banner1365

banner1345

ADD'den Ahmet Taner Kışlalı'ya anma - Samsun Haber

banner1357

ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkfeli, "Ahmet Taner Kışlalı, emperyalizmin bu coğrafyada en büyük düşmanının üniter ulus devleti olduğunu ve bunun üniter yapının Atatürk yıkılmadan yıkılamayacağını söylüyordu. Onun için katledildi" dedi.

SAMSUN HABER 21.10.2019, 09:31 Ahmet Dirim
ADD'den Ahmet Taner Kışlalı'ya anma - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın  21 Ekim 1999'da evinin önünde Cumhuriyet ve Atatürk düşmanları yobazlar tarafından katledildiğini belirterek, "Ahmet Taner Kışlalı öğretmenimiz; Mustafa Kemal'i en iyi anlamış, anlatmış, çağdaşlaşma yolunda mücadele vermiş Cumhuriyet aydınıydı" dedi.

Kışlalı'nın Cumhuriyetin temel niteliklerine, Atatürk ilke ve devrimlerine, bilimin temeli olan laikliğe yönelik her türlü saldırıya mücadele vermiş bir Mustafa Kemal askeri  ve Anadolu'da aydınlanma mücadelesinin askeri olduğunu vurgulayan Özkfeli, "Ahmet Taner Kışlalı, Kemalizm'in Batının desteğiyle değil, Batıya rağmen bir uygarlaşmak hareketi olduğunu ve yirmi birinci yüzyıla ışık tutabileceğini ifade ediyordu. Emperyalizmin bu coğrafyada en büyük düşmanının, üniter ulus devleti olduğunu ve bunun üniter yapının Atatürk yıkılmadan yıkılamayacağını söylüyordu. Sayın Kışlalı da, diğer devrim şehitlerimiz gibi aydınlanma düşmanı gericiler tarafından katledildi. Şüphesiz ki O’nun ölüm emrini verenler,  pusuları kuranlar Türkiye’yi Sevr Antlaşması’ndan bu yana parçalayıp yok etmek isteyen emperyalizm ve onun yerli işbirlikçileridir" görüşünü dile getirdi.

Kemalistlerin geleceğin öncüleri olduğuna işaret eden Özkfeli, "Bu amaçla bir araya gelip sıkı sıkı birleşeceğiz. Aydınlanma düşmanlarına sesleniyoruz: Çağdaş bir toplum ülküsüyle kurulmuş Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, her türlü engel ve sorunları aşarak, çağdaşlaşma yolundaki tarihsel yürüyüşünü sürdürecektir. Her bir Atatürk genci, her bir cumhuriyet yurttaşı Üçok, Kışlalı, Aksoy, Mumcu olmaya daima hazırdır. Taşıdığımız mücadele bayrağı Ahmet Taner Kışlalı gibi devrim şehitlerimizin idealleriyle yükselecektir. Tüm Devrim şehitlerimiz, Atatürkçü Düşünce Derneğinin varlık nedenidir" dedi.

HABER MERKEZİ

Yorumlar (0)
21°
açık
Namaz Vakti 12 Kasım 2019
İmsak 05:44
Güneş 07:13
Öğle 12:24
İkindi 15:01
Akşam 17:25
Yatsı 18:48