banner1320

ASRİAD Samsun'da 'Dijital Akademi Merkezi' kuracak

ASRİAD Samsun Şube Başkanı Furkan Okudan, "Devlet tarafından belirlenecek 10 pilot ilden birinin Samsun olması için girişimlerimiz var. Olmazsa biz kendi imkanlarımızla, ASRİAD üyeleri ve Samsunlu sanayicilerle birlikte Dijital Akademi Merkezi kurmak istiyoruz" dedi

banner1314

Asrın İş adamları Derneği (ASRİAD) Samsun Şubesi, İlkadım İlçesi Cumhuriyet Meydanı Mecit Turhan İş Merkezi'nde bulunan derneklerinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.


KATMA DEĞER ARTIYOR


ASRİAD Samsun Şubesi olarak yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında kısa bilgiler veren Samsun Şube Başkanı Furkan Okudan,"ASRİAD gelir dağılımını hakkaniyetli ve sürdürülebilir biz düzleme ulaşmasını sağlama vizyonu ile fıtrata uygun değer yargılarıyla ve yaşayan bir ekonomi üretme misyonuyla ekonomik anlamda faaliyet yapmaya odaklanmış bir sivil toplum kuruluşudur. Bir aksilik olmaz ise şehrin katma değer ve istihdam üreticileri olarak, bundan sonraki çalışmalarımızda ASRİAD olarak Samsun'da planladığımız bazı programlar var. Bunların başında iş geliştirme toplantıları ve fuar organizasyonları geliyor.  Bunların içerisinde çok kısa bir açılım yapmak istiyorum. Örnek vermek gerekirse Türkiye'de 50'yi aşkın ASRİAD şubesi bulunuyor. Belli başlı ASRİAD şubeleriyle iş geliştirme toplantıları düzenleyerek 300 kişilik bir katılımla birlikte burada küçük bir fuar organizasyonu yapacağız. Bu programımızın içerisinde gelen üye işletmelerimizi ve işadamlarımız kendi sektörleriyle ilgili kısa bir tanıtım yapıyorlar. Bu tanıtımın peşinde yatırımı olan arkadaşlar notlarını alıyorlar. Örnek veriyorum, İstanbul'da ki ASRİAD üyesi yapacağı yatırımla alakalı olarak Samsun'da ki bir ASRİAD üyesiyle sohbet esnasında yatırımıyla alakalı tedarikçi bir sektör bulursa onunla görüşerek fiyat teklifi alıyor. Anlaşması durumunda Samsun'dan tedarik yapmaya başlıyor. Samsun'da ki ASRİAD üyemize böylelikle yeni pazarlar açılmış oluyor. Orada ki işi yaparken civar bölgedeki işleri de yapma olanağına sahip oluyor. Böylelikle de şehrin katma değeri artmış oluyor" dedi.


'DİJİTAL TÜRKİYE'


Endüstri 4.0 Türkiye'de ki yeni adıyla Dijital Türkiye'nin önemi hakkında konuşan Okudan, "Bugün dünyada çok konuşulan bir teknoloji adı Endüstri 4.0. Sayın Cumhurbaşkanımız bunun adını değiştirdi. Türkiye'de 'Dijital Türkiye' olarak bu ismi kullanmaya başladı. Bununla ilgili çok ciddi görevler çeşitli bakanlıklar ve müsteşarlıklara verildi. Türkiye genelinde 10 pilot il belirlenmesi planlandı. Bu 10 ilin 7 tanesi şuan için belirlendi. Bu geri kalan 3 ilin birinin Samsun olması için çeşitli girişimler yapmak istiyoruz. Eğer başarabilirsek bunu devlet ortaklaşa bir şekilde yürütmek istiyoruz. Ama olmazsa kendi imkanlarımızla gerek yatırım teşvik belgesi kullanarak gerekse Avrupa hibe programlarına başvurarak ya da ASRİAD'ın üyeleri ve Samsunlu sanayicilerle birlikte ortak bir 'Dijital Akdemi Merkezi' kurmak istiyoruz" diye konuştu. 


Konuşmanın ardından ASRİAD Samsun Şube Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Komisyon Başkanı Semih Şener 'Dijital Dünyaya Entegre' konulu bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıya ayrıca ASRİAD üyeleri ve çeşitli medya kuruluşlarında görev yapan basın mensupları katıldı.


Haber: Mustafa TOGUR


 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300