banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Anlaşmazlığı Demir çözdü - Samsun Haberleri

banner1357

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışma yaratan Atakum’un Balaç Mahallesi'ndeki yolun kapatılması teklifinde, Başkan Mustafa Demir devreye girdi. Tartışma yaratan yol. üyeler tarafından yerinde incelenecek

SAMSUN HABER 13.09.2019, 18:36 Pınar Uzun
Anlaşmazlığı Demir çözdü - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı son toplantısında, Büyükşehir Belediyesi’nin Atakum İlçesi Balaç Mahallesi'nde kapatılmasını gündeme getirdiği ancak muhalefet üyelerinin karşı çıktığı 15 metrelik yol konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir devreye girdi. Demir, uzlaşma sağlanması için meclis üyelerinin söz konusu yol için yerinde inceleme yapmasını istedi.

İNCELEME YAPILACAK
Meclis komisyonunda önceki gün yapılan toplantıda Atakum İlçesi’nin Balaç Mahallesi’ndeki caminin yanında bulunan 15 metrelik yolun kapatılarak yeşil alan yapılmasıyla ilgili madde tartışma yaratmış, teklif hakkında konuşan İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis ve Komisyon Üyesi Alper Aydemir, “Ana arterlere bağlanan yol güzergahının kapatılmasıyla birlikte ileride o noktada trafik yoğunluğu yaşanacak” uyarısında bulunmuştu. CHP’li Meclis üyesi Atila Tekcan da bugünkü toplantıda yolun kapatılmasının doğru olmayacağını belirterek Aydemir’e destek verdi.

KAMU YARARI VAR 
Muhalefet üyelerinin karşı çıktığı yol konusunda bu kez devreye Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir girdi. Yaptıkları değerlendirmede bu yolun önerilen şekilde düzenlenmesi halinde, insan hayatı ve kullanım kolaylığı açısından daha kullanışlı olacağını belirlediklerini söyleyen Demir, “Özellikle kişi, kuruluş ya da herhangi bir yere imar yetkileri kullanılarak ilave bir avantaj sağlamama noktasında güçlü bir irademiz var. Söz konusu alanının düzenlenmesi kamu yararına yönelik bir çalışmadır” dedi. Demir, gündem maddesinin ilgili komisyonun yerinde inceleme yaptıktan sonra değerlendirilmesi sonucunda karara bağlanmasını istedi. 

DENİZE DEŞARJ YAPILMIYOR
Meclisin dünkü toplantısında ayrıca CHP’li Meclis Üyesi Hasan İpek’in, Atakum sahilinde Ömürevleri bölgesinde denize kanalizasyon akıtıldığı, bu durumun halk sağlığını etkilediğini ve Atakum sahilinin imaj kaybetmesine neden olduğu, bu durumun nedenleri ile çözümü hakkında istediği soru önergesine de yanıt geldi. Hasan İpek'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yavuz Yılmaz, “Atıksu ve kanalizasyon hatları ile terfi istasyonlarının işletilmesi esnasında motor-pompa gruplarında, enerji ve otomasyon sistemlerinde öngörülmeyen arızalar oluştuğunu, terfi istasyonlarında iş sağlığı ve güvenliği açısından pompa haznelerinin belirli bir seviyeye kadar boşaltılabilmesi için By-pass işlemi yapıldığını ve kısa sürede giderilemeyecek, öngörülmeyen arızalar haricinde kesinlikle denize deşarj yapılmamaktadır” dedi.

TEKLİFE DEMİR’DEN DESTEK
Mecliste ayrıca mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait olan Samsun 1919 Dijital Gösterim Merkezi'nin (Panaroma Spor Müzesi) Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. İYİ Parti Meclis Üyesi Alper Aydemir, Samsun’un en eski ve kültürel sosyal tesislerinden bir tanesi olan Yaşar Doğu Spor Salonu’nun Samsun’da yaşayan hemen herkeste çok büyük anıları olduğunu söyleyerek, Panaroma Müzesi’nin bir köşesinin mutlaka geçmişe yönelik anılarla düzenlenmesini talep etti. Aydemir’in önerisini önemli bulduğunu söyleyen Başkan Demir de, eski Yaşar Doğu Spor Salonu döneminde kazanılan madalyalarının, sporcuların fotoğraflarının yer aldığı bir köşe hazırlanarak, o dönemin yaşatılması fikrinin hayata geçirilmesi adına talimat verdi. 

Merve İLHAN

Yorumlar (0)