Hilas Otel

Çelik İnşaat

Atatürk'ün beylik tabancası Samsun'da

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 121 yıllık L. Nagant marka beylik tabancası yerli ve yabancı turistlerin ilgi oldağı olan Samsun Bandırma Müze Gemisi'nde sergileniyor.

Atatürk'ün beylik tabancası Samsun'da

Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla birlikte Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldiği Bandırma Vapuru'nun bire bir kopyası olan 'Bandırma Müze Gemisi' yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmaya devam ediyor.Müzede en dikkat çeken eserlerin başında ise Atatürk'ün L. Nagant marka beylik tabancası gelmekte.Tabancanın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 2006 yılında müzeye verildiği öğrenildi.

ATATÜRK'E AİT BİRÇOK EŞYA
2003 senesinde inşa edilen ve  Bandırma Vapuru'nun bire bir kopyası olan gemi 2005 yılından bu yana 'müze gemi' olarak yerli ve yabancı turistleri ağırlamakta.35 bin metrekarelik Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’nin içinde yer alan Bandırma Müze Gemisi'nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyasının da yer aldığı 189 eser sergilenmekte.Müzede Atatürk’e ait fotoğraflar 1870'li yıllarda yapılmış duvar saati, telefon, cetvel pergel, Atatürk’ün kendi el yazısının yer aldığı metinler ve kıyafetleri de müzede yer alan eserler arasında.


SAAT DETAYI...
Geminin kamara bölümünde ise Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı'ndaki yatak odasının bire bir kopyası yer alırken, yine bu kısımda Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunmakta.Aynı zamanda bu bölmede Atatürk’ün Samsun’a çıktığı an olan saat 08.00’i gösteriyor.

TARİHTEN UNUTULMAZ İZLER
Milli Mücadele Açık Hava Müze alanında ise Milli Mücadele Anıtı'nın yanında Atatürk ve 18 silah arkadaşını temsil eden 19 bayrak ve 19 meşale yer almakta. Kurtuluş Savaşı'nı anlatan 68 metrelik 300 parçadan oluşan seramik rölyefin bulunduğu alanda ayrıca Çanakkale Savaşı’nı da anlatan bir rölyef daha bulunuyor. Ayrıca müzede Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları'nda şehit olmuş bin 200 Samsunlu askerin adlarının bulunduğu bir bölüm de bulunmakta.Türk Yıldızları’na ait 1972 yapımı F5 uçağı da burada sergileniyor. Ayrıca alanda Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan iki top, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan 4 mayın teşhir ediliyor. Bandırma Müze Gemisi'nin senede ortalama 600 bin ziyaretçisi bulunmakta.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER