banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz Akay: 'Çay tüketimine dikkat!' - Samsun Haber

banner1357

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, "Çayın makul ölçüde içilmesi durumunda yararı var. Ancak olması gerekenin üzerinde  çay tüketimi, vücuda zarar verir. İçilen çay miktarına dikkat edilmeli” dedi

SAMSUN HABER 15.02.2020, 12:44 Ayşe Çolak
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz Akay: 'Çay tüketimine dikkat!' - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, Türkiye'de bir kişinin yılda ortalama üç buçuk kilo çay tükettiğine dikkat çekip, “Çayda bulunan kafein miktarı kalp atım hızını artıracağı için çay içenler dikkat etmeli” diye konuştu.

MAKUL MİKTARDA TÜKETİLMELİ 

Çayın makul ölçüde içilmesinin yararlarının olduğuna değinen Akay, "Siyah çay kalp ve damar sağlığını korur. Bunun yanında felç ve kalp krizi riskini azaltmaktadır. Siyah çayın antioksidan özelliği nedeniyle kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Damarların sertleşmesini de önleyen siyah çayın böbrek taşı riskini azalttığı öne atılmıştır. Çayın içerisinde bulunan kafeinin ise kişileri ruhsal anlamda rahatlattığı, vücudun metabolizmasını hızlandırdığını ve bu sayede kilo vermeye destek sağladığı bulunmuştur. Bir diğer araştırmaya göre çay ağız içi asit salgısını arttırmakta ve ağızdaki bakteri üretimini azaltmaktadır. Şekersiz içilen çayın diş çürüklerini ve ağız içi iltihaplarını önlediği görülmüştür. " dedi.

FAZLASI  ZARARLI 

Çayın fazla tüketilmesi sonucunda bazı hastalıkların görülebileceğini ifade eden Elanur Yılmaz Akay, "Çay tüketimi bazen otuz, kırk bardağa çıkabiliyor. Fazla miktarda çay içtiğimizde öncelikle kafeine bağlı olarak uyku kaçması ve gerginlik yaratabilir. Artı kafein artımı dediğimiz kalp atım hızını arttırıcı etkisi vardır ki bu da kişilerde yine kalp atım hızına bağlı olarak tansiyon yükselmesine ve kalp krizlerini tetikleyebilir. Bunun dışında yine çayın içerisindeki teinin kan yapıcı madde olan demire bağlayıcı ektisi bulunur. Bu da yemek sonrasında veya hemen sonrasında içilen çayın kansızlığı tetiklediğini gösteriyor. Çayın yine soğuk veya sıcak tüketilmesi durumunda ağız ve boğaz yanmalarında kişilerde ağız ve boğaz kanserlerini tetiklemektedir" diye konuştu.

HİLELİ ÇAYA DİKKAT

Hileli çaylara da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Akay, "Özellikle çayın hileli ve gıda boyalı olduğu da çok gündeme geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı hileli markaları açıkladı. Hileli çayın içerisinde gıda boyası ve gıda takviyesi olduğu için ağır metaller içerir ve bu da karaciğer enzimlerimizi arttırır ve yorar "dedi.

FAZLAYA KAÇMAMALI

Doğru çay tüketmekten bahseden Akay, "Çayın mutlaka açık ve şekersiz, yemekten en az yarım saat sonra içerisine limon sıkılarak tüketilmesini önermekteyiz. Günde de maksimum 5 ila 10 bardak çaş içilmelidir" diye konuştu.

Dilber BAHADIR
 

Yorumlar (0)