banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Çarşamba Şeker kaderine terk edildi - Samsun Haber

banner1357

Çarşamba Şeker Fabrikası'nın kaderine terk edildiğini ve fabrikada atıl durumda bulunan makinelerin paslanmaya başladığını ifade eden SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve ADD Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, "Milli kaynaklarımız israf ediliyor" dedi

SAMSUN HABER 14.10.2019, 09:28 14.10.2019, 10:20
919
banner1353
banner1375

Yaklaşık 6 yıldır çalıştırılmayan Çarşamba Şeker Fabrikası'nın atıl durumda bırakılmasını eleştiren SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve ADD Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, "Milli kaynaklarımız israf ediliyor. Bu gidişata mutlaka 'dur' denmeli" dedi.

İÇLER ACISI DURUM 
Çarşambalı vatandaşlar ise sosyal medyada fabrikayla ilgili tepkilerini dile getirerek "Zehir fabrikası yapacağınıza, Çarşamba'nın namusu olan şeker fabrikasına sahip çıkın" ifadelerine yer verdi. Yaklaşık 6 yıldır çalıştırılmayan Çarşamba Şeker Fabrikası'nın son görüntüleri ise içinde bulunduğu içler acısı durumu gözler önüne serdi. 

İKİ KERE SATILDI 
Çarşamba Şeker Fabrikası, 2009 yılında Portföy C Grubu olarak Ak-Can Gıda'ya 606 milyon dolara satılmış, Şeker-İş Sendikası'nın başlattığı hukuki mücadele sonucunda bu satış iptal edilmişti. Daha sonra 2011 yılında yapılan Portföy B-C Grubu özelleştirme ihalesinde bir kez daha 656 milyon dolara Ak-Can Şeker’e yeniden satılmıştı. Bu ihale de iptal edildikten sonra, fabrika tamamen kaderine terk edildi.

ÜRETİM DURDU
Daha sonra özelleştirme kapsamından çıkarılmasına rağmen, Çarşamba Şeker fabrikası bölegede şekerpancarı üretimi yapılamadığı için çalışamaz bir duruma geldi. Şekerpancarı üretiminin yapılamaması nedeniyle Çarşamba Ovası da fındık ve kavak ile dolarken,  pancar gibi tarım ürünlerinin üretimi azaldı. 

ARAZİNİN BİR BÖLÜMÜ OSB'YE VERİLDİ
İlçede bulunan Şeker Fabrikası'nın hazineye ait olan arazisinde devre satış dışı kalmış 900 dönümlük ve onun yanında orman vasfını yitirmiş 600 dönüm kadar da arazi bulunuyor. Fabrika arazisinin bir bölümü ise Çarşamba'da kurulması planlanan karma organize sanayi bölgesine verildi.

KAYNAKLARI İSRAF EDİYORUZ 
Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP)  Sözcüsü Mehmet Özdağ,  fabrikanın ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini belirterek, "Çarşamba Şeker Fabrikası, henüz satılmamış bir yer. Kamunun üzerinde varlığı devam ediyor. Yıllardır üretim yapılmadığını biliyoruz. Haliyle üretim yapılmayan bir yerde de makinaların paslanması ve çürümesi de doğal bir süreç.  Biz malesef kıt kaynaklarımızı israf eden bir ülkeyiz. Kaynaklarımızı kullanamıyoruz yıllardan beri kaynak israfı yapıyoruz. Çarşamba Ovası'nın ortasına biyokütle enerji santralinin kurulmasu bir anlamda da kaynakların israfı demektir.  Esas acı olansa bundan önce buradaki tarım ürünlerinin ve şeker pancarının değerlendirilmesi. Buradaki üreticiye ve şehre katma değer kazandırması gereken bir fabrikanın çürümeye bırakılması gerçekten vajhim bir  şeydir. Ülkeyi yönetenleri anlamak gerçekten çok zor" diye konuştu.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYORDU
Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı ve SAMÇEP üyesi Dr. Işık Özkefeli de, aktif kullanıldığı dönemde fabrikanın Samsun ekonomisi için büyük katkı sağladığını dile getirerek, "Çocukluğum Çarşamba İlçesi'nde geçti. Yıllarca Çarşamba Şeker Fabrikası'nın içinde eğlenceler, balolar ve toplantılar yaptık. Gerçekten Çarşamba'ya hem ekonomik hem de kültürel olarak birçok katkısı olan yapıydı burası. Üretim yapılmayan bir yerde makine ve teçhizat çürümeye bırakılmış durumda.  Bütün şeker fabrikaları satılırken burada 'Çarşamba şeker fabrikasına sahip çıkam' dedik.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, 'Her fabrika bir kaledir.' Bu nedenle üretimimimize, tarımımıza, kamusal alanlarımıza ve milli değerlerimize sahip çıkmalıyız" ifadelerine yer verdi.

Dilber BAHADIR - Yasin YILDIZ

Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02