banner1365

banner1345

Bademciğin şişme nedeni ambalajlı ürünler!..

banner1357

Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, “Bademciğin şişmesi günümüzde alerjen besinlerin, ambalaja girmiş ürünlerin aşırı tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Geniz etinin de bu kadar sık görülmesinde beslenmenin büyük önemi var” dedi.

SAMSUN HABER 11.01.2019, 11:47 11.01.2019, 12:05
banner1353

Bademcik, geniz eti ve kulağa tüp takılması gibi işlemlerin çocukluk çağında daha çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, “Bademciğin şişmesi günümüzde alerjen besinlerin, ambalaja girmiş ürünlerin aşırı tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Geniz etinin de bu kadar sık görülmesinde beslenmenin büyük önemi var” dedi.

2-12 YAŞ GRUPLARINDA SIKÇA RASTLANIR

Bademcik, geniz eti ve kulağa tüp takılmasının çocukluk çağında en sık yapılan ameliyat olduğunu belirten Şentürk, “Bunlar genellikle 2-12 yaş grubunda çok sık uygulanan ameliyatlardır. Tabi bunların kendilerine özel uluslararası kriterleri vardır. Bademcik ameliyatı günümüzde daha çok bademciğin ileri derecede büyümesinden kaynaklanan gerekçelere dayandırılmaktadır. Bu da günümüzde alerjen besinlerin, ambalaja girmiş ürünlerin aşırı tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Geniz etinin de bu kadar sık görülmesinde yine beslenmenin büyük önemi var. Bademcik ameliyatı için gerekçeler bademciğin aşırı derecede büyük olması, çok sık iltihaplanmasıdır. Yılda üst üste üç kere bademcikler iltihaplanırsa bademciklerin alınması gerekir. Ayrıca iki yıl üst üste beşer kez bademcikler iltihap olursa yine alınması gerekir” dedi.

3 AY İÇİNDE AMELİYAT GEREKİR

Geniz etinde çeşitli yan etkilerin oluştuğunu söyleyen Şentürk, “Çocukta işitme azlığı, kronik sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma ve horlama gibi durumlar oluşmakta. Bu nedenle de geniz eti büyüdüğü zaman mutlak suretle ameliyatla alınması gerekir. Alınmadığı takdirde komplikasyonlara neden olacaktır. En çekinilen komplikasyonsa işitmeyle alakalıdır. İşitme azlığı çocukluk çağında uzun sürdüğü zaman iletişimini ve ileride okul başarısını da etkilemektedir. Bu nedenle eğer kulakta sıvı toplanması yaşanıyorsa bunu 3 ila 6 ay arasında takip etmek gerekiyor. Eğer kulak zarında bir olumsuzluk varsa 3 ay sonunda kulağa tüp takıp orta kulak sıvısının tedavisini tamamlamak lazım” şeklinde konuştu

Haber: Emre ÖNCEL – Uğur ATICI

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09