banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Başkan Güleroğlu, barolarda yaşanan istifaları değerlendirdi

banner1357

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz ve diğer baro başkanlarının istifa sürecini organize bir eylem olarak değerlendirdi

SAMSUN HABER 01.07.2020, 11:02 Pınar Uzun
461
Başkan Güleroğlu, barolarda yaşanan istifaları değerlendirdi
banner1353
banner1375

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu, barolarla ilgili yasa değişikliği teklifinin Türkiye'de uygulanabilirliği olmayan bir sistem olduğunu söyledi. Güleroğlu, baro başkanlarının istifalarını da organize bir süreç olarak değerlendirdi. 

BÖLÜNMELERE YOL AÇABİLİR
Teklifin yasalaşmasını istemediklerini kaydeden Güleroğlu, "Çoklu baro sistemi itirazı yüksek olan bir konu. Bu sistem dünyada örneği olan bir sistem değil.  Türkiye'de uygulanabilirliği olan  bir sistem değil. Bu uygulama kamu hizmetini yapan avukatların çok farklı alanlarda örgütlenmesine ve zaman içerisinde adalette bölünmelere yol açabilir. Umarız Meclis'te aklı selim galip gelir ve bu teklif yasalaşmaz. Çünkü bu baroların ayrışmasına yol açabilecek bir sistemdir" dedi. 

KABULÜ MÜMKÜN DEĞİL
Yasayla birlikte herkesin keyfine göre hareket edeceğini belirten Başkan Güleroğlu, "Baro başkanlığı görevinden isifa eden Kerami Bey çoklu baronun iyi şeyler doğurmayacağını söylüyor. Doğrudur. Yasanın geçmesi halinde baroların hiçbir saygınlığı kalmayacağı, her isteyenin kendi barosunu kurması gibi bir netice doğacak. Kamu hizmeti olması açısından avukatlık mesleğinin böyle bir şeyi kabulü hem bir siyasetçi hem de bir hukukçu olarak mümkün değildir. Ankara'da hoş olmayan görüntülerin ardından baro başkanlarının stifa sürecini de muhtelemelen organize bir eylemi olarak düşünüyorum" diye konuştu.

Dilber BAHADIR

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05