banner595

Atakum'a hastane yeri tartışma konusu oldu

Atakum Belediyesi tarafından ilçeye yapılması planlanan Kamu Hastanesi'nin yeri Atakum Belediye Meclisi'nde tartışma konusu oldu. CHP meclis gurubu adına açıklama yapan Grup Başkanı Mustafa Tüfek "Hastane yapılmasına karşı değiliz ama yeri yanlış. Başkan bir hataya düşmesin" dedi.

Atakum'a hastane yeri tartışma konusu oldu

Atakum Belediyesi tarafından ilçeye yapılması planlanan Kamu Hastanesi'nin yeri Atakum Belediye Meclisi'nde tartışma konusu oldu. CHP meclis gurubu adına açıklama yapan Grup Başkanı Mustafa Tüfek "Hastane yapılmasına karşı değiliz ama yeri yanlış. Başkan bir hataya düşmesin" dedi.

03 Ağustos 2015 Pazartesi 16:10
Atakum'a hastane yeri tartışma konusu oldu
Atakum Belediyesi tarafından ilçeye yapılması planlanan Kamu Hastanesi'nin yeri tartışmaları da beraberinde getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, Atakum Belediyesi Kültür Binası'nın olduğu yere yapılmasına karşı çıkarak soru önergesi verdi. Tüfek, "Turizm ve Kültür Kenti olarak Atakum’un geleceğine damga vuracak Kültür Sitesinin Hastane yeri olarak dönüşmesine anlam veremedik" dedi.

Tüfek, "Atakum’ a gerekli olan hastane yeri için başka bir alan bulunamaz mıydı? Ayrı ayrı yerlerde ayrıştırarak ihdas edilmeye çalışılan dernek yerleri yerine hazır yapılmış, bütün taleplerin aynı yerde karşılanabileceği binayı hastane yeri olarak değiştirmek kesinlikle doğru bir tercih değildir. Cünki alternatif olarak yeni yapılan Gençlik Merkezi, eski Altınkum Belediye Binası gibi uygun birden çok yer bulunabilinirdi" diye konuştu

Meclise sunulan soru önergesinin meclise sesli okunmamasına itiraz eden Tüfek, Biz burada grup olarak bir soru önergesi veriyoruz. Ancak Başkan bunu meclise sesli okutmak yerine kendisi içinden okuyor. Bizim önerge vermemizin ne anlamı kaldı" diyerek sitem etti.

İşte CHP Grubu'nun Atakum Belediye Meclisi'nde verdiği soru önergesi:

ATAKUM BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞINA

 

       5393 sayılı yasanın 26.md. de (Belediye Meclisi, bilgi edinme ve Denetim yetkisini faaliyet raporunu değerlendirme, Denetim Komisyonu, soru, genel görüşme ve gensoru yoluyla kullanır.  Meclis Üyeleri, Meclis Başkanlığına önerge vererek belediye işleri ile ilgili sözlü veya yazılı soru sorabilir. Soru Belediye Başkanı veya görevlendireceği kişi tarafından sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılır.) denilmektedir.

        Bu kanun maddesinden hareketle aşağıdaki soruların cevaplandırılmasını talep etmekteyiz.

   SORU 1 : Belediyemiz 11549- 11895- 11795 nolu adaların bulunduğu alanda, belediye hizmet alanı, park, spor alanı kullanımlarının yeniden düzenlenerek Belediye Hizmet Alanı kullanımının sağlık alanı kullanımına dönüştürülmesine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği için ATAKUM BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA 26.06.2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesine başvurulmuştur.

        16 aylık dönemde meclisin her oturumunda Atakum’a yakışır bir veya iki Kent Meydanı ve Kamu Hastanesi yaptırılması konusunda önceliklerimiz olmuştur. Önceki yönetim döneminde zor şartlarda gerçekleştirilen ve Turizm ve Kültür Kenti olarak Atakum’un geleceğine damga vuracak Kültür Sitesinin Hastane yeri olarak dönüşmesine anlam verilememiştir. Evet Atakum’a bir Kamu Hastanesi lazımdır ve de elzemdir. Atakumda var olan bilumum Kültür Derneklerinin ve Hemşeri Derneklerinin bir kaynaşma yeri olarak düşünüldüğü, içinde tiyatro salonu, Konferans Salonları dahil olan bu kompleksin hastaneye çevrilmesinin nedeni anlaşılamamıştır.  Atakum’ a gerekli olan hastane yeri için başka bir alan bulunamaz mıydı. Ayrı ayrı yerlerde ayrıştırarak ihdaş edilmeye çalışılan dernek yerleri yerine hazır yapılmış, bütün taleplerin aynı yerde karşılanabileceği binayı hastane yeri olarak değiştirmek kesinlikle doğru bir tercih değildir. Cünki alternatif  olarak yeni yapılan Gençlik Merkezi, eski Altınkum Belediye Binası gibi uygun birden çok yer bulunabilinirdi.

          Ayrıca mevcut binanın hemen bitişiğinde var olan 6 parsel deki 3243 m2 lik spor Alanının 1060m2 sinin Ticari Alana çevrilmesi de anlaşılamamıştır. Bu tercihlerinizin nedenini açıklar mısınız?

SORU 2:  İşten atılan takriben 70 civarındaki işçilerin kaç tanesi 1. Kademe mahkemeden dönüş alamamıştır. Muhtemelen Adli Tatilden sonra 2. Mahkemede de dönüş alınırsa bunlara ödenecek tazminatların bütçe karşılığı var mıdır. Bu maliyet yaklaşık bir milyon TL. ye tekabül etmektedir. Bunun çözümü konusunda düşünceniz nedir?

SORU 3 : İşten atılan işçilere geçmiş olsun temennisinde bulunan memur arkadaşlarına disiplin soruşturması açılarak uyarı, kınama gibi cezalara çarptırılanların mahkeme sonuçları ne olmuştur.

SORU 4 : Yeni işçi çıkartılacağı konusunda kamuoyunda dolaşan kanaat için yine soru soran basına ‘’ bir takım mecliş üyelerinin tetiklemesi ile bu haberin yapıldığı böyle bir şeyin olmadığını’’ söylediniz. Bütün Meclis Üyelerini töhmet altında bırakmak yerine bilgi ve belgelerle bu meclis üyelerini ismen açıklamalısınız.

SORU 5 : İki gün önce basınla yaptığınız yemekli toplantı da Atakum’un  55 projesinden on üçünü açıkladınız. Kalan Dev Projelerin ise hazırlandığını beyan ettiniz. Ayrıca Ramazan Ayında da mahallelerde düzenlediğiniz iftar yemeklerinde Mimar Sinan Mahallesi bölümünde halka hitaben ‘’ 16 ay için de 55 projenin  üçte birini yani 18 adedini gerçekleştirmekten mutlu olduğunuzu söylediniz bu projelerin isimlerini açıklar mısınız?

       Sayın Başkan biz henüz bir proje  göremiyoruz. Bu proje ve dev projeleri meclis üyeleri olarak merak etmekteyiz, bize de açıklar mısınız?

SORU 6: Yüzme Havuzunun yanın da yapılmakta olan ve Samsun Kamuoyunun meraklandığı kapalı spor salonundaki demir kafesli bina ruhsatlı mıdır? Ruhsatlı değilse işlem yapılmışmıdır?   03.08.2015

 

Mustafa TÜFEK        Hatice Sönmez GÜNEŞ             İbrahim SARAÇ                Hasan İPEK

 

 

Metin TİRYAKİ            İbrahim TİMUR                      Süleyman TAŞ              Mehmet TÜRÜDÜ 

 

 

  Saim ERDOĞAN
Loading...
Son Güncelleme: 03.08.2015 16:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801