Eğitimde bir marka: Özel Ezgililer, Yeni döneme hazır!

Samsun'da Özel Ezgililer Eğitim Kurumları Müdürü Haydar Ürün, “Eğitimi sadece iş bulma veya para kazanma aracı olarak değil, kendini ifade eden ülkenin geleceğine dokunabilecek bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi

2003 yılında Samsun’da eğitim öğretim hayatına başlayan Özel Ezgililer Eğitim Kurumları 'Tam Öğrenme'  ve 'Yaparak Yaşayarak Öğrenme' modelleriyle öğrenci merkezli eğitim sistemini temel alıyor. Sosyal aktiviteler konusunda da Türkiye çapında derecelere giren okul, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda eğitim veriyor.

BİR EĞİTİM MARKASI
Kendi özünü ve öz değerlerini bilen bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Özel Ezgililer Eğitim Kurumları Müdürü Haydar Ürün, “Özel Ezgililer Eğitim Kurumları 2003 yılında ODTÜ mezunu 3 gencin oluşturduğu, Samsun’a hatta Türkiye’ye mal olmuş bir eğitim markası. 2003 yılından bugüne kadar birtakım değişiklikler de yaşandı. İlk yerleşkesi Atakum’daydı. Yeni yerleşkemize 2 yıl önce geçtik. Vizyon ve misyon her kurumun olmazsa olmazı ancak bu işe biraz gerçekçi bakmak lazım. Vizyon ve misyonun içleri süslenerek sunulan cümleler olarak görüyorum ben. Öncelikle kendi öz değerlerini bilen ve öz değerleri içerisinden çıkmış, yetişmiş yetiştirilmiş bir mantıkla hareket eden kurum anlayışıyla hareket ediyoruz. Ot kökün üstüne biter. Durum böyleyse öncelikle kendi özümüzden çıkarak bir şeyler yapmamız lazım. Atatürk’ü seven, ona değer veren ve yetiştirdiği çocuklara doğru bir Atatürk algısıyla yetiştiren bir kurum olma özelliğimiz var” dedi.

HER ZAMAN SAMSUN’UN ZİRVESİNDE…
Türkiye koşullarında eğitimin sürekli kendini yenileyen ve gelişen bir pozisyona sahip olduğunu ifade eden Ürün, “Bunun olumlu ve olumsuz birçok yanı var. Eğitimde bir şeylerin oturmadığını görüyorsunuz. Değişim her zaman iyidir fakat eğitimin de kültür gibi değişime biraz direnç göstermesi gerekir. Bu kadar değişim günlük planlara sebep oluyor. Bizim uzun vadeli planlar yapmamız gerekiyor eğitim adına.  Bu değişimin içerisinde bizim de vizyonumuz geçmiş ile gelecek arasında bağ kurabilen eğitim mantığıyla hareket ederek ülkenin gelişmişliğine, eğitimine ve kültürüne katkı sağlayacak bireyler yetiştirmek. Akademik anlamda Türkiye’deki sınav koşullarını da göz önünde bulundurarak kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler yetiştirmek. Dünyayla entegre olabilen ama özünü bilen bireyler yetiştirmek bizim için önemli. Yaparak, yaşayarak öğrenen bireylerin, öğrendiklerini günlük hayatta kullanabilmelerini sağlayabilmek amaçlarımızın içerisinde. Eğitimi sadece iş bulma aracı veya para kazanma aracı olarak değil, kendini ifade eden bireyler yetiştirmek, ülkenin geleceğine dokunabilecek bireyler yetiştirmek bizim işimiz. Ezgililer il dışındaki nitelikli okullara Samsun’dan en çok öğrenci gönderen kurumdur. Akademik başarı noktasında her zaman Samsun’un zirvesinde olduk bunu korumak istiyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE ÇAPINDA DERECELER!
Öğrencilere sosyal aktivite konusunda birçok imkan sağladıklarını belirten Haydar Ürün, “Sosyal becerilerinin gelişmesi noktasında özellikle anasınıfından itibaren çocuklarımızın sosyalleşmesini sağlayacak aktiviteler yapmak gerekiyor. Çocukların öğrenmeyle ilgili kritik dönemleri vardır. Bu dönemlerde en çok dikkatimizi çeken yaş aralığının olduğu yerler anasınıfı 1. sınıf dönemleri ve çocukların ergenlik dönemini kapsadığı 7-8’inci sınıf dönemleri. Ülkemizde sınav sistemini göz önünde bulundurduğumuzda 7 ve 8’inci sınıflarda sosyal aktivite konusunda biraz zayıf kaldığımızı düşünüyoruz. Çünkü akademik çalışmalara oldukça zaman ayırıyoruz. Ancak anasınıfında o kritik dönemleri daha dolu değerlendirebiliyoruz. Çocuklarımızın basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi, satranç, yüzme, oryantrik, piyano, keman ve resim gibi aktiviteler ile çocuklarımızın sosyalleşmesi elimizden geleni yapıyoruz. Bu anlamda nitelikli öğretmenlerle çalışıyoruz. Gerek yüzme gerek basketbolda hatırı sayılır derecelerimiz var. Yüzmede Türkiye 2’ncisi ve 6’ncısı olan çocuklarımız var. Samsun’da böyle küçük bir okul için güzel başarılar elde ediyoruz. Önemli olan ‘mış’ gibi yapmak değil, içini doldurarak yapmak” dedi.

EZGİLİLER YENİ DÖNEME HAZIR
Yaz dönemi boyunca okuldaki eksiklikleri gidermek adına yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini söyleyen Ürün, “Fiziksel olarak eksiklikleri giderebilmek adına çalışmalar yaptık. Velilerimiz de öğrencilerimiz de rahat olsun bu konuda. Ülkemizdeki akademik çalışmalarla ilgili yaşanan değişmeler velilerimizi de öğrencilerimizi de kaygılandırmasın. Gerek müfredatta gerekse sınav sisteminde yapılan değişimler onları endişe içine sokmasın çünkü biz hazırız. Ezgililerin her yıl kendini yenileyen dinamik bir yapısı vardır. Velilerimizin de zaman zaman şaşıracağı değişikliklerle karşılaşacaklarını ümit ediyorum. 3 ay tatil boyunca her alanda devamlı çalıştık daha iyi nasıl yapabiliriz diye. Yine de kaygı olması normal çünkü insanlar en değerli varlıklarını emanet edecekler. İnsanların en değerli varlıklarına hitap etmek büyük sorumluluk. Bu sorumluluğu yerine getirmek adına biz bu dinamik yapı içerisinde var olan eksiklikleri kapatmakla ilgili her türlü hazırlığımızı yaptık” diye konuştu.

Röportaj: Mine ŞEN

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner650

banner826