banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Büyükşehirlere yeni kaynak

banner1357

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan büyükşehir belediyelerine “yeni gelir kaynağı” yaratmaya yönelik yasa taslağı tamamlandı. Taslakta, emlak vergisinden, motorlu taşıtlar vergisine, trafik cezalarından, sigorta primlerine kadar belediyelere pay ayrılması planlanıyor.

SAMSUN HABER 22.10.2019, 09:00
Büyükşehirlere yeni kaynak
banner1353
banner1375

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çalışmaları başlatılan 'Büyükşehir Yasa Taslağı’ tamamlandı. Belediyelere  “yeni gelir kaynağı” yaratmaya yönelik düzenlemelerin yer aldığı taslağa göre, 30 büyükşehir belediyesi için 20 kalemde emlak vergisinden, motorlu taşıtlar vergisine, trafik cezalarından, sigorta primlerine kadar belediyelere pay ayrılması planlanıyor.

3 YILLIK ÇALIŞMALAR SONUCUNDA
Edinilen bilgiye göre, 80 maddelik taslak, yeni önerilerle revize ediliyor. Çalışma özetle şu başlıkları kapsıyor: Belediyelere yeni gelir yaratmak için 20 kalem üzerinde çalışma yapılıyor. Buna göre, asfalt ve alt yapı hizmetlerinden vatandaşdan alınan katılım paylarının kaldırılması, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden büyükşehir belediyelerine yüzde 10 pay ayılması tartışılıyor.

DEPREM VE YANGIN SİGORTASINDAN PAY
Deprem sigortası, yangın sigortası gibi sigorta primlerinden belediyelere pay ayrılması da taslak çalışmalarında yer alıyor. Kültür varlıklarından gelecek payın, kullanılmaması durumunda Hazine’ye devrine son verilecek. Bir sonraki bütçe takviminde belediye tarafından kullanılmasına olanak yaratılacak. Taslakta, O il sınırlarında çıkarılan maden gelirlerinden pay verilmesi, toplu taşıma araçlarından alınan ÖTV’nin kaldırılması gibi başlıklar da yer alıyor.

YANLIŞ PARKA CEZAYI BELEDİYE KESECEK
Büyükşehir belediyelerine, yanlış park dahil “duran trafiğe ceza kesme yetkisi” verilmesi de gündemde bulunuyor. Emlak vergisi tespitlerinin, 4 yıl yerine iki yılda bir yapılması, emlak vergilerinin ana cadde, sokak arası ve geri planda kalan konutlara göre farklı farklı saptaması planlanıyor. Ana caddeye ve parka bakan konutlarla, geride kalan konutlar arasında emlak vergisi farkı oluşturulacak.
 

Yorumlar (0)