banner673
banner595

Bölgesel İşbirliği Karadeniz'de Başarıyı Beraberinde Getirecek!

Karadeniz'in 9 ilinde ekonomik entegrasyon için herkes oldukça hevesli ve hem fikir. Gidiş yolları farklı olsa da bütün yollar ortak akılda birleşiyor. Büyük Balığı avlaya bilmek için küçük balıkların organize olması şart!

Bölgesel İşbirliği Karadeniz'de Başarıyı Beraberinde Getirecek!

Karadeniz'in 9 ilinde ekonomik entegrasyon için herkes oldukça hevesli ve hem fikir. Gidiş yolları farklı olsa da bütün yollar ortak akılda birleşiyor. Büyük Balığı avlaya bilmek için küçük balıkların organize olması şart!

23 Nisan 2016 Cumartesi 10:00
banner556

Bugün tüm dünyada ekonomik olarak bakıldığında kalkınmış toplumların hemen hemen hepsinin yerel yönetimlerin gücünün oldukça yüksek olduğu adem-i merkeziyetçi bir idare geleneğine sahip olduğunu görüyoruz. Bir başka ifadeyle kalkınmış ülkeler yerinden yönetimci bir idare geleneğini benimsedikleri için ekonomik açıdan daha çok gelişim göstermişlerdir. Buna karşılık geri kalmış ülkeler merkeziyetçi ve güdümlü bir idare sistemini benimsemişler ve uzaktan kumandalı ekonomik hamlelerle hep yerlerinde saymaya mahkum kalmışlardır.

Gelişmiş ülkelerde genel olarak makro planlar, dış politika ve savunma gibi ülke genelini ilgilendiren hizmetler merkezi hükümet tarafından yerine getirilirken, yerel hizmetler büyük ölçüde özerk ve mali bakımdan güçlü yerel yönetim birimlerine bırakılmıştır.

Uluslararası ekonomik arenada gelişmekte olan bir ülke durumundaki Türkiye ise kalkınma çabalarını aşırı merkeziyetçi - bürokratik bir idari sistem ile sürdürmeye çalışmaktadır. Oysa artık açıkça binmektedir ki merkeziyetçilik, bölgesel gelişmişliğin önündeki en büyük prangalardan biri.

Karadeniz ‘in ekonomik anlamda atılım yapabilmesi için bölgesel işbirliği ve ekonomik entegrasyonun önemi bir kez daha ön plana çıkıyor.

KuzeyNews Dergisi olarak bölgenin ekonomik entegrasyonu için Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon'u kapsayan yayın yaptığımız 9 ilin mülki ve ekonomik yöneticileriyle görüştük.

Dünya ölçeğinde başarılı işler çıkarmak ve ekonomik olarak büyüyebilmek için tek tek değil, tüm Karadenizliler birleşerek birlikten kuvvet doğar anlayışıyla bölgesel olarak zenginleşip kalkınabileceğimizi anlatıyoruz. Ticarette, sanayide, tarımda, turizmde, sağlıkta, sporda, kültürde birlikte adımlar atarak, mevcut potansiyelimizi daha iyi kullanabileceğimizin altını çiziyoruz.

2014 -2023 Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; "Genel olarak Karadeniz Bölgesinde gerek genç işsizlik, gerekse 25 yaş üzeri işsizlik oranları ülke ortalamasının altındadır. Burada özellikle genç nüfusun yüksek göç eğiliminin etkisi olduğu düşünülüyor. Türkiye’de gelir dağılımında doğu-batı yönünde bir farklılaşma görülüyor. 2004-2011 Döneminde kişi başına GSKD sıralamalarında Orta Karadeniz Bölgesi en çok gerileyen bölge konumunda. Herhangi bir müdahalede bulunulmazsa göçün etkisiyle batı illerinin nüfuslarının daha da artacağı, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde yer alan küçük illerin daha da küçüleceği tahmin ediliyor. Karadeniz bölgesi içerisinde, Orta ve Doğu Karadeniz bölgeleri ilerleme kaydederken, Batı Karadeniz’de nispi bir gerileme görülmektedir. "

Bu verilere bakıldığında tablo hiçte içi açıcı görünmüyor; Ancak 9 ilde görüşlerine başvurduğumuz valilerimiz, başkanlarımız, TSO başkanlarımız, oldukça umutlu, bölgesel entegrasyonun hayata geçirilmesi halinde Karadeniz Bölgesi'nin büyük sıçramalar yapacağına güvenleri tam. Önümüzdeki yıllarda Karadeniz'de özellikle turizm alanında büyük bir atılım bekleniyor.
Kıs

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682