CHP'li Tufan Akcagöz: OHAL, milli iradeye darbe!

Samsun Haber: CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, “KHK’larla devlet ve millet yönetiliyor. Bunun hukuk devletinin temel ilkelerini ortadan kaldırdığını zaman zaman anlattık” dedi

Samsun HaberCHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun İl Başkanlığı Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının yanı sıra, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tüfek ve CHP’li vatandaşların da katıldığı toplantıda Akcagöz, gündemdeki konulara değiNdi.

OHAL, ÖZGÜRLÜKLERE KARŞI DARBE
Türkiye’nin normal zemininden çıktığını ve 18 aydır OHAL rejimiyle yönetildiğini söyleyen CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, “Kanun hükmünde Kararnamelerle (KHK) devlet ve millet yönetiliyor. Bunun hukuk devletinin temel ilkelerini ortadan kaldırdığını zaman zaman anlattık. 18 aydır hukuk devletlerinde yaşanmaması gerek şeyler Türkiye’de yaşanıyor.  20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, ,insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır. Darbe ve darbecilerle mücadele için başlayan OHAL gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik, sindirme operasyonuna dönüşmüştür. Her geçen gün baskının sınırı genişlemekte, sağcı ve solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken,  OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır" dedi.

TEK ADAM REJİMİNE KARŞI
Kış lastikleri ve epilasyon merkezleri ile ilgili düzenlemelerin dahi KHK konusu yapıldığına dikkati çeken Tufan Akcagöz, "Demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icraatlar olmuştur. Böylesi bir ortamda CHP ilk günden bu yana Cumhuriyet’in temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Biz CHP olarak 15 Ocak 2018 günü Ankara’da düzenlenecek olan OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız” diye konuştu.

TERME'YE MEYDAN ELEŞTİRİSİ
Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanacak olan, Terme’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’nın isminin değiştirilmesine yönelik kararı protesto ettiğini söyleyen Akcagöz, “15 Temmuz darbe girişiminden sonra Terme Belediyesi,  Terme’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’nın ismini 15 Temmuz Milli İrade Meydanı yapma noktasında bir karar aldı. Sonra bu karar 1 yıldır Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelmedi ancak gün bugündür dediler ve geçen gün komisyon toplasında gündeme geldi. Başka yer bulamadınız, bula bula Cumhuriyet ismini değiştirip yerine 15 Temmuz Milli İrade adını koyacaksınız. Aman bana FETÖ’cü demesinler diye birçoğu çırpınış içerisinde. Cumhuriyet ismini çıkarırsak çok tepki alırız diye düşünmüşler ve Terme’de bulunan meydanın ismini Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı yapalım demişler. Pazartesi günü bu karar Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanacak. Büyükşehir Belediye Meclisi çok tehlikeli sularda yüzüyor” ifadelerini kullandı.

SAMSUN GAZETESİ’NE ALKIŞ
Geçtiğimiz günlerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a soru sormak isterken korumalar tarafından engellenen Samsun Gaztesi Muhabirleri Merve İlhan ve Mustafa İnan’a yapılanları eleştiren Akcagöz, “Keşke gazeteci arkadaşlarımız, dolmuş şoförlerinin kontak kapatma hadisesini merak etmeseydi de, başlarına bunlar gelmeseydi ama gazeteci merak eden insandır. Gazeteci, sorgulayan ve soran insandır.  Ben kendilerini tebrik ediyorum ve alkışlamanızı istiyorum. İnadına işimizi doğru düzgün yapmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Haber: Merve İLHAN – Mine ŞEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner849

banner826