banner1620

banner1585

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Başkan Deveci'den 'uzlaşı' arayışı - Samsun Haber

Atakum Cemevi'ne 'ibadethane' statüsü verilmesi teklifi, belediye meclisini karıştırdı. Başkan Cemil Deveci, taraflar arasında 'uzlaşı' sağlamak amacıyla teklifi komisyona geri gönderdi.

Samsun Haber 04.12.2019, 15:51
362
Başkan Deveci'den 'uzlaşı' arayışı - Samsun Haber

Samsun'un Atakum Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin Pir Sultan Abdal Derneği'ne ait ve imarda dini tesis alanı olarak görülen cemevinin 'ibadethane' olarak kabul edilmesi teklifi, Başkan Cemil Deveci 'uzlaşma' sağlanabilmesi amacıyla yeniden komisyona havale edilince, gergin anlar yaşandı. 

YENİDEN GÜNDEME ALINDI

Samsun'un Atakum Belediye Meclisi'nin geçen ay yapılan toplantısında CHP'li üyelerin Pir Sultan Abdal Derneği'ne ait ve imarda dini tesis alanı olarak görülen cemevinin 'ibadethane' olarak kabul edilmesi teklifi,  'cem salonu' olarak değiştirilerek kabul edilmişti. Meclisin bugünkü toplantısında da CHP'li üyeler Atilla Tekcan, Hasan İpek, Sefer Çam, Hulusi Işıtan, Dilek Çınar, Abdurrahman Avat, Yusuf Erden,Eray Ocak, Ümit Bektaş ve Şefaatin Sağdış'ın verdiği  Atakum'da Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'nda bulunan ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne ait cemevinin, 'ibadethane' olarak kabul edilmesine ilişkin teklif, yeniden gündeme alındı.
 
CERTEL: BU KARAR ÇIKARSA MECLİS FESHEDİLİR









AK Partili Meclis Üyesi Recep Kemal Certel, cemevine bir kez daha böyle bir statünün verilmesinin belediye meclisinin yetkisinde olmadığını  belirterek, böyle bir kararın meclisin feshedilmesine neden olabileceğini belirtti. 

MHP'LİLER DE KARŞI ÇIKTI

MHP'li diğer meclis üyeleri de Alevilerle ilgili hiçbir problemlerinin olmadığını, ne cami ne de cemevini 'ibadethane' oarak tescilleme yetkisinin belediyelerde olmadığını belirterek, söz konusu teklife ret oyu vereceklerini belirttiler.

DEVECİ UZLAŞMAK İÇİN KOMİSYONA GÖNDERDİ
Konuşmaların ardından Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, teklifle ilgili daha iyi bir uzlaşma zeminin hazırlanmasını sağlamak için, teklifin Hukuk Komisyonu'na geri gönderilmesini meclisin onayına sundu. Türkiye'nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini de vurgulayan Deveci, tüm tarafların bu konuda uzlaşı içerisinde olmaları gerektiğini belirtti. Deveci'nin teklifin komisyona gönderilmesi önerisi,  AK Parti, MHP ve CHP'li üyelerin oylarıyla kabul edildi. 

PİR SULTAN ÜYELERİNDEN PROTESTO
Teklifin komisyona geri gönderilmesine o sırada Meclis Salonu'nda izleyici olarak bulunan Pir Sultan Abdal Derneği Samsun Şube Başkanı Cem Sultan Ermiş ve diğer dernek üyeleri tepki gösterdi. Ermiş ve beraberindekiler meclis üyelerini 'ayrımcılık' yapmakla suçlayarak, protesto ettiler. 
 
Merve İLHAN- Yasin YILDIZ 

Yorumlar (0)