banner689
banner595

AVM Uğruna Kent Trafiği Felç Edilmemeli!

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu Samsun'da bazı caddelerin AVM yapılması ve kazı çalışmaları nedeniyle kapatılması konusunda "AVM uğruna kent trafiği felç edilmemeli." dedi.

AVM Uğruna Kent Trafiği Felç Edilmemeli!

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu Samsun'da bazı caddelerin AVM yapılması ve kazı çalışmaları nedeniyle kapatılması konusunda "AVM uğruna kent trafiği felç edilmemeli." dedi.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
25 Ocak 2016 Pazartesi 09:13
AVM Uğruna Kent Trafiği Felç Edilmemeli!
banner556

Samsunhaber.'TC Dergisi Ocak Sayısı

Samsun’da şehir merkezinde yenileme çalışmaları yada AVM düzenlemeleri nedeniyle kapatılan yollar, zaten sorunlu olan araç trafiğini daha da karmaşık hale getiriyor. Önce Bulvar AVM için Gazi Caddesinin bir kısmı trafiğe kapatıldı. Ardından Çiftlik Caddesi’nde yapılan düzenleme çalışmaları ve Cadde AVM konsepti için bu cadde trafiğe kapandı. Saaathane Meydanı’nda ise yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle hem trafik hem de esnaf zor günler hatta aylar geçiriyor. Samsun Mimarlar Odası şehri modern bir görüntüye kavuşturmak için binaların dış cephelerini yenilenirken, alt yapıların ihmal edildiğini düşünüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yakında Cumhuriyet Meydanı için önümüzdeki dönem başlatacağı üst geçit ve dış cephe yenileme çalışmaları sırasında Samsun’un trafik yükü en ağır olan merkezinde trafik sorununa nasıl bir çözüm üreteceği en çok merak edilen konulardan biri.


Kapatılan caddelerin Samsun'u olumsuz etkileyeceğini ifade eden Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu Samsunhaber.tc Dergisi’ne yaptığı açıklamada: "Biz daha önce de Mimarlar Odası olarak görüşlerimizi ifade ettik. Bu tür bir çalışmanın yapılması için öncelikle alt yapısının hazırlanması gerekir. Çiftlik Caddesi bugün kentin imar planlarında kent ve ulaşım için çok önemli bir arter. Dolayısıyla siz bu damarı kestiğiniz zaman bunun alternatiflerini de ortaya koymak zorundasınız. Onun ötesinde AVM düşüncesi de önemli bir alt yapı gerektiriyor. Alışveriş merkezi dediğinizde düşündüğünüz proje buradaki mahalledeki veya çevredeki sokaklardaki insanların alışveriş yapacakları bir yer düşünmüyorsunuz. AVM projesi hem kentin bütününe, hem de çevresindeki diğer ilçeleri hatta ve hatta çevre illeri de çekebilecek cazibede bir planlama yapıyorsunuz dolayısıyla bu planlamayı yaparken de alt yapının düşünülmesi lazım. Bunlardan en önemlisi de otopark. Birincisi kapatılan arterin alternatiflerinin geliştirilmesi. Yani orada trafiğin aksamadan akışını sağlamak ki sağlanamadı. Önceden doğudan batıya akan trafik şimdi batıdan doğuya akıtılmaya başlandı. Bir nebze de olsa Osmaniye Caddesi'nden gelen trafik yükü bir şekilde azaltılmış oldu. Planlama baştan detaylarıyla ele alınarak yapılmadığı için şu anda Çiftlik AVM kente çok ciddi anlamda bulunduğu bölgeye otopark baskısı getiriyor. Daha doğrusu AVM'nin otopark baskısından dolayı etkin hale getirilebilmesi sağlanamadı.” dedi.

Bulvar AVM'nin bulunduğu noktadaki caddenin kapatılmasının zorunluluktan kaynaklandığını dile getiren Memişoğlu, “Oradaki tarihi dokunun kente kazandırılması adına yapılmış zorunlu bir çalışma. Daha sonra getirilen düzenleme, kapatılmadan önceki rahatlığı sağlamasa bile trafikte bulunan vatandaşların kurallara riayet etmesi durumunda çok fazla tıkanıklık yaşanmıyor. Gazi Caddesi'ndeki iki tarihi bloğun arasının kapatılması zorunluluktu, olması gereken bir şeydi.” diyor.

SAATHANE İÇİN ACİLEN ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Saathane Meydanı'nın kapatılmasının son dönemde bölgede yapılan bir takım kazılar neticesinde arkeolojik bulgular çıkması sonucunda oluştuğunun altını çizen Samsun Mimarlar Odası Başkanı  Memişoğlu, “Tarihi ve kültürel değerlerin korunması adına burada da bir zorunluluk görünüyor. Ancak burada Büyükşehir Belediyesinin veya İlkadım Belediyesi'nin bu konuda acilen çözüm üretmeleri gerekiyor. Trafiği yeniden rahatlatabilecek, trafik akışını sağlayabilecek yeni çözümler üretmeleri gerekiyor. Fakat bununla ilgili de bir çalışma yapılmadığını görüyoruz. Orada gerçekten kentin geçmişine dair önemli bulgular ortaya çıktı. Kentler için tarihi değerler ve tarihi değerlerin kentlere katkıları çok önemli. Biz bu değerleri yitirdik Samsun olarak. Tarihimizi koruyamadığımız için kentimiz bu noktada maalesef kimliksiz bir konuma bürünmüş durumda. Yerel yönetimler farklı çabalarla değişik kimlikler arayışı içerindeler. Fakat kentlerin kimlikleri tarihle birlikte oluşuyor. Saathane Meydanı’ndaki çalışmaları önemsemek, bulguları korumak lazım. Hatta belki de daha da genişletmek gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü orada gerçekten bir kültürel miras var. Maalesef oradaki çalışmalar da plansız gelişti. Çok kısıtlı koruma amaçlı bir imar planıyla başladı, daha sonra yapılan yıkımlar ve ortaya çıkan birtakım bulgular neticesinde saha genişletildi ve büyütüldü. İmar planının başladığı dönemlerde biz mimarlar odası olarak toplantılara katıldık, sahanın daha geniş tutulması gerektiğini, arkeolojik sondajların yapılması gerektiği konusunda bir takım fikirler beyan etmiştik fakat orada binalar yıkılmak suretiyle böyle bir uygulama başlatıldı. Hatta o binalar yıkılırken de binalara dair bulgular hiç ortaya konmadan yıkıldı. Orada daha önce yaşayan kökleri olan vatandaşlarımızın da bazı iddiaları var. Bazı tarihi değerlerin de oradaki yapılan çalışmalar neticesinde yıkıldığı söyleniyor. Oradaki çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuç kentin önemli bir trafik akışını engelledi. Sorun yarattı. Fakat sorunlar çözümsüz değil.” diye konuştu.

“ÇİFTLİK’TEKİ HATA UMARIM MEYDANDA YAPILMAZ”

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, Çiftlik Caddesi’nden sonra Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan düzenleme çalışmaları ile ilgili düşüncelerini de şöyle dile getirdi: “Cumhuriyet Meydanı’na gelince kent estetiği adına Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü çalışmaların birinci etabı Çiftlik Caddesi’ndeki binaların cephelerinin değiştirilmesi çalışmasıydı. Cumhuriyet Meydanı’nda daha farklı bir çalışma yürütülecek.

Kenti estetik anlamda ortaya koyabilecek çalışmalar olumlu çalışmalardır. Kenti kullananlar ve dışarıdan gelen misafirler bakımından olumlu imajlar bırakabilecek hale getirmek bununla ilgili çalışmalar yapmak doğru. Ancak bu tür çalışmalar yapılırken bazı yanlışlar ortaya konuluyor. Bu noktada bazı endişelerimiz var. Örneğin çiftlikteki yapılan cephe çalışması 800 metrelik bir koridorun tek tip malzeme ve renkle ortaya konulmuş olması, biz bunu eleştirel bir yaklaşımla Başkan Yılmaz'a bir mektupla ilettik. Orada Büyükşehir Genel Sekreter yardımcısı imzasıyla bir cevap geldi. Bizim kaygılarımızı çok fazla önemsemediklerini gördüm. Kent estetiğini sağlamak adına orada yapılan cephelerin sağlıklaştırılması çalışmalarının çok olumlu olduğunu ancak sokak algısının ve sokak kimliğinin ortadan kaldırıldığının, oradaki binaların strafordan oluşan gri ve beyaz cepheli binalara indirgendiğini, yapıların sadece numaradan ibaret hale getirildiğini ifade etmeye çalıştık. Ancak sokaklarında bir kimliği olduğunu ve bu kimliğin o sokaktaki yapıların cephe hareketleri, renkleri, kütleleriyle ve üzerindeki bazı simgesel unsurlarla o sokak algısının oluştuğunu, oradaki yapılarında kendine ait bir kimliklerinin olduğunu ifade etmeye çalıştık. Fakat büyükşehir belediyesinden gelen cevapta Çiftlik Caddesi’nin bir kimliği olmadığını ifade eden bir yaklaşım oldu. Biz buna katılmıyoruz. O yapılar ait olduğu dönemin şartlarını yansıtan yapılar.

Çiftlik Caddesi’nde yapılan hata umarım Cumhuriyet Meydanı'nda da uygulanmaz. Oradaki yapılar tek tipe indirgenmez. Basında da yer aldı. Yaşlı insanlar ve çocuklar evlerinin bulamıyor gibi birtakım haberler yer aldı. Siz oradan bina algısını ortadan kaldırdığınız zaman 800 metrelik sağlı sollu bir koridora indirgediğiniz zaman bu tür sonuçlar ortaya çıkacaktır.”

KENT TRAFİĞİNİ FELÇ ETMEMELİYİZ

“AVM uğruna kent trafiğinin felç etmemeliyiz.” diyen Başkan Memişoğlu, “Kent belleğinde önemli yeri olan, kenti ziyaret eden insanların uğramadan geçmediği bir caddenin bu derece bir dönüşüme tabi tutulurken alt yapısının çok iyi hazırlanması gerekiyor. Otopark olmadığı için istendiği gibi çalışmıyor. Sadece insanların gelip geçtiği bir koridor haline dönüşmüş durumda.

Bu durumlar Samsun'u çok olumsuz etkiliyor. Çiftlik Caddesi'ni kapattığınız anda 19 Mayıs Bulvarı'ndan doğu istikametine İstiklal Caddesi'ne dönen trafik Şehir Kulübünün önünde çok büyük bir kaos yaratıyor. Bunu idarecilerin görmemesi mümkün değil. Ayrıca orası okullar bölgesi. Her iki ucunda da okullar var. Çok ciddi bir nüfus var orada. Siz orada bir kere yasaları ihlal ediyorsunuz. Orada yaşayan insanların otopark haklarını gasp ediyorsunuz. Otopark kanununa göre o binalara ana caddeye baktığı için otopark yaptırmadınız. Onlardan daire başına otopark parası aldınız. Valiliklere veya belediyelere otopark parası aldıkları bina için belli bir mesafeye kadar otopark temin etmek zorunda olduklarını yasa emrediyor. Bu durumda yerel yönetimler bu yasalara aykırı hareket ediyor. Fakat vatandaşlarımızın bilinçli olması, haklarını araması lazım. Bahsettiğimiz noktalar kent için önemli noktalar." dedi.

Samsunhaber.'TC Dergisi Ocak Sayısı

Yükleniyor...
Son Güncelleme: 25.01.2016 09:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682