banner1496

banner1499

banner1334

ASELSAN Başkanı'ndan Samsunlu sanayicilere çağrı - Samsun Haber

banner1357

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, yerli ve milli üretimi yüzde 20’den yüzde 65’lere kadar çıkardıkarını belirterek. OMÜ'yü ve Samsunlu sanayicileri birlikte çalışmaya davet etti. 

SAMSUN HABER 06.12.2019, 10:26 Pınar Uzun
115
ASELSAN Başkanı'ndan Samsunlu sanayicilere çağrı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Dünyanın ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde yer alan Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) davetlisi olarak geldiği Samsun’da,  "ASELSAN’ın Yerlileşme ve Millîleşmedeki Rolü" konulu bir konferans verdi.ASELSAN’ın, bu zamana kadar tüm görevlerini başarıyla sürdürdüğünü vurgulayan Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün “ASELSAN tüm vatandaşlarımızın sahiplendiği Türkiye’nin gözbebeği kurumlarından bir tanesi" dedi ve OMÜ ile Samsunlu sanayicileri birlikte çalışmaya davet etti. 

REKTÖR BİLGİÇ: PROTOKOL İMZALADIK
Protokol konuşmalarıyla başlayan konferansta söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç,  OMÜ ile ASELSAN ve Savunma Sanayi Başkanlığı arasında imzalanan, savunma sanayisi için araştırmacı yetiştirmek amacıyla hazırlanan protokol hakkında da bilgi verdi. Bilgiç “Protokol kapsamında lisansüstü öğrencilerimizin tez konusu araştırma projeleri, ASELSAN ile Üniversitemizin ortak projesi olarak Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından desteklenebilecek. Özellikle Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerimizin, lisansüstü programlarına kayıtlı öğrenciler tarafından yapılacak ve halen yapılmakta olan tez çalışmalarının, bu şirketlerin uzun ve orta vadeli AR-GE stratejileri doğrultusunda ve belirlenen öncelikli alanlarda geliştirilecek şekilde güdümlü projeler sunmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

SAVUNMA ŞİRKETLERİ İÇİNDE 52. SIRADA

ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise verdiği  "ASELSAN’ın Yerlileşme ve Millîleşmedeki Rolü" konulu konferansta, kurumun kuruluşu, faaliyetleri, üretim alanları, geliri, üniversiteler ve sanayi kuruluşlarıyla yapılan iş birlikleri ile ilgili geniş bilgiler verdi. 1975 yılında kurulan ASELSAN’ın, bu zamana kadar tüm görevlerini başarıyla sürdürdüğünü vurgulayan Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün “ASELSAN tüm vatandaşlarımızın sahiplendiği Türkiye’nin gözbebeği kurumlarından bir tanesi. Savunma alanında duyulan elektronik ihtiyaçların projelendirilmesi sürecinde üzerine aldığı her bir sorumluluğu, kendine özel çözümleri, kültürü ve yaklaşımıyla tamamlayan bir kurum. Dünyadaki savunma şirketleri içinde ilk 100’e girip hatta ilk 50’ye girmeyi zorlayan bir şirket. ASELSAN’ın en önemli özelliği ise mühendislik ve tasarım kültürünün çok iyi oturmuş olması. Bu da ancak nitelikli insan kapasitesi ile mümkün” diye konuştu.

TEKNOLOJİK BAĞIMSIZLIĞA ADIM ADIM
ASELSAN’ın 5 farklı sektörde 5 temel faaliyet alanı olduğunu belirten Genel Müdür Haluk Görgün, bu faaliyet alanlarını haberleşme ve bilgi teknolojileri, mikro elektronik güdüm elektro optik güdüm sistemler, radar elektronik harp sistemleri, savunma sistem teknolojileri ile sivillere yönelik ulaşım, güvenlik, enerji ve sağlık sektörü olarak sıraladı. ASELSAN’ın sivillere yönelik faaliyetlerini son birkaç yıldır sürdürdüğünü ifade eden Görgün, buna rağmen bu alanda büyük gelişmeler kaydedildiğini söyledi. Görgün “İleride ülkemizin teknolojik ve ekonomik anlamda bağımsızlığına çok katkı sağlayacağına inandığımız bir sektör.” dedi.

SAMSUNLU SANAYİCİLERE ÇAĞRI

ASELSAN’ın Samsun’da 4 şirketle çalıştığını belirten Genel Müdür Haluk Görgün “Samsun’da güzide firmalarımız ve onlarla aktif çalışabileceğimiz faaliyet alanlarımız da var. Bu konuda ASELSAN’ın üzerine düşen sorumluluklar da var. Bu konuda gayret göstereceğiz. Şu an aramızda olan ve Samsun’da faaliyet gösteren sanayicilerimizi ve OMÜ’yü ASELSAN’la çalışmaya davet ediyorum." dedi.


ASELSAN TELSİZLERİ RAKİPSİZ
Faaliyet alanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Genel Müdür Haluk Görgün şunları söyledi “Özellikle haberleşme teknolojisinde oldukça ilerideyiz. Gururla söylüyoruz ki ASELSAN’ın telsizlerini dünyanın her yerine ihraç ediyoruz ve bu telsizler sadece ücret olarak değil teknoloji bakımından da dünyadaki rakiplerine kendini kanıtlamış bir ürün ailesi. Şu anda tüm sektörlerimizle de 64 ülkeye ihracat yapabiliyoruz.”

YURTDIŞINA İHRACAT

Faaliyet alanlarında edindikleri kabiliyetleri, uluslararası antlaşmalarla yurtdışına ihraç edebilir bir seviyeye getirdiklerini dile getiren ASELSAN Genel Müdürü Görgün, özellikle son dönemde ordumuzun gücüne güç katan, teröristlerin elektronik cihazlarını etkisiz hale getiren ve müttefik ülkelere de ihraç edilen ürünleri paylaştı.

SİVİL VATANDAŞLARA DA YÖNELDİK

Mühendislik ve AR-GE kültürüyle projelerini işlevsel bir ürüne dönüştürdüklerinin altını çizen Prof. Dr. Görgün “Bu durum çok nitelikli insan ve altyapı kapasitesinin bir sonucu. Savunma sanayi sistemleri kapsamında ürettiğimiz ürünleri sivil alanda kullanmak da hem ithalatı azaltmak hem de teknolojimizi ve ekonomimizi geliştirmek açısından önemli. Mobil güvenlik sistemi, akıllı sistem, trafik sistemi, raylı sistem bunlara örnek. Son olarak sağlık teknolojileri sektöründe de ciddi çalışmalarımız var. Sadece bu alanda çalışacak 500 mühendisimiz, dışardan kaynak almadan öz kaynaklarımızla finanse ettiğimiz, ürünleşmeye gelmiş projelerimizi yürütüyorlar.” diye konuştu.

ASELSAN'IN YILLIK CİROSU  2 MİLYAR DOLAR

ASELSAN’nın dünya savunma sistemleri şirketleri arasında 52. sırada olduğunu kaydeden Görgün, yıllık cirosunun 2 milyar dolar, ihracat kapasitesinin ise 300 milyon civarında olduğunu sözlerine ekledi.
Uluslararası ortaklıkları, firmaları, üniversiteler ve üniversitelerin teknoparklarıyla yaptıkları iş birliklerine de değinen Haluk Görgün, çalışanlarıyla ilgili bilgi verdikten sonra AR-GE faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi:

ASELSAN BİR AR-GE ŞİRKETİ
ASELSAN'ın bir mühendislik ve AR-GE şirketi olduğunu ifade eden Görgün, "Gerçek anlamda AR-GE çalışması yaparak sonucunda ürünleştirmeyi en iyi başaran şirket. 8 tane de kendi dışında AR-GE merkezi var. 2018 yılında AR-GE bütçemiz 474 milyon dolardı. Her sene cirosunun yüzde 7’sini AR-GE’ye ayırıyor. Bu bütçenin yüzde 25’ini de üniversite ve kobilerin AR-GE faaliyetleriyle paylaşıyor. Bu paylaşımı yapabilmesi için de aynı frekansta olması, aynı hedefte olması ve bu kurumların alt yapı ve potansiyele sahip olması gerekiyor" diye konuştu.

ASELSAN AKADEMİYE DÖNÜŞTÜ

ASELSAN Akademi hakkında da bilgi paylaşan Görgün “4 üniversitenin 4 programını birbirileriyle konuşur hale getirerek ASELSAN’ın onların yüksek lisans ve doktora derecelerini verebileceği bir akademiye dönüştürdük.  YÖK tarafından da onaylandı. ASELSAN’ın üretim tesisleri bu 4 üniversitenin kampüsü oldu. Öğrenciler öncelediğimiz alanlarda yüksek lisans ve doktora yapıyorlar. Böylece hem çalışanımız akademik olarak kazanıyor, hem de biz onların çalışmalarını projelerimizde değerlendirebiliyoruz. Aynı zamanda akademisyenleri kendi üretim tesislerimize çekerek farklı alanlarda birlikte çalışma platformu oluşturabiliyoruz.“ dedi.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM YÜZDE 65'E ÇIKTI

ASELSAN’ın yerli ve milli üretim için kurulduğunu hatırlatan Genel Müdür Haluk Görgün “Bu kolay ve hemen gerçekleşebilecek bir süreç değil. Ancak özellik son 15 yılda Cumhurbaşkanımızın da gösterdiği güçlü iradeyle, yerli ve milli üretimi yüzde 20’den yüzde 65’lere kadar çıkardık. Hala yapacak çok işimiz var. Bunun için paydaşlarımızı, üniversitelerimizi savunma sanayinin içine çekmek istiyoruz. Ayrıca kendi içimizde Milli ve Yerli Ürün Geliştirme Kurulu kurduk. Yurt dışı bağımlılığını azaltmak, ürün maliyetlerini düşürmek ve teknolojik yetkinlik kazanmak hedefiyle kurduğumuz bu kurulun çalışmaları sonucunda son 1 yılda şirketimiz 670 yeni tedarikçiyle çalışmaya başladı" diye konuştu.

EN İYİ ŞEKİLDE YABANCI DİL BİLİN
Öğrencilerin, ASELSAN’da çalışmak için en iyi şekilde yabancı dil bilmeleri gerektiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Görgün, öğrencilik dönemlerinde kendilerine yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.Prof. Görgün sunumun ardından Samsun sanayicileri, Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin sorularını cevaplandırdı.
ASELSAN tarafından hazırlanan film gösteriminin ardından Samsun Valisi Osman Kaymak ve Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’e verdiği değerli bilgiler için teşekkür ederek fidan sertifikası takdim etti.
Takdim töreninin ardından konferans sona erdi.

Yorumlar (0)
banner1474
20°
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 03:41
Güneş 05:25
Öğle 12:46
İkindi 16:40
Akşam 19:57
Yatsı 21:33