banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

AK Parti, 1 milletvekilini niçin kaybetti? Samsunlular yanıtlıyor...

banner1357

Samsun’da bir önceki dönem 6 milletvekiline sahip olan AK Parti’de bu sayının 5'e düşmesinin nedenleri araştırılıyor. Peki Samsunlular AK Parti’nin Samsun’da milletvekili sayısının düşmesini neye bağlıyor?

SAMSUN HABER 10.07.2018, 10:27 10.07.2018, 10:33
200
banner1353
banner1375

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 2015 milletvekili seçimlerinde Samsun’dan 6 milletvekili çıkartırken, 2018’de bu sayı 5 milletvekiline düştü. Açıklanan listelerde aynı isimlerin sürekli ilk sıralarda olması vatandaşlardan tepki aldı.  Peki, Samsun halkı listeleri ve düşen milletvekili sayısını nasıl değerlendiriyor? Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi, vatandaşlara “AK Parti Milletvekili sayısındaki düşüşü nasıl değerlendirdiklerini” sordu. 

İşte aldığımız cevaplar;

AK PARTLİYİM AMA OY VERMEDİM
İsmail ÇELİK: Ben bu sene oy kullanmadım çünkü kararsız kaldım. Dedikodular benimde kafamı karıştırdı. Kendi içlerinde çözemedikleri durumlar vardı. Bu bizlere de yansıdı. AK Partiliyim ama oy vermedim bu seçimlerde. Sorunlar vardı.  Halkın isteklerine cevap vermediler. Halk istemediği için de yeterli sayıya ulaşamadılar. 

İSTENMEYEN MİLLETVEKİLLERİ ÜST SIRADAYDI
Sinan ASLAN: Bazı vekilleri halkımız istemiyordu. Buna rağmen üst sıralara koydular. Halkımızda kızdığı için başka partilere oy verdi. Özellikle MHP’ye giden oylar düşürdü sayıyı. Sıralamaları halkın isteğine göre yapsalardı hiçbir sorun yaşanmazdı. Genelde yaşanılan sorun bu. Artık güven kaybetmiş insanları listelerin alt sıralarına indirmek lazım. Kimlere güven kaybedildi bu zaten çok açık ortaydı. Bunu göremiyor olamazlar ama böyle yapılması gerekiyorsa bize laf düşmüyor.

MİLLETVEKİLLERİNDE SIRALAMA HATASI OLDU
Selahattin ÖZTÜRK: Ben milletvekili listelerinde sıralama hataları olduğunu düşünüyorum. Sıralamada hep aynı insanların olması, farklılık olmaması kötü oldu. Yeni insanlar yeni vaatlerde bulunsaydı daha çok vekil çıkartabilirlerdi. Kaç yıldır değişiklik yapılmıyor. Olmasın demiyoruz herkesin hakkı var. Ama yeni adayların üst sıralarda olmasını isterdik. 

SAMSUNSPOR’A SAHİP ÇIKMADIKLARI İÇİN OLABİLİR
Cengiz ÖLMEZ: Ekonomik şartlardan dolayı düşmüş olduğunu düşünüyorum. İnsanlar son zamanlarda iyice bunalmışlardı. Sürekli zamlar geliyordu. İnsanlar ödemelerde zorluk çekiyordu. Siyasetle çok fazla ilgilenmiyorum ama milletvekillerinin düştüğünü biliyorum. Çalışanlar kazandı, çalışmayanların oyu düştü. Samsun’da milletvekilleri önce Samsunpor’a sahip çıksaydı, düşmezlerdi. Çünkü taraftar her zaman destekçi olurlardı. 

BAZI MİLLETVEKİLLERİ SEÇİMDE GÜZEL ÇALIŞAMADILAR
Mehmet YAMAN: AK Parti’ye güvenen herkes bence oy vermiştir. Ne Halk Partileri gördük biz, yıllar önce neler yaşadık? Şimdi zamandan çok memnunuz. Milletvekili sayısı düşme nedeni iştirakten kaynaklı olabilir. Bazı milletvekilleri seçimde güzel çalışamadılar ve sayıları düştü. Yapılması gerekeni yapmayan yerinden oldu. Genel konuşmak istemiyorum çünkü bütün milletvekillerinden bahsetmiyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun. İnşallah vatanımıza ve milletimize hayırlı olur. 

GÖREVLERİNİ İYİ YAPMADIKLARI İÇİN OLABİLİR
Ali ÖNDER: Eğer mevcut milletvekilleri görevini iyi yapmadıysa düşmüş olabilir. İnsanlar tekrar gelseler aynı şeyleri yaşamaktan korkarlar. Bazı milletvekilleri hakkında dedikodular çıktığı halde listelere alındı. Sonuçta insanlar güvenmedikleri kişilerin gelmesine izin vermez. Tahminimce içeride sorunlar vardı. Listelere alınmasalardı oy atanlar vazgeçmezdi. Yine aynı oyu alırlardı diye düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun. 

AK PARTİ TÜRKİYE GENELİNDE ÇÖKÜŞTE
Rıza SAÇAN: AK Parti Türkiye genelinde çöküşte. Halkın zor durumda oluşundan dolayı onlara yardım ederek sağlıyordu. Bu seçimlerde yardımı edemediler. Uzun zamandır bir icraat yok. Olanları tekrar yapıp bozarak yapmış gibi gösteriyorlar. Üzücü olan ülkemizin kaybetmesi. Çok şey kaybediyoruz. Türkiye genelinde ben kötü bir yönetimin şekilde olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde eğitimli kesimi susturdular. Kimse konuşamıyor. Kiralar çok yüksek, emeklide para yok, dış borç almış başını gidiyor ne yapsın bu insanlar?


SAMSUN DA İYİ PARTİ İYİ ÇALIŞTIĞI İÇİN OLABİLİR
İlyas BUYAR: MHP’nin oylarının AK Parti’ye kaymasından kaynaklı bence. Bazı AK Partililer bu ittifakı kabul etmemiş olabilir. Bazı insanlar saçma bulurken, bazı insanlar gayet normal buldu ve destekledi. Bana göre Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı çatışmış oldu. Bu çatışma herkesin kafasını karıştırdı. Fakat İyi Parti Samsun’da güzel çalıştı. Buradaki oyların düşmesi bundan kaynaklı olabilir. AK Parti’nin oyları bundan dolayı düşmüş olabilir. 

OYLAR ÇOK BÖLÜNDÜ
Mustafa KAYGIZSIZCAN: Hem Cumhurbaşkanı hem Milletvekili seçimi olması ortalığı karıştırdı bence. İnsanlar ne yapacaklarını şaşırdı. Herkes birbirinin fikrini aldı. Fakat belediyeler güzel çalışıyor. Ama iyi bir seçim çalışması yapamadılar diye düşünüyorum. Oylar da çok bölündü. Oyların bölünmesinin birçok sebebi vardır. Biraz zaman sonra yerel seçimler geliyor. Genel seçimin arkasından ortalık karıştı. İyi bir seçim politikası izleyen partiler ve vekiller kazandı. Onun dışında başka türlü işler kovalayanlar kaybetti.

SAMSUNSPOR TARAFTARINI KÜSTÜRDÜKLERİ İÇİN 
Ahmet AR: AK Parti’nin eksikler çok var. Fakat hizmetlerini takdir ediyoruz. Yapmadı, etmedi diyen yalan konuşmuş olur ama emekliyi gariban bıraktılar. Ben emekliyim ve geçinemiyorum. Samsun geneline bakarsak, Samsunspor’u tüm milletvekilleri kimsesiz bıraktı. Sahip çıktık diyorlar ama hayır inanmıyorum. Belediye takımları bile var. Samsunspor’umuz her yerden mahrum kaldı. Bu yüzden taraftarları küstürdüler, oy alamadılar. 

BAZI MİLLETVEKİLLERİ ADALETLİ DEĞİLDİ
Mehmet ARLI: Adaletsizliklerinden dolayı olabilir. AK Partiden memnunum. Allah’a şükür bir sorunum yok. Ama adil davranmayanlara kızgınım. Bazı milletvekilleri adaletli değilse kazanamaz. Oylar da düşer, sayıları da düşer. Herkese eşit davranılmalı, Allah yolunda olan bunu yapmak zorunda. Adil olmak dürüstlük gerektirir. Ben oyların bazı milletvekillerinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yine de inşallah hayırlara vesile olur. 

Röportaj: Hande ONAT - Mustafa TOGUR

Yorumlar (0)
banner1474
26°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:04
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:06