banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Büyükşehir Meclisi'nde reklam ve tabela tartışması - Samsun Haber

banner1357

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine gelen ve özellikle esnafı ve iş yerlerini ilgilendiren 'Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'nde değişiklik' maddesi, tartışmalara neden oldu

SAMSUN HABER 17.06.2020, 19:11 17.06.2020, 19:30 Ayşe Çolak
448
Büyükşehir Meclisi'nde reklam ve tabela tartışması - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı son toplantısı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu'nda yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlık ettiği toplantıda 41 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

TARTIŞMA YARATTI

Meclis toplantısında tartışma konusu olan Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'nin değiştirilmesi ile ilgili teklif, tartışma yaşanmasına neden oldu. CHP ve İYİ Partili üyelerin ret oyu verdiği teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR

Samsun Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediyenin ciddi bir gelir kaybı yaşadığı için acilen hazırlanmış bir yönetmelik olduğunu belirterek, "Reklam alanlarıyla ilgi belediyenin ciddi bir mevzuat eksiliği vardı ve biz de bu konuyla ilgili çalışmaya başladık. Önümüzdeki meclis toplantısında bazı maddelerde değişiklik yapılma olasılığı var" dedi. 

YÖNETMELİK DOĞRU DEĞİL

Yeni yönetmelikle birlikte vatandaşlara bazı standartlar ve zorunluluklar doğacağını söyleyen CHP Grup Sözcüsü Atila Tekcan, "Ana yol, bulvar, otopark, pazar alanları, ana caddeler gibi belediyenin uhdesinde olan yerlerdeki ilan ve afiş alanları büyükşehirin tasarrufunda. Biz buradan ilçe belediyelerin de ilanlarının yapılması açısından pay verilmesini istiyoruz.  Kişiler o zamanki mevzuata uygun tabelalarını yaptılar ve belediyelere vergilerini ödüyorlar. Bu tabelalar ne olacak? Yönetmelikteki tüm uygulamalar daire başkanının keyfi takdirine sunulmuş. Biz isteriz ki yönetmelik açıklayıcı olmalıdır ve hukuki bir metin değildir. Eşitsizlik ilkesi doğuracaktır. Bu yönetmelik doğru bir yönetmelik değil" diye konuştu.

EKSİKLİKLER VAR

Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği değerlendiren ve yönetmeliğe ret oyu veren İYİ Parti Grup Sözcüsü Alper Aydemir ise, "Bu düzenleme yapılırken çok detaylı çalışılması gerekiyor. Burada uzmanlar dikkate alınmamış ve detaylı çalışılmamış. Günü kurtarma amaçlı bir yönetmelik yapılmış. Çok fazla eksik var ve daha düzenli bir şekilde hazırlanması hem esnaf adına hem de şehrimizin görselliği adına daha iyi olur" dedi. 

Söz konusu yönetmelikte tepkilere neden olan bazı maddeler şöyle:
- Spor kulüplerinin bayraklarına isim, ünvan, marka belirten reklam uygulaması yapılamaz.

- Yılbaşı, bayram gibi özel günlerde, yetkili daire başkanlığından izin alınmak kaydıyla bina ve işyerlerinde, anılan günün 15 gün öncesi ve sonrasında ışıklı veya ışıksız özel süslemeler kullanılarak tanıtımlar yapılabilir.

-Konut alanlarında zemin katın haricindeki üst katlarda büro ve benzeri hizmetlere ilişkin kısmi kullanımlar söz konusu olduğunda, dış cepheye tanıtıcı yazı yazılamaz veya tabela konulamaz.

KREDİYE ONAY ÇIKTI 

Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı son toplantısında ilgili komisyonlardan havale edilen toplam 41 madde görüşüldü. Yaklaşık 3 saat süren mecliste Büyükşehir Belediyesi'nin koronavirüs sürecinde düşen gelirlerinin karşılanması için 150 milyon TL kredi kullanımı teklifi Saadet Partisi üyesinin ‘ret’ oyu vermesine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.
SAMULAŞ’ın giderlerinin karşılanması için sermayesinin 75 milyon TL’den 125 milyon TL’ye çıkartılması için teklif edilen 50 milyon TL’lik sermaye artırımı teklifi ise oy birliği ile kabul edilerek, karara bağlandı.

Merve İLHAN, Mustafa İNAN

Yorumlar (0)
banner1474
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05