2017 yılında Samsun’da 344 kız çocuğu evlendirildi: Çocuk gelin tepkisi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bir raporda geçtiğimiz yıl Samsun’da 16-17 yaş arasındaki 344 kız çocuğunun evlendirildiği belirtildi. Samsunlular çocuk yaştaki evliliklere tepki gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz günlerde ilginç bir rapor yayınladı. Türkiye’de 2017 yılında 16-17 yaş arasındaki evlendirilen kız çocuklarının sayısını açıkladı. Türkiye’de geçtiğimiz yıl tam 23 bin 906 kız çocuğunun evlendirildiği ortaya çıktı.

344 KIZ ÇOCUĞU EVLENDİRİLDİ
Açıklanan veride iller arasındaki sayı da yer aldı. Samsun’da 2017 yılında 9 bin 136 evlilik gerçekleştirilirken bu evliliklerden 18 yaş altı olarak (16-17) yaş arasında 344 kız çocuğu aile izni ile evlendirildiği açıklandı. 

Samsun Canlı Haber TV ekibi de bu sorunun yanıtını vatandaşlardan aldı. Samsunlular, evlenme yaşının en az 18 olması gerektiğini belirtirken, ideal evlenme yaşının ise 20-25 yaş olması gerektiğini söyledi.

İŞTE SAMSUNLULAR’IN YANITLARI: 

AİLE KURMAYI NERDEN BİLEBİLİR
Şevki KOPARAN: “Bence evlenme yaşı 18 olmalı. Fakat 16 yaş çok küçük bir yaş. O yaştaki bir çocuk evlenmeyi bir aile kurmayı nereden bilebilir. Onların en güzel yaşları. O yüzden aileler bu konuda çok dikkat etmeli. Çocuklarına güzel bir gelecek hazırlayıp onları en güzel şekilde yetiştirmeli.”

ÇOCUKLARI EVLENDİRMEK DOĞRU DEĞİL
Yusuf DURSUN: “İdeal evlenme yaşı en az 18 olmalı. O yaştaki küçük çocukları evlendirmek hiç doğru değil. Çocukluklarını yaşamaları gerekiyor. Kız çocuklarını belli bir yaşa kadar okutmak gerekiyor. Kız çocuklarının ekonomik özgürlüğünü kazanıp hayatta farklı bir yerde olması lazım. Biz küçük yaştaki evliliğe karşıyız.” 

ÖNCE KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMALI
Gülten DURSUN: “Evlenme yaşının az 20-25 yaş arasında olmalı. Bence 18 yaş bile çok küçük bir yaş. Öncelikle üniversiteyi bitirip kendi ayaklarının üzerinde durmaları gerekiyor. Eğitim, iş hayatı derken zaten yaş 24’ü buluyor. Ondan sonra evlenmeleri daha doğru olur. Burada ailelere çok iş düşüyor. Çocuklarını evlendirmek yerine hayata güçlü adım atmayı öğretmeliler.” 

ÇOCUKLARIN OKUMASI GEREKİYOR
Salim KIRBIYIK: “En az 22-23 yaş olmalı. Çünkü 16-17 yaş grubu daha çocuk. Zaten kanun en düşük 18 yaşa izin veriyor. 16-17 yaşındaki çocuğu evlendirmek günahtır. Çocukların o yaşta okuması gerekiyor. Bence en çok kız çocuklarının okutulması gerekiyor. Kadın annedir, üretendir ve üretkendir. Bir evi ev yapan kadındır. Bunu 17 yaşındaki bir çocuğa yüklediğiniz zaman bu acizlik ve cahilliktir.” 

30 YAŞINDAN ÖNCE EVLENMEMELERİ GEREKİYOR
Yeşim KÖSEF: “Kız çocuklarının 30 yaştan önce evlenmemeleri gerekiyor. 25 yaşından sonra kız çocukları kendi hür iradelerine bırakılmalı. O yaştaki çocuklar zaten evlilik nedir onu bile bilmez. Onların oyun yaşları ellerinden alınmamalı. En güzel şekilde yetiştirip onları topluma kazandırmalıyız.” 

ÇOCUK GELİNLER İSTEMİYORUZ
Ahmet ÜSTÜNEL: “Evlenme yaşı erkeklerde 28, kız çocuklarında en az 26 olmalı. Biz artık çocuk gelinler istemiyoruz. Onların okuyup ekonomik özgürlüklerini eline almaları gerekiyor. Kız çocukları erkeklere bağımlı olmamalı. Yetişkin bir birey olup kendi ayakları üzerinde durmalı. O yüzden ben erken yaştaki evlilikleri doğru bulmuyorum.”

KADINLAR EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ OLMADAN EVLENMEMELİ
Elveda ÜSTÜNER: “Bayanlar için 24-25, erkekler için ise 28 yaş olmalı. Özellikle kadınlar ekonomik özgürlüğü olmadan evlenmemeli. Ekonomik özgürlüklerini kazanmalı ki iler ki hayatlarında çocuklarına ve eşine yararı olsun. Hayata daha sağlam adımlarla bassın. O yüzden ben insanların söyledim yaşlarda evlenmelerini tavsiye ediyorum.”

ONLAR DAHA HAYATI BİLMİYORLAR
Suat İBRAHİMOĞLU: “Bence evlenme yaşı kadın ve erkeğe göre değişmemeli. Fakat bir kadının evlilik yaşı 25 yaşından sonra olmalı. Bir erkek için de 28-29 olmalı. 16-17 yaşında evlendirilen kız çocukları daha hayatı bilmiyorlar. Onlar daha çocuk. Benim annemde çocuk yaşta evlenmiş. Onun zorluklarını çok yaşadığını söyledi. O yüzden ben erken yaşta evlendirilmeye karşıyım. Tabi ki kendisi evlenmek istediğini söylüyorsa buna da yapabilecek bir şey yok.”

EĞİTİM SEVİYESİNİ ÜST DÜZEYE ÇIKARTMALI
Emre Can SARIOĞLU: “Ben şu an 23 yaşındayım. Buna rağmen ben evliliği erken buluyorum. Evlenme yaşı en az 25 yaşında olmalı. Çünkü kişi önce eğitim seviyesini üst düzeye çıkartmalı. 16-17 yaşında ne kadar bilinçli bir evlilik yapabilir ki bir kız çocuğu. Evliliğin ne kadar bilincinde olabilir. O yüzden ben bunu doğru bulmuyorum.”

25 YAŞINDAN ÖNCE EVLENMEMELİLER
Şaban KARATAŞ: “En az 22-23 yaşında olmalı. Öncelikle insanların kişiliğinin oturması gerekiyor. 16-17 yaşındaki kızlar daha çocuk. Onlar daha evliliğin ne olduğunu nereden bilecek ki. Eski zamanlarda küçük yaşta evlilik vardı. Fakat günümüzde çocukların dünya görüşü mutlaka değişiyor. Ben bu şekilde düşünüyorum. O yüzden en az 25 yaşından önce kız çocukları evlenmemeli.”

Haber: Havanur SUBAŞI- Emre ÖNCEL

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148