banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Çarşamba'da santrale tepki çığ gibi - Samsun Haber

banner1357

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde inşaatı devam eden biyokütle enerji santralinin sağlığa, çevreye ve tarımsal üretime büyük zarar vereceğini ifade eden ilçe sakinkleri, santrale tepkilerini bir kez daha dile getirdi.

SAMSUN HABER 17.10.2019, 12:33
395
banner1353
banner1375

Çarşambalı vatandaşlar, Eğercili Mahallesi'nde inşşatı devam eden biyokütle enerji santraline tepkilerini bir kez daha dile getirdi. Santralin doğaya, insanlara, tarımsal üretime ve ilçenin geleceğine büyük zarar vereceğini dile getiren vatandaşlar, kararın yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

ÇEVRE ZARAR GÖRECEK
Halil UYAR: Santralin bize de Çarşamba Ovası'na da büyük zararı olur. Santral; çevreye, tarım arazilerine büyük zarar verecek. Havaya salınan kanserojen maddeler, vatandaşa büyük sağlık sorunlarına neden olur. Ovamıza bu denli büyük zarr verecek santrale karşıyız. 

TABİ Kİ KARŞIYIZ
İrfan GENÇ: Bunu sosyal medyadan takip ediyoruz ve tabi ki karşıyız. Çarşamba gibi doğa harikası bir yerin bu şekilde katliama uğraması bizim için üzücü bir durum. Elimizden geldiği kadarıyla eleştirilerimizi dile getirdik. Birlik olup, santrale karşı çıkmalıyız. Bu santral, Çarşamba Ovası'ndaki tarım, hayvancılık gibi faaliyetlerin bitmesi demek. Doğal olan ve pazarlarda kolaylıkla bulabileceğimiz ürünleri bu santralden sonra bulamayabiliriz. Aynı zamanda doğaya ve soluduğumuz havaya da büyük zararı olacak.

KANSEROJEN MADDE İÇERİYOR
Metin CENİKLİ: Santralin Çarşamba Ovası'nda kurulmasını istemiyoruz. Sağlık yönünden değerlendirecek olursak, şehir dışına kurulması daha iyi olur. Duyduğumuza göre kanserojen madde yayıyormuş. Çarşamba halkı olarak karşıyız çünkü bütün tarım arazilerimiz zarar görecek.

TÜM KARADENİZ'İN SORUNU
Neşe TAŞ: İnsanlar santrale tepkilerini daha çok sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyorç Bu sadece Çarşamba'nın değil tüm Karadeniz’in soru. Bu santrale onay vermeleri çok acı ve üzücü. Halkın sağlığı her zaman öncelikli olmalı. Çünkü Çarşamba Ovası mükemmel bir konumda. Bu santral kurulursa gerçekten insan sağlığı çok büyük tehlikeye girecek. Herkesi düşüncesi bu ama bizi kimse duymuyor. Bence herkes bu konuya el atmalı. Sağlık elden gidiyor. Gelecek nesil için de çok büyük tehlike bu yüzden kurulmasına karşıyım.

OVAYA KURULMASIN
İnan GÜMÜŞTAŞ: Her ülkenin bir enerji açığı vardır. Biz, santraln neden verimli arazilerimize kurulmaya çalışıldığını anlamaya çalışıyoruz. Yoksa insanlar istihdam edilecek bu santral sayesinde veya enerji açığımız azalacak. Biz bunlara karşı değiliz. Asıl itiraz ettiğimiz nokta; santralin ovamızın üzerine kurulacak olması. Verimli tarım arazilerine yapı kurmak kanunen yasak. Biz sadece hakkımızı arıyoruz. Çarşambamıza sahip çıkmak için buradayız, insanlara bunu anlatıyoruz. Bazı araştırmalardan edindiğim bilgiye göre kurulacak santral kayıp, kaçak bedelinin yüzde 10’unu bile karşılamıyor. Biz, burada halkımıza bunları anlatmaya çalışıyoruz. 

KESİNLİKLE KARŞIYIM
Hasan YILDIZ: Kurulacak santral hakkında pek iyi şeyler düşünmüyorum. Çünkü Çarşamba Ovası, sebze ve meyve üretiminde Türkiye'de önde gelen noktalardan biri ve biz bu alanın asla zarar görmesini istemiyoruz. Burada santral kurulduğu zaman sağlıklı sebze-meyve yetişmeyecek ve kanserojen maddeler içerecek. Bu yüzden biyokütle enerji santraline karşıyım.

TARIMSAL ARAZİLER ZARAR GÖRECEK
Hasan DEMİRELLİ: Biyokütle enerji santralinin Çarşamba Ovamıza büyük zararlar vereceğini düşünüyorum. Atıklar yakılarak enerji üretilecek ve bu da çevreye, doğaya büyük zarar verecek. Özellikle çiftçiye ve tarımsal araziler çok zarar görecek. Bu yüzden kurulmasına kesinlikle karşıyım. 

BURASI SEBZE MEYVE CENNETİ
Musa AYDIN: Çarşamba Ovası'nda santral olmaz çünkü buralar verimli tarım arazisi. Götürsünler bu santrali Trabzon dağlarına yapsınlar. Burası sebze meyve ve fındık yetişen bir bölge. Burada binlerce kişi tarımdan para kazanıyor. Buraları kirletip kimsenin ekmeğine sebep olmasınlar. Böyle bir ovada santral olması tamamen zararlı çünkü kanserojen maddeler içeren dumanlar havaya salınacak. 

KESİNLİKLE KARŞIYIM
Erdal AKDOĞAN: Kurulacak bu santral çevremizdeki tarım arazilerine, havaya zarar vermeyecekse kurulmasını isterim. Maalesef biliyoruz ki santral, tarım arazilerine zarar verecek. Çiftçilerimiz ve köylülerimiz zarar görecekse ve havaya salınan gazlardan vatandaşımız zarar görecekse kurulmasına kesinlikle karşıyım. Burada halka farklı farklı bilgiler verildiği için insanların kafası karışık. Benim Halkın doğru bilgilendirilmesini istiyorum.  

FAYDALIYSA YAPILSIN
Selim GÜNDÜZ: Ben gazeteden takip ettiğim kadarıyla faydalı gördüm çünkü atıklar yakılarak enerji üretilecekmiş ama bu konuyla alakalı tam bilgilendirilmediğimiz için bilemiyorum. Faydalı olacaksa yapılsın.

ELİF DANIŞMAZ-CEMAL SAİD KAPTAN
 

Yorumlar (1)
Çarşamba Sevdalısı 9 ay önce
Biyokütle santrali, termik santral mantığıyla çalışır. Farkı, yakıtının linyit değil biyolojik artık olmasıdır. Bu biyolojik atığa biyokütle ismi verilmesi tehlikelerini ortadan kaldırmamaktadır. Sistem şöyle çalışır: Biyokütle yakılır. Açığa çıkan ısı ile buhar üretilir. Bu buhar ile türbin döndürülür ve elektrik üretilmiş olur. Kesintisiz elektrik üretimi için kesintisiz biyokütleye ihtiyaç vardır. Bunu da ovada yetişen fındık kabuklarının karşılayamayacağı aşikardır. Biyokütle olmadığında linyit yakılmayacağını kim takip edebilir? Yada ithal biyokütlenin içeriğini kim bilebilir? İçeriğinde zararlı bileşenlerin olması ihtimal ithal biyokütle yakıldığında açığa çıkan zararlı gazların ovaya çökeceği aşikardır. Havaya salınacak bu zararlı maddelerin neler olabileceği ve gelecekte hangi sağlık sorunlarına yol açabileceği kamuoyunda hiç tartışılmaya açılmayan hususlardır. Bu zararlı maddelerin CO2 ve CO (karbondioksit ve karbonmonoksit) haricinde kimyasallar olabileceğini de belirtmek gerekir. Filtre ile açığa çıkan gazların temizlenmesi, maliyeti arttıran bir husus olup gece gündüz sürekli takip gerektirir. Yanma ile açığa çıkan kül atığının bertarafı ovada başlı başına bir problem oluşturma potansiyeline sahiptir. Havaya salınacak CO2 (karbondioksit) ise asit yağmurları olarak ovaya inecektir.
banner1474
20°
az bulutlu
Namaz Vakti 06 Temmuz 2020
İmsak 03:01
Güneş 05:01
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:08