banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Çığır açan Samsunlu ! Dünya bu formülün peşinde

Türk kimyager Yücel Kaynak, 6 yıl süren Ar-Ge çalışmalarının neticesinde çevre dostu ve eksi 45 dereceye kadar buz ve karı 20 dakika içinde çözebilen özel formüllü granül üretmeyi başardı.Samsun Teknoloji Geliştirme Merkezinde üretilen granül Kanada, Rusya gibi ülkelerde denerek kar ve buzlanmaya karşı başarılı bir çözüm olarak bulundu.

SAMSUN HABER 13.01.2019, 09:56
Çığır açan Samsunlu ! Dünya bu formülün peşinde

Türk kimyager Yücel Kaynak, Samsun Teknoloji Geliştirme Merkezinde (TEKNOPARK) 6 yıl kadar önce hızlı buz ve kar çözücü formülü geliştirmek için bir takım bilimsel çalışmalara başladı. Uzun süren çalışmalar sonucu Kaynak, çevre dostu ve eksi 45 dereceye kadar buz ve karı 20 dakika içinde çözebilen özel formüllü granül üretmeyi başararak ürettiği ürüne "Buz Yak" ismini verdi."Buz Yak", Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden onay aldı.


SOĞUK ÜLKELERDE DENEDİ,BAŞARILI BULDU

Ürünün Ar-Ge çalışmasının tamamlandığını aktaran kimyager, "Artık ürünün seri üretiminin yapılması için fabrikasının kurulması gerekiyor. Ürünü deneme safhasında Kanada, Rusya, Avrupa ve İskandinav ülkelerine gönderdik ve başarılı olunca çok büyük talep almaya başladık. Ürünümüz yüzde 80'i ihracat yapılabilecek bir üründür." açıklamasında bulundu.

KANADA'DAN TEKLİF GELDİ

Ürünün Kanada üretimi için teklif aldığını aktaran Kaynak,şöyle devam etti:

"Biz ürünü Türkiye'de üretmek istiyoruz. Ancak bu belli bir yatırım istiyor, bu noktada devletimizden veya yatırımcılardan yardım bekliyoruz. Kendi öz sermayemizle Ar-Ge çalışmalarını tamamlayabildik. Bundan sonra alacağımız destekle seri üretime geçmeyi planlıyoruz. Ürünün içeriği kalsiyum, magnezyum ve asetattan oluşmaktadır. Granülümüz yolu, betonu ve demiri koruyan bir özelliğe sahip. Ürünün muadili yok. Tuza göre kullanımı 10 kat daha az olduğu için hem doğaya daha az ürün atılmış olacak ayrıca doğaya da hiçbir zarar vermeyecek. Doğaya kesinlikle zarar vermemesinin yanı sıra atığı da toprakta gübre etkisi göstermektedir."


TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ BİR ÜRÜN


Kaynak,  'Buz Yak'ın tamamen yerli ve milli bir ürün olduğunun altını çizerek son olarak şunları aktardı;

"Eksi 45 dereceye kadar ürünün denemesini yaptık. Ayrıca 72 saat ürün yollarda aktivesini koruyor. İlk kullanım anında yüzde 20'si yeterli oluyor. Sonuç itibarıyla 72 saat boyunca ürünün diğer yüzde 80'lik bölümü tekrar yağan kar veya yeniden oluşabilecek buzlanmaya karşı duruyor. Yani tekrar tekrar aynı bölgeye gidilip kar temizleme veya küreme yapılmasının da önüne geçiyor. Bu da kullanım açısından ekonomik oluyor."

20 KAT DAHA ETKİLİ
Tamamen yerli malzemelerden üretildiği için ürünün oldukça uygun fiyatlı olduğunu kaydeden Kaynak,  Avrupa ve Amerika'da yapılan ürünlere nazaran 20 kat daha iyi etki sağladığını sözlerine ekledi.

AA

Yorumlar (0)
17°
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Eylül 2019
İmsak 04:43
Güneş 06:09
Öğle 12:34
İkindi 16:04
Akşam 18:50
Yatsı 20:11