banner595

Artvinli gençlere Marmaris’ten istihdam müjdesi

Marmaris TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, Marmaris'in ara elemana ihtiyaç duyduğunu ifade ederek bu ihtiyacı karşılamak için Artvin'deki genç kesimden yararlanmak istediklerini söyledi.

Artvinli gençlere Marmaris’ten istihdam müjdesi

Marmaris TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, Marmaris'in ara elemana ihtiyaç duyduğunu ifade ederek bu ihtiyacı karşılamak için Artvin'deki genç kesimden yararlanmak istediklerini söyledi.

Tuğçe Aydoğdu
Tuğçe Aydoğdu
27 Temmuz 2016 Çarşamba 09:07
Artvinli gençlere Marmaris’ten istihdam müjdesi
banner730

'Kardeş Oda' protokolü çalışmaları çerçevesinde Marmaris Ticaret Odası heyeti,   3 günlük program kapsamında Artvin Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Odalar arası işbirliği çalışmaları kapsamında neler yapılabileceğinin konuşulduğu ziyarette Artvinli gençler için istihdam müjdesi veren Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, Marmaris'in ara elemana ihtiyaç duyduğunu söyleyerek bu ihtiyacı karşılamak için Artvin'deki genç kesimden yararlanmak istediklerini söyledi.
 
ARTVİNLİ GENÇLERİ MARMARİS’TE İŞE YERLEŞTİRELİM
Baysal " Özellikle yaz aylarında çocuklarımızı Marmaris'te oteller ve diğer iş kollarında işlere yerleştirmek istiyoruz. Bu süreçte çocuklarımız hem ailesine ekonomik katkı sağlar hem de kendi vizyona artı bir şeyler katar. Her sene Artvin'den en az 50 öğrencimizi Marmaris'te 3'er 4'er aylık süreçlerle işe yerleştirelim diye bir düşüncemiz var.  Hem bizim açımızdan hem de çocuklarımız açısından iyi olacak. Bu anlamda meslek okullarında hangi branşlarda ihtiyaçlar varsa bunları belirleyip yönetimdeki arkadaşlarla bir komisyon kurarız. Bu çocuklarımıza bu şekilde sahip çıkarız" dedi.
 
Marmaris TSO Başkanı Mehmet Baysal, Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajanslarına yönelik yapılacak projelerde odaların menfaatlerini koruyarak, ülkeye de katkı sağlaması noktasında karşılıklı deneyimlerden faydalanmak istediklerini kaydetti.  Kalkınma ajanslarının bölgelere ciddi katkıları olduğunu belirten Baysal, Marmaris'te Kalkınma Ajansları destekli 4 proje gerçekleştirdiklerini ve 700 bin liraya yakın destek aldıklarını ifade ederek, "Artvin'de de ortak bir proje içinde çalışma yapılabiliriz. Bunları müzakere edebiliriz. Bizim en önemli ihtiyacımız iş gücü, ara eleman. Biz ortak bir çalışma ile bunun karşılanmasını istiyoruz. Bunu hem çocuklarımıza hem bize hem çocuklarımızın ailesine hem de ülkemize katkı sağlayacağını düşünüyoruz" diyor.
 
MARMARİS'TE TURİZM BİTME NOKTASINA GELDİ
Marmaris Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Kansu, turizmde durağan bir dönem yaşandığını belirterek, "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye'nin en seçkin kuruluşlarından biri. TOBB'un Türkiye'nin şu sıkıntılı günlerinde çok önemli görevleri var. Bu yapılabilir mi bilmiyorum ama bizler ticaret ve sanayi odaları olarak aramızda iş birliği yapıp neler yapabilirizin peşindeyiz. Biz bu karşılıklı sevgiden iş birliği doğurmak istiyoruz" dedi.
 
Marmaris'te bu yıl işlerin çok durgun ve kötü olduğunu savunan Meclis Başkanı Kansu, Marmaris'te turizmin bitme noktasına geldiğini belirterek, “Turizmde dibe vurduk diyebiliriz; ama akıllı olursanız aynı zamanda çıkışa da geçebilirisiniz. Çıkışa geçebilmek için bir açılım başlattık. Türkiye'de ortak değer üretebileceğimiz kardeş kuruluşlar bulmanın peşine gittik. Türkiye'de sizleri bulduk.  Dışarıya da açıldık. Bulgaristan'da Burgaz'ı,  Romanya'da da Köstence'yi bulduk. İnşallah bu iş birliklerimizin meyvelerini toplayacağız" dedi.


 
İç turizmi canlandırma adına kardeş ticaret odaları üyelerine Marmaris'te piyasa şartlarının çok altında turizm paketleri sunduklarını ve bunun somut bir iş birliği adımı olarak değerlendirilmesini isteyen Kansu, "Marmaris'te her sene 60 bin'e yakın ara eleman çalışmak zorunda. Bu ara elemanlarımızın büyük bir kısmı dışarıdan geliyor. Artvin'de de 50-100 arası çocuğumuzu Marmaris'te otellere yerleştirebiliriz. Buradaki turizm işletmelerine ait bir meslek eğitimi verdirebiliriz. Marmaris'teki eğiticilerimizi göndererek burada 15-20 gün turizm yapan işletmelerin yöneticilerini ve çalışanlarını eğitebiliriz. Bunu yazın sonuna doğru yapabiliriz. Artvin'deki yerel ürünleri Marmaris'te sergilenmesini, Marmaris'teki ürünlerinde buralarda sergilenmesini sağlayabiliriz. Bunun gibi ufacıkta olsa ticarete başlayabiliriz. Bunun arkası iş adamlarımızla gelecektir. Biz bunu başlatmak için köprüler kuruyoruz. Avrupa Birliğine, Kalkınma ajanslarına ortak projeler yapalım. Bize başlık açıldığında bize, size başlık açıldığında da size ortaklaşa projeler tasarlarız. Bunlar somut önerilerimiz.” diye konuştu.
 
ARTVİN TSO’DAN 4 KÖŞE KARDEŞLİK
 
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Kurtul Özel'de Marmaris Ticaret Odası ile kardeş oda olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Marmaris bugün ekonomisi turizmle gelişen bir bölgemiz. Ortak yönlerimiz var. Turizmde sizler bizlerden daha ilerdesiniz, tecrübeleriniz var.  Sizin tecrübelerinizden faydalanabiliriz.” diyor.
 
 İki oda olarak ortak yönlerinin olduğunu belirten Artvin TSO Başkanı Özel "İki oda da Türkiye'nin coğrafi haritasında en uç noktalarda olan yerlerde bulunuyor. Türkiye'nin 4 köşesinin odalarıyla kardeş oda olma projemiz vardı. Edirne, Hakkari ve Marmaris'te bunu başlatmıştık. Edirne'de şartlar uygun olmadı. Hakkari'de ile olan projemizi de terör nedeniyle hayata geçiremedik, ama oradaki Ticaret Odası projeye çok sıcak bakmıştı, önümüzdeki süreçte orada da hayata geçireceğiz. Bu illerimiz Türkiye'nin köşe illeri ve sınır kapılarına sahip illeri. Bu projeyi yurt dışına açılma projesi olarak da değerlendiriyordum. Biz Artvin'in kalkınma planını eğitim ve turizm kenti olarak belirlemiş vaziyetteyiz. Marmaris bugün ekonomisi turizmle gelişen bir bölgemiz. Ortak yönlerimiz var. Turizmde sizler bizlerden daha ilerdesiniz, tecrübeleriniz var.  Sizin tecrübelerinizden faydalanabiliriz.  Doğu Karadeniz Bölgesine Körfez Ülkelerden turist akını var. Bunda Artvin pastadan tam payını alabiliyor dersek doğru olmaz. Alt yapı ve ulaşımdaki sorunları çözdüğümüzde Artvin pastadan payını alacaktır. Artvin'in ham el değmemiş bir doğası var. Biz gerekli adımları attığımızda diğer illerden daha iyi bir şekilde turizm gelirlerimizi artıracağız" dedi.
 
 Ara eleman sıkıntısını giderme adına Artvin'den öğrencilerin ve gençlerin Marmaris'te çalışması projesini en kısa sürede hayata geçirmek adına gerekli çalışmaların yapılacağını da kaydeden Başkan Özel, buna paralel olarak yöresel ürünlerin tanıtımı ve satışıyla ticaretinde şekillenebileceğini söyledi.
 
Özel "Artvin’de deniz turizmi yok ama doğa ve kültürel turizm bakımından zenginliklerimiz var.  Turizmi kış sporlarıyla da destekleyebiliriz. Artvin'de Batum'la bir turizm iş birliğimiz var.  Tek turist iki ülke sloganıyla yola devam ediyoruz. Kimlikle girdiğimiz yerlerden bir tanesi Gürcistan. Batum şehri bize çok yakın. Sizi bir sonra ki ziyaretinizde orada da ağırlamak isteriz. Paket turizmi değişik bir alternatifle sunma anlayışı içindeyiz. Turiste iki ülkeyi ziyaret etme imkânı sunuyoruz. Bunun örnekleri var. Avrupa'da Viyana, Prag, Budapeşte üçgeni var. Alternatif turizmin öneminin farkındayız. Ama bu hemen olmuyor. Bunu tecrübe, zaman ve süreçten geçirerek il ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz." diye konuştu.

KuzeyNews Dergisi
 
 
 
 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651