banner1518

banner1365

banner1519

banner1345

banner1334

banner1534

Bağımsız Samsun Milletvekili Usta, Bakan Selçuk'a sordu: 'Mağduriyeti nasıl gidereceksiniz?'

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Milli Eğitim Bakanı Ziya Çelçuk'a, yapılan düzenlemeyle işsiz kalan ilkokul mezunu servis annelerinin mağduriyetini nasıl gidereceklerini sordu

SAMSUN HABER 17.12.2019, 15:32 17.12.2019, 15:49
129
Bağımsız Samsun Milletvekili Usta, Bakan Selçuk'a sordu: 'Mağduriyeti nasıl gidereceksiniz?'

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, bir süre önce gündemde olan “Servis Annelerini” unutmadı. Okul servislerinde rehber personel bulundurma zorunluluğunun ardından servis anneleri iş başına gelmişti. Ancak düzenlemeye rehber personelin en az lise mezunu olma şartının gelmesiyle birlikte binlerce ilkokul mezunu servis annesi işsiz kaldı. Usta, konuyu Milli Eğitim Bakanı’na sordu. 

İŞSİZ KALDILAR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, 25 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 30221 sayılı Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ndeki düzenleme ile okul servislerinde görev yapan ve servis anneleri olarak bilinen rehber personele lise mezunu olma şartı getirildiğini hatırlattı. Usta, “Daha önceleri rehber personel olarak görev yapabilen ilkokul mezunları yeni düzenlemeyle işsiz kalmıştır. Söz konusu düzenleme her ne kadar Danıştay’ın iptal kararının ardından bugünkü haline gelmiş olsa da; mağduriyeti gidermek için herhangi bir çözüm öngörülmemiştir” dedi.

Usta, Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a "Söz konusu düzenlemeyle işsiz kalan rehber personelin işlerine geri dönebilmeleri için bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz? Aksi halde bu mağduriyeti nasıl gidereceksiniz?” diye sordu.

Yorumlar (0)