banner689
banner595

Bölgesel kalkınma için ortak akıl şart!

Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, “Bölgesel gelişmişlik ve kentler arası entegrasyon için bölge kentleri arasında ortak akıl kültürünün kurulup geliştirilmesi ve tecrübelerin paylaşılması gerekmektedir.” diyor.

Bölgesel kalkınma için ortak akıl şart!

Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, “Bölgesel gelişmişlik ve kentler arası entegrasyon için bölge kentleri arasında ortak akıl kültürünün kurulup geliştirilmesi ve tecrübelerin paylaşılması gerekmektedir.” diyor.

23 Nisan 2016 Cumartesi 09:50
banner556

Amasya’nın bulunduğu bölgenin coğrafi yapısı ve geçmişi açısından birçok avantaja sahip bir kent olduğuna dikkat çeken Amasya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, “Coğrafi yapısı ve kayaç yapısı itibariyle birçok zenginliği sunan Amasya, tarihiyle de büyük hazineler barındırmaktadır. Günümüzde sanayi ve teknoloji noktasında gerçekleşen gelişmelere bağlı olarak atılan adımlar sayesinde modüler mobilya, ankastre ürünler ve hayvancılık sektörlerinde de önemli gelişmeler kaydedilerek, tarım, turizm ve doğal taş sektöründe potansiyeli olan kentin gelişmeye açık yapısına katkı sağlanmıştır. Amasya geçmişinden gelen tarım sektöründe göze çarpan bir şehirdir. Özellikle meyvecilikte gelişme ve markalaşma sağlamış bir kent olan Amasya; misket elması ile bu noktada bilinirliğini yükseltmiştir. Ayrıca kiraz başta olmak üzere birçok meyve ve modern seracılık faaliyetleriyle üretilen sebzeler yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda ticarete konu olmaktadır.” diye konuştu.TURİZM BÖLGEYİ HAREKETLENDİRECEK

Amasya’nın 8500 yıllık tarihi ile turizm konusunda son dönemde potansiyelini yükselten ve sektörde bilinirliği yüksek bir kent olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade eden Amasya TSO Başkanı Kırlangıç, “Gerek tarihi mirasları, gerek doğal güzellikleri ve gerekse kültür yapısıyla dikkat çeken Amasya’da turizm sektöründe ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Kentte turizm alanında yürütülen en önemli faaliyetler bu kültür varlıklarının korunmasına yönelik yürütülen faaliyetlerdir. Bunların da en başında Yeşilırmak boyunca uzanan yalı boyu evlerimizin eski virane hallerinden kurtulmasını sağlayan restorasyon faaliyetleridir. Çeşitli fonlardan destek alınarak yapılan bu çalışmalar sayesinde artık kentin özellikle en çok görünen yerleri daha güzel bir görünüm kazanmış oldu. Ayrıca restorasyon sayesinde eski güzel günlerine kavuşan bu tarihi varlıklar turizmin doğrudan hizmetine sunuldu. Butik otel konseptinde değerlendirilen bu evler kentteki yatak kapasitesinin arttırılmasını sağladı. Kentin turizm potansiyelini arttırmaya yönelik yerel yönetim organları bazında yapılan çalışmalar sonrasında çıkan ihtiyaçların başında gelen yatak kapasitesinin arttırılmasının sağlanması için girişimciler teşvik edildi. Bu sayede yapılan yatırımlarla yatak kapasitesinde önemli bir artış sağlandı.” dedi.

AMASYA SANAYİSİ İVME KAZANDI

Sanayiciliğin de önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyen Kırlangıç, “Özellikle mermer sanayiinde Türkiye’de önemli bir yer edinen Amasya, Amasya Beji adlı mermerle markalaşmış, ulusal ve uluslararası piyasalarda kabul görmüştür. Türkiye mermer rezervlerinin de %21’inin Amasya’da olduğu göz önüne alınırsa daha da ivme kazanacağı öngörülebilir. Ayrıca ankastre ürün gurubunda Türkiye ihracatının %50’si Amasya’dan yapılmaktadır. Amasya bu alanda da rüştünü ispatlamış bir kenttir. Mobilyacılarımızla gerçekleştirdiğimiz UR-GE projesinde onların potansiyellerine yaptıkları katkılarla kendilerini geliştirmiş, yurt dışı piyasalara açılmışlardır. Hem ev hem ofis mobilyalarında artık Amasya’da önemli bir aktör konumuna gelmiştir. Hayvancılıkta da çok önemli bir yerde olan Amasya Türkiye’nin ilk ihtisas organize sanayi bölgelerinden biri olan Besi Organize Sanayi Bölgesi’ne sahiptir. Besi Organize Sanayi Bölgesinin hayvancılığın daha modern bir hal alması ve et üretiminin arttırılması noktasında büyük katkıları olmuştur. Amasya, hayvancılık ve et üretiminde Karadeniz Bölgesi’nde ilk üçte, Türkiye genelinde ise ilk yirmide yer almaktadır. Kentimizin kendi evlatlarının kurup işlettiği önemli firmalar sayesinde un, yem ve yumurta piyasalarında da söz sahibi bir Amasya var bugün.”


İLLER ARASI ORTAKLIK KÜLTÜRÜ İÇİN ORTAK AKIL VE İSTİŞARE ŞART!

Bölgesel gelişmişlik ve kentler arası entegrasyon için bölge kentleri arasında ortak akıl kültürünün kurulup geliştirilmesi ve kentler arasında tecrübelerin paylaşılması gerektiğine vurgu yapan Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç şöyle devam etti:

“Öncelikle sanayici ve tüccarların yasal temsilcisi olan bir oda olarak kentin ticari faaliyetlerinin en üst düzeye çıkarılması görmeyi en çok ümit ettiğimiz şeylerin başında geliyor. 2023 hedefleri kapsamında yakalanması beklenen ihracat rakamlarında üzerimize düşen payı geçekleştirmek hatta üzerine çıkmak istiyoruz. Yerli üreticinin ürettiği ürün çeşitliliğin ve ürün kalitesinin arttırılması ekonomik ve ticari hayat adına büyük katkılar sağlayacaktır. Bunların sağlanması en büyük hayallerimizdendir.

Tüm bunların sağlanması yolunda sorumluluğun en büyüğü odalar ve başkanları olarak bize düşmektedir. Bu bilinçle akredite olarak 5 yıldızlı hizmet kalitesine ulaşan bir oda olduk. Bu vesileyle üyelerimize yasal zorunluluklarımızın dışında kalan, onların ticari faaliyetlerini ve potansiyellerini yükseltecek destek hizmetlerini vererek, bizi her zaman yanlarında hissetmelerini sağlamak istiyoruz. Amasya TSO bünyesinde kurduğumuz Koordinasyon Ekibi’ni tamamen bu amaçlara kanalize ettik. Bu sayede kentimizde faaliyet gösteren mobilyacılarımızın kümelenme ve dış ticaret yeteneklerinin arttırılması amacıyla UR-GE projesi kapsamında kendilerine dış ticaret eğitimleri verildi. Libya, Fas ve Azerbaycan’da fuar organizasyonları düzenlendi. Ayrıca firmalarımızın yurt dışı bağlantıları sağlayabilmeleri için yabancı ülkelerin ticari temsilcileri ve ticaret ateşelerine davet girişimlerimiz devam ediyor. Bu çalışmalarımız sayesinde bugüne dek Tayvan, Vietnam, İran, Gana gibi farklı coğrafyaların temsilcilerini ağırlayarak üyelerimizle buluşturduk. Üyelerimizin menfaatlerini koruyabilmek ve onları daha iyi temsil edebilmek ve daha etkin çalışmalar yürütebilmek için TOBB bünyesinde çeşitli komisyonlarda görev alıyoruz. Üyelerimize verilen hizmetlerin Amasya genelinde adilane ve daha etkin dağılımı için Meslek Komiteleri’ni harekete geçirdik. Onların bize sağladıkları veriler ışığında Amasya İli Ticaret ve Sanayi Odaları olarak periyodik olarak Ortak Akıl Toplantıları düzenliyoruz. Bunların devamlarının sağlanması ve daha fazla hizmetin üretilmesi için Amasya Ticaret ve Sanayi Odası olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Amasya İli Ticaret ve Sanayi Odaları ve birçok kurumla bir araya gelerek Ortak Akıl Toplantıları ve Ortak İstişareler düzenliyoruz. Bu sayede sorunun temel sebebine inerek, etkin bir tespit ile en iyi sorun giderme yolunu seçerek çözüme gidiyoruz. Bu yolla bu güne dek Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması, çevre yolu, uçuş saatleri ve rota eklenilmesi gibi birçok konuda büyük gelişmeler kaydedilmesi sağlanmıştır. Bölgesel gelişmişlik ve kentlerin entegrasyonu için de bu yapılanmanın başta tüm kentlerimizde oturtulması ve sonrasında ortak akıl kültürünün bölge kentleri arasında kurulup geliştirilmesi gerekmektedir. Kentler olarak içeride gerçekleştirilen bu gelişmelerin, kentler arasında tecrübelerinin paylaşılması ve yayılması bölgesel anlamda büyük katkılar sağlayacaktır inancındayız. “
 

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682