banner595

En büyük sorun bölgesel olarak arada kalmak

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ahmet Arat, “Karadeniz illerine hizmet veren Kalkınma Ajanslarının ortak hareket edeceği projeler ortaya konabilirse, bölgesel açıdan koordinasyon üst düzeye çıkarılabilir.” diyor.

En büyük sorun bölgesel olarak arada kalmak

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ahmet Arat, “Karadeniz illerine hizmet veren Kalkınma Ajanslarının ortak hareket edeceği projeler ortaya konabilirse, bölgesel açıdan koordinasyon üst düzeye çıkarılabilir.” diyor.

27 Nisan 2016 Çarşamba 09:05
banner556

 Tokat’ın bölgenin en arada kalmış kentlerinden birisi olduğunu vurgulayan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ahmet Arat, “Biz Karadeniz kenti olduğumuzu her yerde söylüyoruz lakin, gerek iklim yapısı gerek ise kültürel yönden biraz da İç Anadoluluğumuzun olduğunu söylememiz gerekir. Yakın temasımızın olduğu Karadeniz Kentleri; başta Samsun olmak üzere bizim gibi arada kalmış iki il olan Amasya ve Çorum. Zaten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı vasıtasıyla bu kentlerle olan diyalogumuz çok yakın. Hatta bölgeye yapılacak yatırımlarda ortak kararlar aldığımızı da rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı şekilde çeşitli ortaklıklar kurduğumuz Orta Anadolu kentlerimiz de var. Sivas ve Yozgat ile birlikte ortak çalışmalar da yapmaktayız. ABİGEM bu ortaklıklardan ilk aklıma geleni.” dedi.Ticaret odalarının bireysel anlamda irdelendiğinde ortaklık kültürünü imkanları doğrultusunda yürütmeyi belki başarabildiklerini ifade eden TSO Başkanı Ahmet Arat, “Fakat bu durumu güçlendirmeye yönelik yapılabilecek ne olabilir sorusunu esas cevap kalkınma ajanslarında gizli. Biraz önce örneğimde de belirttiğim gibi bizim bölgesel anlamda geliştirmeye çalıştığımız komşuluk ilişkileri, ajanslar arasında da gerçekleştirilebilir. Karadeniz illerine hizmet veren Kalkınma Ajanslarının ortak hareket edeceği projeler ortaya konabilirse, bölgesel açıdan koordinasyon üst düzeye çıkarılabilir. Biz Tokat'ta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine tabi olarak ilçelerimizle birlikte 5 Oda ve Borsa ile hizmet veriyoruz. Birlikteliği sağlamak açısından oluşturduğumuz bir platformla şehrin geneli için ortak kararlar alıyoruz. Bu platforma da Güç Birliği Platformu diyoruz. Böylesi bir yapının bölgesel anlamda Kalkınma Ajansları tarafından oluşturulmasıyla elde edilecek koordinasyon yetisi ve beraberinde gelecek güç bölgesel anlamda gelişimin önünü açacak bir yapı olabilir. Özerk yapıları olan kurumların bir platform altında toplanabileceğinin belki de bölgedeki en önemli örneği olan Tokat'taki Güç Birliği Platformu'nun; yapısıyla ilgili her türlü belge ve de bilgiyi paylaşmaya hazır olduğumuzu da özellikle belirtmek isterim. Kontrolsüz güç, güç değildir. Potansiyeli olan bölgesel güçleri birleştirerek koordineli bir yapı haline getirmek ise önemlidir.” diye konuştu.

TOKAT ÜÇ ANA SEKTÖRDE İLERLEYEBİLECEK BİZ VİZYON ÇİZİYOR

“Tokat Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2009-2013 ve 2014-2017 yılları arasında yapmış olduğumuz stratejik plan çalışmaları doğrultusunda; iç ve dış paydaşlarımızla yaptığımız değerlendirmeler bizler nazarında; 3 ana sektörde ilerleyebilecek bir kent vizyonu oluşturmuştur.” diyen Tokat TSO Başkanı Arat, “Tarım, Tarıma Dayalı Sanayi ve Turizm olarak belirlediğimiz bu 3 ana sektörün gelişimine yönelik çalışmalarımıza 2009 yılından beri devam ediyoruz. Bilindiği üzere Tokat ve ilçeleri bütünüyle ele alındığında bir geçit kuşağı üzerinde yer alıyor. Tarımsal açıdan çoklu iklim özelliklerine sahip olan Tokat'ı, ülkenin sebze ve meyve bahçelerinden birisi olarak adlandırmak çok da yanlış olmaz kanaatindeyiz. Öyle ki; şeftali, biber, kiraz, ceviz, üzüm, domates, bağ yaprağı ve daha bir çok ürünün ülke genelindeki üretiminin büyük bölümü bölgemizde gerçekleştiriliyor. Bu, sorunuz her ne kadar bölgesel anlamda bir cevap beklese de, bizim ülke geneline hatta yurtdışına yapılan ihracata büyük katkı sağlayan şehirler arasında olmamızı sağlıyor. Ayrıca Tarıma Dayalı Sanayi alanında da azımsanmayacak derecede bir öneme sahibiz. Hem tarımın gerçekleşmesinde, hem de tarımdan elde edilen mahsulün işlenmesinde ve pazarlanmasında etkin olan firmalarımız var. DİMES, OLCA gibi gıda işlemesi yapan lokomotif işletmelerimizin yanı sıra, tarım makinesi imal eden işletmelerimiz de; ekonomik açıdan hedef pazarlarımızı bölgeselden, ulusal ve uluslararası boyutlara ulaştırmış durumda. Yine turizmde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış kentimiz, tabiri caize bacasız fabrikası olma yolunda ilerlemesini sürdürüyor. Antik dönemlerden tutun, Danişmentlilere, İlhanlılara, Selçuklulara ve Osmanlılara ait bir çok eseri kente geldiğinizde görmeniz mümkün. Özel olarak Odamız başkanlığında yaptığımız çalıştaylarla geliştirmeyi hedeflediğimiz turizm için büyük ölçekli altyapı yatırımları yapılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Örnek olması açısından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle yaptığımız Gıjgıj Sosyal Tesislerimiz sonrasında, çok yataklı marka otellerin kente kazandırılması konusunda çalışmalar da gerçekleştiriyor, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Turizm yönüyle gelişen bir Tokat'ın; bölgesel açıdan istihdamı tetikleyeceğine ve bölgenin göç veren yapıdan göç alan bir yapıya dönüşeceği kanaatimiz hasıl olduğundan, bu sektörün gelişmesine yönelik gayretimizi sürdürme eğilimindeyiz.” dedi.

BÖLGESEL YAYIN YAPAN KURULUŞLARA İHTİYAÇ VAR

Bölgesel yayın yapan ciddi kuruluşlara da ihtiyaç olduğunu dile getiren Tokat Tso Başkanı Ahmet Arat, “KuzeyNews Dergisi'ne bölgesel anlamda katacağını düşündüğümüz katkıdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum. Yine biraz önce belirttiğim gibi bölgemizde koordineli bir çalışma olmasını diliyorsak, bu yayın organı gibi bölgesel yayın yapan ciddi kuruluşlara da ihtiyacımız var. Birbirimizi anlamak için birbirimizden haberdar olmamız lazım. Sizlere yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Sohbetimizden büyük keyif aldım.” diye konuştu.

KuzeyNews Dergisi/ Nisan Sayısı


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651