banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Corona virüsü ekonomiyi vuracak - Samsun Haber

banner1357

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Corona virüsü dünya ekonomisini olumsuz yönde etkileyecek. Bu etkileşim Türkiye’ye oldukça zarar verebilir” dedi

SAMSUN HABER 04.02.2020, 09:24 Ayşe Çolak
Corona virüsü ekonomiyi vuracak - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Çin’de ortaya çıkan Corono Virüsü’nün dünya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Çünkü dünyada lojistik anlamda hem para trafiği hem de ürün trafiği 24 saat devam ediyor. Ürün trafiği içerisinde insanlar ürün almaktan korkuyor. Bundan dolayı muhakkak ki dünya ekonomisinde bir yavaşlamaya neden olacaktır" dedi.

FİYATLAR ARTACAK

Çin'in büyük bir üretim merkezi olduğunu ifade eden Özman, "Tüm dünyanın ucuz veya pahalı birçok ürünün neredeyse yüzde 50’si Çin’de üretiliyor ve dünyaya yayılıyor. Bakıldığı zaman Çin’de yayılan bir virüs bütün dünyayı etkiliyor. Bu durum da ürün alımlarını  tamamen ortadan kaldırmasa dahi hafifletip aksatmasına sebep oluyor. Dolayısıyla ürüne ulaşmak zorlaşınca fiyatı artar, bu da dünya ekonomisini etkiler” dedi.

TÜRKİYE ÇOK ETKİLENİYOR

İdlib ve Libya’nın durumunun da Türkiye ekonomisini büyük ölçüde etkilediğini ifade eden Özman,  şunları söyledi: “İdlib ve Libya’daki durumlar tüm dünya ekonomisini etkiliyor ve değerli madenlerde sürekli bir yükselişe sebep oluyor. Fakat en çok ekonomisi etkilenen ülkelerden bir tanesi Türkiye’dir. Türkiye’nin sınırında olan savaştan dolayı hem siyasi istikrarsızlığı hem de maddi külfeti oluyor. İdlib’teki ve Libya’daki politik riskler önce kurları etki ediyor. Kurların yükselmesiyle birlikte de altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Türkiye’deki altın fiyatları jeopolitik risklerimizden dolayı çok etkileniyor. Çünkü döviz kurlarını aşağıya indirmeye muktedir olamıyoruz. Dolayısıyla döviz fiyatlarındaki yükselme Türkiye’deki altın fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor” dedi.

Dilber BAHADIR 

Yorumlar (0)