondan kadroya geçen çalışanlar için maaşların durumu hakkında konuşan Tok, "Burada belediyenin karı bence şu şekilde, biz taşeron firmalarla ihale yapıyorduk bizden para kazanıyorlardı. Biz şimdi aracılardan da kurtulmuş olduk. Direk belediyemizin elemanı olmuş olacak. Ücretler aynı sistem devam edecek. Sendikalaşma olur, belediye başkanı maaşlarını arttırmak ister o şekilde bir yol izlenir. Nasıl kadrolu işçilerimizle sözleşme imzalayıp biizm yetkimiz dahilinde zam veriliyorsa, istersek zaman veririz, istersek vermeyiz. Ama benim düşüncem çalışanın lehine olması tabi. Biz diğer belediyelere göre en yüksek maaş artışını veren bir belediyeyiz" diye konuştu.                    

Haber: Emine ÇATAL - Atilla PIÇAK

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Şubat 2020
İmsak 05:39
Güneş 07:04
Öğle 12:52
İkindi 15:58
Akşam 18:31
Yatsı 19:50