banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Çarşamba Ovası'nda tehlike büyük - Samsun Haber

banner1357

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, "Santral dosyasında, en az yüzde 1 oranında külün ortama salınacağı belirtiliyor. Bu oranın doğuracağı sonuçlar tarım arazileri için felaket olur" dedi

SAMSUN HABER 29.05.2020, 08:20 29.05.2020, 09:06 Ayşe Çolak
1370
Çarşamba Ovası'nda tehlike büyük - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu,  Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde Oltan & Köleoğlu Enerji firması tarafından yaptırılan Biyokütle Enerji Santrali yetkililerinin tesisin kurulacağı alanın tarım arazisi olmadığı ve 'Çevre dostu santral' söylemlerine tepki gösterdi.

OVANIN SONU GELİR

Santral faaliyete geçtiğinde ortama salınacak gaz ve küllerin tarım arazilerine zarar vereceğinin bilimsel verilerle ortaya konulduğunu kaydeden Memişoğlu, "On binlerce dönümlük alanda tarım ve hayvancılık yapılan bir alanda bu tesisin kurulması ovanın sonunu getirir" dedi.

KABUL EDİLEMEZ

Santral alanının önceden kömür deposu olarak kullanılmasının, o toprakların tarım arazisi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmayacağını ifade eden Memişoğlu, "Şu anda fabrikanın yapıldığı alan daha önce tarım alanı iken sonra yapılan bir takım işlemlerle ticari bir alana dönüştürülmüş olabilir. Bunu gerekçe göstererek bütün ovayı kirletecek bir tesis kuramazsınız. Bu yapılan algı operasyonundan başka bir şey değil. Tesisin etrafında on binlerce dönümde tarım yapılmaktadır. Bu tesisin tarım arazisi üzerinde yapılıyor olması kabul edilebilir değildir. Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal sit alanı ilan edilen bir bölgenin içine kirletici bir sanayi tesisi kuruluyor" diye konuştu.

HAKKIMIZ YOK

Biyokütle Enerji Santrali'nin çevreyi kirleteceğinin bilimsel verilerle açıklandığını belirten Memişoğlu, şunları söyledi: "Bu tesis öyle ya da böyle mutlaka bir şey yakacak. Yanma denilen eylemin sonucunda mutlaka ortama zarar veren gazlar ortaya çıkacak. Santralin şirket dosyasında en az yüzde 1 oranında kül ortama salınacağı belirtiliyor. Bu oranın bile doğuracağı sonuçların tarım arazileri için felaket olacağını Samsun Kimya Mühendisleri Odası açık bir şekilde bilimsel verilerle ortaya koydu. Yüzde bir oranında külün ortama yayılması, tarımsal araziler için kabul edilebilir bir durum değildir. Tekkeköy bölgesinde nitelikli tarım yapılıyorken, oradaki sanayi tesislerinin yarattığı kirlilikten dolayı eski niteliğini kaybetti. Aynı durumu Çarşamba Ovası'na yaşatmaya hakkımız yok. Bunun devamında orada binlerce metrekarelik depolama alanlarına ihtiyaç duyulacak. Bu da Çarşamba Ovası'nda tarımı bitirmeye yol açacak. Biyokütle Enerji Santralleri yapılmalı fakat tarım arazileri üzerine değil."


Merve İLHAN 

Yorumlar (0)
banner1474
21°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:04