Hilas Otel

Çelik İnşaat

'Eğitimci sorunu çözülmeden eğitim olmaz'

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Nejdet Güneysu, "Eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmadan eğitimde yol almak, başarıyı yakalamak pek mümkün görünmemektedir" dedi

'Eğitimci sorunu çözülmeden eğitim olmaz'

2018-2019 eğitim-öğretim sezonunun açılışını öğrenciler ve öğretmenler heyecanla beklerken, Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Nejdet Güneysu'da gündemde olan bir çok konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Samsun'da 245 bin, ülke genelinde ise yaklaşık 18 milyon öğrenci yeni eğitim-öğretim sezonunun açılmasını bekliyor. Heyecanlı bekleyişin bitmesine az bir süre kala, gündemde olan bir çok konuyla ilgili Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Nejdet Güneysu açıklama yaptı. İlk olarak eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmadan eğitimde yol almak ve başarıyı yakalamanın mümkün olmadığını ifade eden Nejdet Güneysu, "Eğitim çalışanlarının saygınlığı artırılmalıdır. Yeni dönemde, sorunlu uygulamalar yerine, eğitim çalışanlarının eğitim-öğretim faaliyetlerinin en önemli ve vazgeçilmez unsuru görülüp saygınlığının artırılmasının hedeflenmesini istiyoruz. Beklenti ve talebimiz, eğitim çalışanlarını umutlandıran söylem değişikliğinin, çözüm odaklı eylemlerle desteklenmesi ve sürdürülmesidir" dedi.

'ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMEDE TUTARLI OLUNMALI'
Öğretmen atama ve yer değiştirme sürecinin tutarlı ve sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Nejdet Güneysu, "Zorunlu hizmet, sözleşmeli öğretmenlik vb. cebri uygulamalardan istenilen sonucun alınamadığı ve bunların yeni sorun alanları hâline geldiği bilinmektedir. Bu nedenle, Bakanlık, maddi teşvikler ile norm kadro esaslarının bölge/okul bazlı esnek hâle getirilmesi, kariyer basamaklarında pozitif ayrımcılık gibi uygulamaları bir arada yürütmek suretiyle esnek çözümler geliştirmelidir. Farklı istihdam biçimleri son bulmalı, sözleşmeli öğretmenler kadroya alınmalıdır. Eğitim kurumlarında öğretmenler arasında kadrolu/sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayırım kurum içi çalışma barışını bozmaktadır. Mülakatla öğretmen atama yönteminden vazgeçilmelidir" diye konuştu.

TEŞVİKİ YÖNTEMLER VE ÖDENEK İHTİYACI
İstihdamda zorluk çekilen bölgelerde teşviki yöntemler uygulanması gerektiğini ve okulların ödenek ihtiyaçlarının karşılanmasına vurgu yapan Nejdet Güneysu, "Samsun Eğitim –Bir-Sen olarak , eğitim çalışanlarına yönelik zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmaları hâlinde illerin mahrumiyet durumlarına göre ilave özel hizmet tazminatı ödenmesini istiyoruz. Toplu sözleşme taleplerimiz arasında da yer alan 'ilave özel hizmet tazminatı'nın hayata geçirilmesi öğretmen açığı sorununu büyük oranda çözecektir. Ayrıca okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır. Eğitim yöneticiliği profesyonel bir kariyer mesleği haline getirilmelidir. Eğitim yöneticilerinin bir eğitim ve okul lideri olarak inisiyatif alanları genişletilmeli, eğitim-öğretimle ilgili rolleri öne çıkarılmalıdır. Memur, hizmetli ve diğer çalışanların emeği görmezden gelinmemeli, mali ve sosyal hakları iyileştirilmelidir" dedi.

KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİ DARBE ÜRÜNÜ
Darbe ürünü kılık ve kıyafet yönetmeliği bir an evvel değiştirilmelidir. Darbe ürünü kılık ve kıyafet yönetmeliği, kamu görevlilerinin, milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık ve kıyafet şekillerine uygun olmak, herkesin bu kapsamda tercihlerine azami saygı gösterilmesi kaydıyla tercihleri doğrultusuna belirleyecekleri kılık ve kıyafetle görevlerine gitmelerini ve görev mahallinde bulunmalarını temin edecek şekilde değiştirilmelidir. Bakanlığın güçlü ve büyük Türkiye idealine erişmemizi sağlayacak eğitim politikaları geliştirmesini ve uygulamasını bekliyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER