banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Başkan Aksu, istifaya şaştı kaldı!

banner1357

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, "Baro Başkanı Kerami Gürbüz'ün Türkiye'de tek istifa eden baro başkanı olmasını, şaşkınlıkla karşılıyorum" dedi

SAMSUN HABER 01.07.2020, 10:05 Pınar Uzun
715
Başkan Aksu, istifaya şaştı kaldı!
banner1353
banner1375

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, 'çoklu baro'  diye tanımlanan sistem üzerinden İstanbul ve Ankara baro başkanlarının tepkisiz kalıp, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz'ün Türkiye' de tek istifa eden baro başkanı olmasını, şaşkınlıkla karşıladığını söyledi.

AVANTAJ SAĞLAYACAK 
Teklifin Anadolu barolarına ciddi bir imkan getirdiğini belirten Başkan Aksu, "Ortalığı ayağa kaldıran bir bakış açısı var. Bunun değerlendirmelerini tüm kamouyu yapacaktır. Ama Anadolu'da 81 baroda böyle bir uygulama yok. Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir barolarını kapsayan bir değişiklik teklifi var.  Samsun'da ise tek baromuz var. Bu böyle devam edecek. Çoklu baro olarak tanımlanan sistem üzerinden İstanbul Barosu başta olmak üzere Ankara ve İzmir barolarınının  Barolar Birliği üzerindeki vesayet mekanizmalarını devam ettirmek istiyorlar. Buna da fırsat verilmememesi adına yapılan bir çalışma var. Çoklu baronun yanlış olması veya olmaması konusunu tartışmayacağım ama özellikle Anadolu barolarına çok ciddi imkan getiriliyor. Bu imkanın da bir avantaj sağlayacağını düşünüyorum" dedi. 

BAŞKASI İSTİFA ETMEZKEN...
Türkiye'de Gürbüz'den başka istifa eden bir baro başkanı olmadığını ifade eden Aksu, "Aslında Samsun Barosu başta olmak üzere Anadolu baroları açısından getirilen düzenleme, lehe bir düzenlemedir.  Böyle bir konuda İstanbul ve Ankara baro başkanları bir tepkide bulunmazken,  Samsun Barosu Başkanı Gürbüz'ün Türkiye de tek istifa eden baro başkanı olmasını şaşkınlıkla karşılıyorum ve anlamakta zorlanıyorum. Samsun Barosu Başkanı arkadaşımızın istifası kendi verdiği bir karardır. 80 ilde bu konularda tartışmalar yürürken hiçbir ilde de baro başkanı istifa etmezken, Samsun Barosu Başkanı niye istifa etmiştir ? Bu soruyu sormak lazım. Zaten seçimler ekim ayında yapılacaktı. Şimdi başkan yardımcı eliyle çalışmalar kongreye kadar  yürütülür. Hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Dilber BAHADIR 

Yorumlar (0)
banner1474
27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03