banner1496

banner1499

banner1334

Alkış alan projeler Samsun Canlı Haber TV'de - Samsun Haber

banner1357

OMÜ İletişim Fakültesi öğrencileri, sosyal sorumluluk projelerini Samsun Canlı Haber TV'de Doç. Dr. Yetkin Bulut’un hazırlayıp sunduğu “Ortak Fikir” programında anlattı.

SAMSUN HABER 17.11.2019, 09:32
89
Alkış alan projeler Samsun Canlı Haber TV'de - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi (İLEF) öğrencileri, görme engelliler için geliştirdikleri mobil telefon uygulaması 'OMÜ Masal', Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın adını taşıyacak ve kütüphane oluşturma amaçlı 'Bir Kitap da Senden Olsun', gazilere saygı temalı 'Yaşayan Anıt', çağımızın büyük sağlık sorunu obezite konusuna dikkat çekmek için hazırlanan 'Obeziteye Farkındalık' adlı sosyal sorumluluk projelerini Samsun Canlı Haber TV'de canlı yayınla ekranlara gelen ve Doç. Dr. Yetkin Bulut’un hazırlayıp sunduğu “Ortak Fikir” programında anlattı.
Programın konukları OMÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu ile Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencileri Açelya Kaynar ve Utku Şimşek projeler hakkındaki soruları yanıtladı.

DEĞİŞİM SÜRÜYOR
Programın açılışında, teknolojinin dönüşümüyle birlikte öğrencilikte de değişim yaşandığını vurgulayan Doç. Dr. Yetkin Bulut, "Özellikle endüstri 4.0’ı konuştuğumuz bu dönemde eğitim-öğretim içeriği de değişti. Artık, öğrencilerimiz de bu sürecin içinde aktif olarak rol almaya başladılar. Ders içeriklerine baktığımız zaman gerek sosyal sorumluluk gerekse derslerin içeriğiyle uyumlu olmak kaydıyla çeşitli aktiviteler yapılıyor" dedi.

4 ŞAHANE PROJE
Topluma hizmet uygulamalarına temel teşkil eden sahadaki enstrümanlardan birinin de sosyal sorumluluk olarak geçtiğini söyleyen Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, "Sosyal sorumluluk kavramının günümüzde giderek artan bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Ben burada 2 etkenin başrol oynadığını düşünüyorum. Birincisi giderek küresel bir dünyaya evrilmiş olmamız; ikincisi de her şeyin bu kadar görünür olduğu veya birbirine bu kadar yakın bulunduğu bir dünyada, son derece zenginleşen ve çeşitlenen bir iletişim ortamı ve yeni bir iletişim sistemi ile karşı karşıya kalmamız. Hazırlanan bu projelerin, toplumda var olan herhangi bir konuya ilişkin fark yaratabilmesi ve bir toplumsal farkındalık oluşturabilmesi amacıyla yola çıktık. Bu yola çıkış sürecinde öğrencilerimiz gerçekten son derece özgün projeler üretti ve 4 şahane proje fikri ortaya çıktı" dedi.

4 DİLDE 'OMÜ MASAL'
Toplumsal sorumluluk projelerinin, görme engelliler için sesli masal uygulaması olduğunu ifade eden Açelya Kaynar, "Uygulamanın yazılımı görme engellilerin sesleriyle yönlendirerek kullanabilecekleri şekilde planladık ve ‘sesimiz masal’ sloganıyla proje planlamamızı oluşturduk. Masallar; Türk kültüründe önemli yer tutan Karagöz- Hacivat, keloğlan, Nasrettin Hoca gibi masalların yer aldığı yardımlaşmak ve doğa sevgisi temalı anonim masalardan oluşuyor. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılına özel 'Doğum Günüm Atatürk' adlı masalı yazdı. Uygulamada masalların İngilizce, Fransızca ve Almanca çevirileri de yer alıyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:29
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:52
Yatsı 21:27