banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Bahçeşehir Koleji uzayla buluşturdu - Samsun Haber

banner1357

Bahçeşehir Koleji her yıl dünyaca kutlanan Dünya Uzay Haftası için birçok etkinlik düzenleyerek yüzlerce gökbilim meraklısı insanı uzayla buluşturdu.

SAMSUN HABER 14.10.2019, 09:59
170
Bahçeşehir Koleji uzayla buluşturdu - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Bahçeşehir Koleji, Dünya Uzay Haftası'nı kutlayarak birçok etkinlik düzenledi. Öğrenciler, 5 Ekim’de gerçekleştirilen 3. Uzay ve Doğa kampıyla lise öğrencileri şehir merkezinden uzakta Nebiyan Dağı yöresinde bulunan kamp alanında çadırlarını kurarak yıldızlı gökyüzünün altında doğanın muhteşem güzellikleriyle tanıştılar. Bir başka etkinlik ise, Atakum Çobanlı İskelesi'nde Samsun Üniversitesi işbirliğiyle yüzlerce uzay meraklısı ile birlikte gökyüzü gözlemi yaparak gerçekleştirdi. Düzenlenen bu etkinliklere yüzlerce gökbilim meraklısı Samsun vatandaşı ve öğrenciler katıldı. 

BİRÇOK ETKİNLİK DÜZENLENDİ
Her yıl dünyada milyonlarca astronomi meraklısı 4-11 Ekim tarihleri arasında Dünya Uzay Haftası’nı kutlamaya devam ediyor. Dünya Uzay Haftası'nın başlaması ile birlikte harekete geçen Bahçeşehir Koleji Astronomi Merkezi, Dünya Uzay Haftası'nın resmî sayfasında yayınlanmış birçok etkinliği ile yüzlerce gökbilim meraklısı insanı uzayla buluşturdu. 5 Ekim’de gerçekleştirilen 3. Uzay ve Doğa Kampıyla birlikte lise öğrencileri, şehir merkezinden uzakta Nebiyan Dağı yöresinde bulunan kamp alanında çadırlarını kurarak yıldızlı gökyüzünün altında doğanın muhteşem güzellikleriyle tanıştılar. 

GÖZLEMLER YAPTILAR 
4-11 Ekim tarihleri arasında Bahçeşehir Koleji Atakum Kampüsü'nde bulunan planetaryumdaki uzay gösterimleriyle yüzlerce öğrenci dünya, güneş sistemi, yıldızlar, kara delikler ve derin uzay cisimleriyle ilgili gözlemler yaptılar. Gösterimlere katılan öğrenciler Atakum Kampüsü Astronomi Merkezi'nde bulunan teleskoplarla gözlem yaparak güneşin yüzeyini doğrudan merakla gözlemledi. 

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ İLE BİRLİKTE
Dünya Uzay Haftası'nda Bahçeşehir Koleji ve Samsun Üniversitesi iş birliğiyle beraber 10 Ekim perşembe günü de Astronomi ve Havacılık Etkinliği gerçekleştirildi. Atakum Çobanlı İskelesi'nde yapılan etkinliğe astronomi ve havacılık meraklısı yüzlerce insan katıldı. Etkinliğe katılan havacılık meraklıları, uzay cisimlerini gözlemlemek için alanda bulunan cihazları ve  roketleri inceleyerek uzay yolculukları hakkında bilgiler edindi. Ayrıca astronomi meraklıları etkinlik alanında bulunan teleskoplarla Ay’ın yüzeyinde bulunan kraterleri, Jüpiter ve uydularını, Satürn’ün halkalarını gözlemlediler. Öğrencilerin ve etkinlikte bulunan vatandaşın dikkatini çeken bu cihazlar gökcisimlerini incelemek amaçlı kullanılarak gökbilimi meraklılarının da hoşuna gitti. Katılımcılar ayrıca Atakum’dan çıplak gözle görülebilecek takımyıldızlarını ve bu takımyıldızlarından yararlanarak kutup yıldızını buldular.


 
UMUT İLE GÖKYÜZÜ GÖZLEMİ 
Bahçeşehir Koleji'nin Atakum Çobanlı İskelesi'nde Samsun Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü etkinlikte Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin buluşu olan ve Türkiye'nin ilk yerli mobil uygulamalı teleskopu Uzaktan Mobil Uygulamalı Teleskop (UMUT) katılımcıların oldukça dikkatini çekti. Türkiye’nin ilk yerli mobil uygulamalı teleskopu olan UMUT hakkında katılımcılara bilgi veren öğrenciler, birlikte gökyüzü gözlemi yaptı. 

ELİF DANIŞMAZ 

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10