banner1313

banner1300

banner1334

AB Araştırmalarına Göre Samsun'da Deprem Riski Teyitlendi

AB üyesi ülkeler, Türkiye ve Cezayirli uzmanlar, Avrupa’nın ‘deprem riski haritası’nı çıkardı. Haritada ‘sismik olarak en riskli ülke’, Türkiye olarak gösterildi.

SAMSUN HABER 19.08.2013, 08:40 19.08.2013, 09:19
AB Araştırmalarına Göre Samsun'da Deprem Riski Teyitlendi

AVRUPA Birliği’nin (AB) Avrupa’daki deprem riskini araştırmak üzere oluşturduğu, Türkiye ile Cezayir’in yanı sıra 11 AB ülkesinden 50 deprem uzmanının katıldığı “Share” (Avrupa Sismik Uyum Programı), Avrupa’nın deprem risk haritasını çıkardı. Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan haritada, Türkiye en büyük fay hattı ile ‘en tehlikeli ülke’ olarak gösterildi. Haritaya göre, risk sıralamasında Türkiye’yi Yunanistan ve İtalya izliyor. Fransa’nın ise Alp ve Pirene dağları altında sıkışan fay hatlarına dikkat çekildi.

ŞİDDETLERİ ARTIYOR

Çalışmalara katılan 50 uzmandan Grenoble Joseph-Fourier Üniversitesi sismoloji profesörü Fabrice Cotton, Fransa’da 6’dan şiddetli depremin en son 100 yıl önce meydana geldiğini belirterek, “Avrupa’da hiç görülmemiş büyüklükte depremler olabilir. Daha önce Japonya’daki depremler 7.3’ü geçmiyordu. Oysa 2001’deki deprem 9’u buldu. Geçmişte hiç görmediğimiz şiddette depremler göreceğiz” dedi. Cotton, bugüne kadar nükleer santralların de geleneksel depremler esas alınarak hesaplanarak inşa edildiğine, ancak bu kriterlerin bugün yeterli olmadığına dikkat çekti.AMAÇ: DÜNYA DEPREM HARİTASI

AB, Türkiye ve Cezayir’in katılımı ile kurulan 4.1 milyon Euro (10 milyon TL) finansmanlı Share programında, 13 ülkeden uzmanlar çalışıyor. Bilim-adamları Avrupa ve dünya ülkeleri ile temasa geçerek bütün dünyanın sismik haritasını çıkarmak için çalışıyor.

HARİTADA SAMSUN'DA VAR

Samsun doğrudan kırmızı alanda yer almasada hemen alt kısmından geçen büyük fay hattının bugüne kadar çok uzun yıllar kırılmamış olması tehlikenin boyutunu artırıyor.

Samsun da çok uzun bir süredir aktifleşmemiş olan bu fay hattı ve deprem tehlikesine ilişkin Başbakan Erdoğan'da Van Depremi sonrasında bir Samsun'u da zikrederek bir hatırlatmada bulunmuştu.
 
Samsun'u yoğun etkilemiş tarihteki kayıtlı depremler, Samsun en son büyük depremi 1943 yılında Ladik ilçesinde yaşadı ve o zaman ki nüfus azlığına rağmen 4 Bin kişi hayatını kaybetti ve depremin şiddeti de 7,2 olarak ölçümlendi.

Samsun Çevresindeki Tarihi Büyük Depremler

0 Aralık 1942’de Tokat’ın Niksar ve Erbaa ilçelerini etkileyen 7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 3 bin kişi yaşamını yitirdi, 6 bin 300 kişi yaralandı.

26 Kasım 1943’te Samsun’un Ladik ilçesinde meydana gelen 4 bin kişinin hayatını kaybettiği depremin büyüklüğü de 7,2 olarak ölçüldü.

Son Depremler / Samsun Merkez ve 50 km Çevresindeki Depremler

Veri Kaynağı: Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi

CARIKLIBASI - KAVAK ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 2.1 derinlik : 4.00 km zaman : 2 gün önce

SOGANLI - LADIK ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 2.4 derinlik : 5.70 km zaman : 1 hafta önce

ASLANDAMI - ATAKUM ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 2.0 derinlik : 9.20 km zaman : 2 hafta önce

BUYUKCUKUR - KAVAK ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 2.0 derinlik : 5.50 km zaman : 2 hafta önce

KUCUKCUKUR - KAVAK ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 1.9 derinlik : 6.80 km zaman : 2 hafta önce

ESENBEY - HAVZA ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 1.8 derinlik : 15.10 km zaman : 4 hafta önce

YESILTEPE - ATAKUM ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 1.9 derinlik : 6.20 km zaman : 4 hafta önce

MESELITURKMENLER - BAFRA ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 2.9 derinlik : 5.70 km zaman : 5 hafta önce

FINDIKLI - ONDOKUZMAYIS ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 3.4 derinlik : 10.10 km zaman : 5 hafta önce

SOGANLI - LADIK ( SAMSUN ) Depremin Detayları

büyüklük : 2.2 derinlik : 12.60 km zaman : 5 hafta önce

 

Yorumlar (0)