banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

CHP'den kamulaştırma tepkisi! Karar ile plan uyumlu değil

banner1357

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, kamulaştırma işlemlerinde meclis kararı ile imar planının uyumlu olmadığını öne sürdü

SAMSUN HABER 29.06.2020, 16:15 29.06.2020, 19:55 Ayşe Çolak
371
CHP'den kamulaştırma tepkisi! Karar ile plan uyumlu değil
banner1353
banner1375

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar,  Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 14 Şubat 2020 tarihinde aldığı karar ile İlkadım İlçesi Çiftlik ve Zafer Mahallerinde bulunan 7765 ve 7753 numaralı adalarda imar plan değişikliği yapıldığını söyledi. Telatar, yapılan değişiklik ile söz konusu adaların 'Konut Alanı' kullanımını 'Otopark Alanı' olarak dönüştürmek üzere kamulaştırma işlemleri başlatıldığını kaydetti.

'BEN SEÇTİM OLDU' 

Otopark ihtiyacını karşılamak üzere İmar Planı değişikliği yapılmasının olumlu olduğunu ifade eden Telatar, "Ancak, otopark alanlarının yer seçimi aşamasında halkın, ilgili meslek odalarının ve İlkadım Belediyesi'nin dahi görüşü alınmamıştır. Seçilen yerler tartışma konusu olmuş ve gelecekte de olacaktır. Ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi bir kez daha 'ben seçtim oldu' demiştir" diye konuştu.

UYUMLU OLMAK ZORUNDA

Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı değişikliklerinin, aynı anda aynı meclis kararı ile yapıldığını hatırlatan Telatar, şunları söyledi: "Meclis kararında “Konut Alanı Kullanımının Otopark Alanı Kullanımına dönüştürülmesine ….” denilmektedir. Oysa, uygulama imar planında “Meydan Otopark, Yer Altı Otoparkı” olarak işlenmiştir. Görüldüğü gibi, belediye meclis kararı ile imar planı uyumlu değildir. Oysa, uyumlu olmak zorundadır. İmar Planı'na İşlenmiş duruma göre sadece 'Yer Altına Otopark' yapılabilmektedir. Bu durumda, yer altına yapılacak otoparklar yeterli olmayacaktır. Oysa; kamulaştırılan adalara 'Katlı Otopark' yapılması gerekirdi. Altında otopark olan yerde park düzenlemesi yapmak mümkün değildir. Ancak meydan olabilir. Bu durumda ise; sadece bitişik adalardaki binaların önü açılacağından değer kazanmaları sonucu doğacaktır. Yani, kamunun tamamına yeteri kadar faydası olmayacaktır. Konunun bir başka boyutu ise; projelerin Samsun’da üretilmesi için her türlü meslek disiplininde mimar ve mühendis bulunmaktadır. Buna rağmen projelerin başka illerde hazırlatılacağı duyumunu aldık. Samsun, bu anlayıştaki yönetimle hiçbir sey kazanamaz.

MAĞDUR EDİLMEMELİ

Sonuç olarak, kamu yararına iş yaparken yerleri istimlak edilen yurttaşlarımızın hakları titizlikle korunmalıdır. İstimlak bedelleri doğru belirlenmeli ve vatandaşlarımız mağdur edilmemelidir. İmar değişiklileri yasaya ve ilgili mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Aksi halde olası mahkeme sürecinin kamu kaynaklarının boşa harcanmasına neden olacağı açıktır. CHP İlkadım İlçe Yönetimi olarak konunun yakından titizlikle takip edileceğinin ve yurttaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz."  

Yorumlar (0)
banner1474
25°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:13
Güneş 05:08
Öğle 12:46
İkindi 16:44
Akşam 20:14
Yatsı 22:00