banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Çiftçinin umudu TMO

banner1357

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, TMO'nun fındık için devreye girmesi gerektiğini belirterek, "TMO’nun alım yaparak devreye girdiği her yıl fındık piyasası ve fiyatları spekülasyondan uzak, tekelci yaklaşıma müdahale fırsatı vermeyecek şekilde oluşmuş, hem ülkemiz hem de üreticimiz kazanmıştır” dedi

SAMSUN HABER 10.07.2019, 17:22
165
Çiftçinin umudu TMO
banner1353
banner1375

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü ve 17 ilçenin Ziraat Odası başkanları fındık için bir araya geldi. Ihlamur Kafe’de yapılan basın açıklamasında konuşan Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, “Fındık piyasası üzerinde her türlü baskı ve oyun oynanıp, fiyatlarla ilgili spekülasyon yaratılmaktadır. Bu nedenle üreticinin korunması yolu kesinlikle TMO’dan geçiyor” dedi.

REKOLTEDE KAYIP YAŞANACAK
Karadeniz Bölgesi’nde 700 bin hektar alanda dünyanın fındık üretiminin yüzde 70’inin yapıldığını belirten Tütüncü, “Karadeniz Bölgesi’nde 400 bini aşkın aile fındıktan geçimini sağlamaktadır. Dünya fındık ihracatının yüzde 85-90'ını ülkemiz yapmaktadır. Samsun’da 76 bin ton fındık üretiliyor ama bu kadar önemli bir ürünümüz olan fındıkta sorunlar bitmiyor. Son yıllarda hastalık ve zararlı canlılar nedeniyle fındık üretimimiz zorlaşıyor. Hastalıklarla ve zararlı canlılarla topyekun mücadele edilmesi, fındığın geleceği için büyük önem taşıyor. Sahada yaptığımız tespitlere göre hastalık ve zararlı canlılar sebebiyle rekoltede yüzde 20 civarında bir kayıp yaşanacak” dedi.

HEM ÜLKE HEM ÜRETİCİ KAZANACAK
Toprak Malzeme Ofisi’nden (TMO) bu yıl umutlu olduklarını belirten Tütüncü, “Fındık piyasası üzerinde her türlü baskı ve oyun oynanıp, fiyatlarla ilgili spekülasyon yaratılmaktadır. Bu nedenle üreticinin korunması yolu kesinlikle TMO’dan ya da başka bir müdahale kurumunun piyasada daimi olarak bulunmasından geçiyor. TMO’nun alım yaparak devreye girdiği her yıl fındık piyasası ve fındık fiyatları spekülasyondan uzak, tekelci yaklaşıma müdahale fırsatı vermeyecek şekilde oluşmuş, hem ülkemiz hem de üreticimiz kazanmıştır” dedi.

ÇİFTÇİNİN BEKLENTİSİ BÜYÜK 
Fındıkta fiyatın tatmin edici olmasının üretici açısından çok önemli olduğunu söyleyen Tütüncü, “Geçen sene TMO devreye girmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız kasım ayında TMO’yu açtırarak fındık fiyatını belirledi. Ofis, birinci kalite fındıktan 15 lira, ikinci kalite fındıktan ise 14,5 liradan alım yaptı. Fındık fiyatları geç açıklandığı için üreticinin elinde fındık kalmamıştı. Şu anda fındık borsada 18-19 liradan işlem görüyor. Biz de şu anda fiyattan memnunuz. Çiftçimiz ve üreticimizin mağdur olmaması için TMO’nun sezonun başında fındık alımını açmasını bekliyoruz. Tüccarın eline kaldığımız zaman fiyatlar aşağı çekiliyor. Sonra fiyatlar açıklansa da çiftçiye bir faydası olmuyor” diye konuştu.

Merve İLHAN- Uğur ATICI

Yorumlar (0)
banner1474
23°
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:04