banner1017

Bayram yolculuğu öncesinde sürücülere uyarı!

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Dursun Kavuran, "Tatiller ve bayramlar, kurallara uymayanlar yüzünden acı dolu günlere dönüşüyor. Kural ihmali yapmayalım"

Özellikle bayram tatillerinde trafik kazalarının artış göstermesi yaklaşan Kurban Bayram’ında alınması gereken önlemleri hatırlatıyor. Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Dursun Kavuran da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kimsenin kendi şahsi çıkarının, kendi lüksü için bir başkasının canına kastetmek ayrıcalığına sahip olmadığını ifade etti.

'KURALLARA UYULMUYOR'
Trafik güvenliği konusunda yürüttüğü önemli çalışmalar ile bilenen Kavuran, Türkiye'de trafik kazalarının yoğun olduğu dönemlerin yaz tatili ve bayram tatillerinin olduğunu belirtti. Kavuran,"Her yıl ülkemizde 10 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybediyor. 100 binlerce vatandaşımız da yaralanıp sakat kalmaktadır. Burada önemli unsurlardan biri insanların vurdumduymaz olması, trafik kurallarına uymamasıdır” dedi.

YOLLAR İHTİYACI KARŞILAMIYOR
Samsun merkezinde yaklaşık olarak 260 bin civarında araç bulunduğunu ifade eden Kavuran, “Artık Samsun'daki yolların coğrafi şartlarında etkisiyle ihtiyacı karşılamamaktadır. 15 dakikada, yarım saatte gideceğimiz yolları 1 saatte, 2 saatte gitmeye başladık. Bunun nedeni de vatandaşlarımızın trafik kurallarına uymamasıdır. Yaz mevsiminde trafik magandaları araç sayılarından daha fazladır. Bunlara gereken önlemlerin alınması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

TOPLU TAŞIMA KULLANILMALI
Tüm sürücülerin mümkün olduğu kadarıyla toplu taşıma araçlarını kullanmasıyla, hem trafiğin rahatlaması hem de oluşabilecek kazalarında önüne geçilebileceğini belirten Kavuran, “Bayram tatiline gidenler, tatilden dönen sürücülerin hem kendi hayatlarını hem de karşısındakilerin hayatlarını tehlikeye atmamaları gerekiyor. Hiç kimse kendi şahsi çıkarı, kendi lüksü için bir başkasının canına kastetmek ayrıcalığına sahip değildir" ifadelerini kullandı.

YA TELEFONU KULLANIN YA DA  ARACINIZI
Sürücülere uyarılarda bulunan Kavuran, “Uykusuz, yorgun ve alkollü asla araç kullanmayınız. Uzun yolda her iki saatte bir dinlenerek elinizi yüzünüzü yıkayınız. Hız limitlerine uyunuz. Sinyalleri unutmayınız. Kırmızı ışık ihlali yapmayınız. Araçta cep telefonunu kesinlikle kullanmayınız ya cep telefonunu kullanınız ya da aracınızı kullanınız. Çok mecbur kalırsanız aracınızı emin bir yere çekerek konuşmanızı yapınız. Görüşmeniz bittikten sonra yolunuza devam ediniz. Şimdiden tüm sürücülerimize kazasız belasız güzel bir şekilde tatile gitmelerini diliyorum" dedi.

Haber:Havanur SUBAŞI- Fatih Boğaçhan ARSLAN


 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER