banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Demiryolu hattında çalışmalar devam ediyor - Samsun Haberleri

banner1357

Yenileme çalışması nedeniyle 4 yıl önce bugün kapatılan Samsun-Sivas Demiryolu hattının ne zaman açılacağı yılan hikayesine döndü. Son olarak ağustos ayında hizmete gireceği belirtilen hatta çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

SAMSUN HABER 29.09.2019, 11:06 29.09.2019, 11:13
Demiryolu hattında çalışmalar devam ediyor - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

29 Eylül 2015 yılında modernizasyon çalışmaları kapsamında ulaşıma kapatılan ve üç yıl sonra hizmete açılacağı belirtilen Samsun-Sivas-Kalın demiryolu hattı aradan geçen 4 yıla rağmen halen açılmadı. Mustafa Kemal Atatürk’ün temelini atarak açılışını yaptığı 88 yıllık Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattında, 4 yıl önce Avrupa Birliği (AB) hibe desteği ile başlatılan modernizasyon çalışmaları halen devam ediyor. Ağustos ayının sonunda devreye girmesi planlanan hattın ne zaman açılacağı hala belli değil.

AB FONUYLA YAPILIYOR

Samsun-Kalın Demiryolu hattı için 4 yıl önce AB hibe fonları desteği ile modernizasyon projesi hazırlandı. Proje ile demiryolu alt yapısı platform genişliği 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesinin yanı sıra güzergahtaki 38 köprü yıkılarak yenilendi. 40 tarihi köprü restore edilerek, 2 bin 476 metre uzunluğundaki 12 adet tünelde iyileştirme çalışması yapılan hattın ray, traves, balast, makas üst yapısı değiştirildi.

samsun

SİNYALİZASYON TAMAMEN YENİLENDİ

Gar ve istasyonların yolcu platformları engellilerin ulaşımlarını sağlayacak şekilde yenilendi. AB standartlarında sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kuruldu. Kaplamaları yenilenen 121 adet hemzemin geçit, otomatik bariyerle sinyalizasyon sistemine entegre edildi. 

AĞUSTOS AYINDA HİZMETE GİRECEKTİ

265 milyon Avro'ya mal olan projenin 148.6 milyon Avro'luk kısmı ise AB hibe fonlarından karşılandı. Test ve devreye alma işlemleri devam eden ve ağustos ayı sonunda yeniden devreye girmesi planlanan projenin ne zaman hizmet vereceği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Karadeniz'in Anadolu'ya açılan iki demiryolu hattından biri olan Samsun-Sivas Kalın hattı ile yolcunun yanı sıra bölgedeki limanlardan yük taşımacılığı yapılacak. 

Merve İLHAN

Yorumlar (0)