banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Affın içeriği önemli - Samsun haber

CHP, MHP, İYİ Parti ve SP Samsun İl Başkanları, gündüme gelen ikinci yargı paketi ile ilgili düşüncelerini açıkladı. CHP, MHP, İYİ Parti ve SP il başkanları, kapsamının iyi düşünülmesi gerektiğini ve bir takım cezaların caydırıcılığını ortadan kaldıran bir affa taraftar olmadıklarını belirtirken, MHP İl Başkanı'ndan tam destek geldi

Samsun Haber 20.01.2020, 09:29 20.01.2020, 09:40
248
Affın içeriği önemli - Samsun haber

Samsun'daki siyasi partilerin il başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz" açıklamalarını değerlendirdi.

CHP, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi İl Başkanları, ikinci yargı paketiyle ilgili düşüncelerini Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına açıkladı. İşte siyasi parti temsilcilerinin af düzenlemesiyle ilgili görüşleri: 

KAPSAMI İYİ DÜŞÜNÜLMELİ 
CHP Samsun İl Başkanı Mehmet KUNDAK: Neredeyse haftada bir Türkiye'nin dört bir yanından şiddet haberleri geliyor. Bu yüzden Af Kanunu'nun kapsamı çok iyi düşünülmeli.  Bu konuyu gündeme getirenler, öncelikle perde arkasında ne düşündüklerini açıkça ifade etmeliler. Önemli olan bu af kimlere ve ne kapsamda çıkarılacak. Dedikodu tarzında konuşulan bir sürü konu var. Ortada net bir tablo ya da öneri yok. Özellikle FETÖ konusu çok fazla gündemde ve sadece muhalif kesim ses çıkardığı için aylardır cezaevinde olan insanlar var. Bu anlamda Af Yasası'nın kapsamı çok önemli. Bunun ötesinde, terör gibi suçlar kanunun kapsamı dışında kalacak deniyor ama son yıllarda kadın cinayetleri ve çocuk istismarı gibi konular, yüzde yüz af kapsamı dışında tutulması gerekli. İyi düşünülmesi gerekir. Bir takım cezaların caydırıcılığını ortadan kaldıran bir affa kesinlikle taraftar olmayız.

EN KISA SÜREDE SONUCA VARACAK
MHP Samsun İl Başkanı Abdullah KARAPIÇAK:  Bu fikir MHP'nin bir fikri. Zamanında bunu biz teklif ettik. Biz ittifak ortağıyız, koalisyon değiliz. Biz bu fikrimizi söyleyince bir sürü yanlış çarpıtılmalar oldu. Özellikle 'Alaattin Çakıcı mı af olacak, Abdullah Öcalan mı salınacak?' gibi yalan yanlış yakıştırmalar yapıyorlar. Bu bir af değil. Bu ceza infazda bir indirim. Suçlar kapsamında da çalışmalar devam ediyor. Biz burada kadın cinayetleri, ırz düşmanlıkları ve vatan hainlikleri gibi ülkeye yapılmış kasıtların bu kapsamın dışında kalarak, geriye kalan süreçte bir ceza indirimi söz konusu. Bu çalışmada en kısa sürede netilenecek diye düşünüyorum. Ayrıca CHP ve yanındaki türevleri bunları sulandırmakta ve itibarsızlaştırmaktadır.  Onlar da bu ülkeye hiçbir katkı sağlamıyor. Sadece gündemde kalmak için Kanal İstanbul gibi fikirleri ortaya atıyorlar. Libya'ya asker gönderirken bile konuşuyorlar. Yani sahada olmazsanız masada olma şansınız yok. O yüzden biz muhalefetin kem kümleri değil, Cumhur İttifakı'nın almış olduğu kararlar tamamen doğru kararlardır. O yüzden Libya'ya asker gönderdik sahada sonra da masada olduk. Bakmayın siz Hafter'in kaçtığına. Bu Türkiye'nin belirleyici bir politika izlediğinin göstergesidir. Öyle ki Hafter bile masadan kalkıp başka yerlere kaçmıştır. Onun için Af Kanu'nun en kısa sürede sonuçlancağına inanıyorum.

CEZALAR HAFİFLETİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Recep GÜLEROĞLU: Bir siyasi parti başkanından çok bir avukat olarak bu tip yasaların sürekli ülke gündeminde olmasına çok sıcak bakmıyorum. Çünkü bu tip gelişmeler sürekli beklentilere yol açıyor ve suçun cezasız kalması gibi anlamsız bir durum oluşturuyor. Mutlaka her cezanın karşılığı oluyor ancak bu tip af yasaları, şartlı tahliye yasaları ve son zamanlarda çıkan denetimli serbestlik gibi yasalar yüzünden cezalar maalesef asgari seviyeye düşüyor veya ortadan kalkıyor. Bu kapsamda, belki zorunluluk halinde devleti ilgilendiren konularda Af Yasası öngörülebilir. 15 Temmuz sonrasında ‘kader mahkumu’ olarak tabir ettiğimiz büyük bir kesim ortaya çıkmıştır. Fakat bu kadar gündeme gelmesi çok yerinde değil bence. 2018 yerel seçimlerinden önce MHP’nin bu öngörüsüne Cumhurbaşkanı sıcak bakmamıştı. Anlaşılan o ki baskılara daha fazla dayanamadı. 

HESABINI KİM VERECEK ?
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temek ARMUTÇU: Yapılacak değişikliğin çerçevesine göre, tutuklu bulunan yaklaşık 300 bin mahkumdan 50 bin ila 130 bin mahkumun cezaevinden çıkma ihtimali bulunmakta. Devletin vatandaşına karşı işlenmiş cürümlerin cezasını affetmesi, vatandaşın devlete olan güvenini sarsmakta, adaletin tesis edileceğine olan inancına ve beklentisine de halel getirmektedir maalesef. Ayrıca, vatandaşa karşı işlenmiş suçların affedilmesi sonrasında cezaevinden tahliye olmuş birçok kişi, asayiş tehdidi oluşturmakta veya başka bir suç işleyerek cezaevine geri girmekteler. Affedilen bir kişinin işlemiş olduğu bir cürümün hesabını kim verebilir? OHAL döneminde yapılan temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan değişiklikler başta olmak üzere, yaşama hakkı, ifade özgürlüğü hakkı, tutukluluk hallerinin düzenlenmesi, adil yargılanma hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkenceyi önleme, beraat etmiş veya kovuşturmaya gerek görülmeyen KHK'lıların işlerine iadesi hakkı, devlete karşı işlenmiş suçların affedilmesi, vatandaşa karşı işlenmiş suçların affedilmemesi  gibi düzenlemeler olmalıdır. Eğer bu düzenlemeler yoksa bu değil yüzlerce de paket getirilse ülkemizin demokratikleşmesine zerre fayda sağlamayacaktır.

Dilber BAHADIR, Elif DANIŞMAZ 

Yorumlar (0)