banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

2 bin iş adamı harekete geçti!

Cumhurbaşkanının kenevir üretimiyle alakalı "Birilerinin bu işi başlatması lazımdı" sözlerinin ardından Samsun ve üretim izni verilen diğer illerden 2 bin iş adamı Kendir Enstitüsü’nü telefon yağmuruna tuttu.

SAMSUN HABER 13.01.2019, 12:40 13.01.2019, 14:06
2 bin iş adamı harekete geçti!
banner1343

30 Aralık'ta Rusya'nın dahi üretimi için yasa çıkarttığı yıllık 5 milyar doları aşan ticareti olan endüstriyel kenevir tarımı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yaptığı açıklama sonrasında Samsunlu ve izin verilen diğer illerden binlerce yatırımcı üretim için harekete geçti.
 Erdoğan,  "Anacığım evde file dokurdu. File ile alışveriş yapar gelirdik. Bunun toprakla bir dostluğu var. O zamanlar bunlar kenevirden yapılırdı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Keneviri ithal ediyoruz. Birilerinin bu işi başlatması lazımdı. Şu anda bunun çalışmasını yapıyoruz" ifadelerinde bulunmuştu.

Uyuşturucu etken maddesi içermeyen kenevir üretilmesi için Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi çatısı altında oluşturulan Kendir (Kenevir) Enstitüsü Başkanı Erdem Ulaş'a Samsunlu iş adamlarından ve diğer illerdeki iş adamlarından telefon ve mesaj yağdı. 2 bine yakın kişinin aradığı veya mesaj attığı enstitü, talebe yetişemiyor.

Ulaş, "Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından, TBMM'de komisyon üyelerine bilgi verdim. Tüm siyasi partiler projeyi destekliyor. Bazı vekillerimiz kenevirin sadece uyuşturucu ile ilgili olduğunu düşünüyor. Ama bu yanlış algıyı kırmaya başladık. Kenevirden esrar üretmek için THC maddesinin olması gerekiyor. Bunun olmadığı kenevir cinsleri var. Proje tam olarak memleket meselesi niteliğinde" dedi.

SAMSUNLU ÇİFTÇİYE TEŞVİK YOLDA

Üretim maaliyeti bakımından oldukça külfetli olan kenevir bitkisi, çifçilerin belini büküyor. Bu nedenle üretiminde ciddi düşüş yaşanan kenevir üretiminde artık devlet teşviği verilecek. Samsunlu çiftçilerin de 1 Ocak - 1 Nisan arasında Tarım Bakanlığı'ndan ilgili izinleri alması sonrası yararlanabileceği Kenevir teşviği için detaylar belli oldu. Cumhurbaşkanının 'üretimi arttırılacak' sözleri üzerine çifçiye üretiminde büyük destek verilecek, üretim arttırılacak.


İŞ ADAMLARI HAREKETE GEÇTİ

Samsun'da ve diğer illerde çalışmalar yürüten iş adamları kenevir üretimi için teşvik almak amaçlı enstitüye ve bakanlığa başvurularda bulunuyor.

KENEVİR NERELERDE KULLANILMAKTA?

- Kenevir yağı, mükemmel ve eşsiz yağ asitlerine sahip.
- İyi kurutulmuş kenevir tohumlarından soğuk sıkımla elde edilen yağ çok kıymetli.
- Kenevir yağının yapısında, Omega-3 ve Omega- 6 gibi esansiyel yağ asitleri mükemmel bir denge içerisinde.
- Çelikten 10 kat sağlam.
- Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretiyor.
- Bir dönümünden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar.
- Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevirse dört ayda.
- Kenevirler 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere.
- Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır.
- Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.
- Kenevirin kullanıldığı sektörler: İlaç, kâğıt, bio yakıt, kumaş, otomotiv, petrol ve petrokimya, kozmetik ve sabun yapımı.
- AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini, ayrıca ağrıyı azaltmada kullanılıyor.
- Glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

TIP ÜRÜNÜ OLARAK KULLANIMI İLK HEDEF

İlk etapta Tamamlayıcı tıp ürünü olarak kullanılması amaçlanan üretim için teşvik detayları belli oldu, iş adamları ve yararlanmak isteyenler harekete geçti.

Yorumlar (0)
22°
açık
Namaz Vakti 24 Eylül 2019
İmsak 04:52
Güneş 06:18
Öğle 12:32
İkindi 15:54
Akşam 18:36
Yatsı 19:56