Bakan Varank Samsun'dan açıkladı: Gençlere müjde...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programının 2018 yılı ikinci çağrısı sonuçlanmasının ardından sonuçları Samsun'da açıkladı. Varank, TOBB tarafından Samsun'da düzenlenen Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi Ödül Töreni'ne katıldı. Varank, burada yaptığı konuşmada gençlere hibe desteği vereceklerini açıkladı.

Bakan Varank Samsun'dan açıkladı: Gençlere müjde...
banner1314

Samsun'da TOBB tarafından düzenlenen Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi Ödül Töreni"ne katılan Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, "Tam 100 yıl önce, kurtuluş mücadelemizin başladığı günde, istiklal meşalesinin yakıldığı şehir Samsun'da bulunmaktan, büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyor, her birinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum" dedi.

146 genç girişimciye 200 bin TL'ye kadar hibe

Konuşmasında gençlere müjde veren Varank, TÜBİTAK BİGG programının sonuçları hakkında bilgi verdi. Programa 4 bin 500'ün üzerine genç girişimcinin katıldığını ifade eden Varank, bunlardan 146'sının 200 bin liraya kadar geri ödemesiz destek almaya hak kazandığını açıkladı. BİGG Programı, girişimcilerin yenilikçi fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeli yüksek işlere dönüştürmelerini amaçlıyor. Programla genç girişimcilerin fikirden pazara kadar olan tüm süreçteki faaliyetleri desteklenirken, bu sayede de nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve rekabetçi başlangıç firmalarının oluşturulması hedefleniyor. Program kapsamında genç girişimcilere eğitim verilirken, sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye de teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanıyor. Girişimciler, kavramsal tasarım, teknik ve ekonomik fizibilite, teknolojik geliştirme, ticari prototip hazırlama, yazılım algoritması geliştirme faaliyetleri ve bu faaliyetler sonucu elde edilen çıktıların ticari değere dönüştürülmesi çalışmalarını da program kapsamında yürütüyor.


 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308