banner1365

banner1345

Antibiyotiğe yer yok - Samsun Haber

banner1357

Nezle ve gribin halk arasında birbiriyle karıştırıldığını ancak bunların tamamen farklı hastalıklar olduklarını ifade eden Büyük Anadolu Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe, gripte antibiyotiğe yer olmadığını söyledi.

SAMSUN HABER 09.10.2019, 09:20 09.10.2019, 10:22 Ahmet Dirim
banner1353

Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe,  kış aylarının yaklaşması ile birlikte   grip ve soğuk algınlığının daha sık görüldüğünü belirtti. Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan Tepe,  hijyen, doğru beslenme ve  doğru zamanda aşı yaptırmanın önemli olduğuna değindi. 

AŞI OLUNMALI 
Grip aşısını Aralık ayına kadar yaptırılmasını öneren Op. Dr. Davut Tepe, "Risk grubundaki 65 yaş üstü kişilerin, bebeklerin, astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı olanların, çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf olanların kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz. Grip virüsü her yıl veya üç yılda bir genetik yapısını değiştirdiği için aşılar da değişiyor. Aşının yüzde yüz bir koruyuculuğu yok ancak korunmak adına aşıyı Aralık ayına kadar yaptırmak gerekiyor" dedi.

İKİSİ DE FARKLI HASTALIK
Grip ve nezlenin iki farklı hastalık olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Davut Tepe, "Soğuk algınlığı ve nezle aynı şey ama grip bunlardan çok farklı bir hastalık. Soğuk algınlığı ve grip virüsü tamamen farklı virüsler. Biz soğuk algınlığına grip diyoruz, oysa grip çok ağır geçebilir ama soğuk algınlığı bu kadar ağır bir tabloda seyretmez. Eğer ateşiniz öksürüğünüz ve ateşiniz yoksa bunun için grip diyemeyiz ve ikisi hastalıkta da antibiyotiğe yer yoktur.Yani iki hastalıkta da  virüsler ve klinik semptomlar oldukça farklı" diye konuştu.

TEMİZLİK VE HİJYEN ÖNEMLİ 
Gripten korunmak için ilk olarak kişinin koruyucu önemleri alması gerektiğini ifase eden Tepe, "Kapalı alanlarda özellikle alıveriş merkezi gibi yerlerde fazla durmamak gerekiyor. Ortak kullanım alanlarında ise temizliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca kişinin bulunduğu alanın havalandırması da koruyucu önlemlerden birisidir. Biz temizlik ve hijyene ne kadar dikkat edersek ne vücudumuzu ne kadar kuvvetli tutabilirsek -  hastalıklar ile o kadar kolay baş ederiz" ifadelerini kullandı. 

Dilber BAHADIR, YASİN YILDIZ 

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16