Meteoroloji Genel Müdürlüğü Samsun'da kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı. Samsun'un doğusu için sel uyarısı yapılan açıklamada metrekareye (51-100 kg/m2) yağış beklendiği açıklandı

SAMSUN'DA SEL UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Samsun için kuvvetli yağmur ve fırtına uyarısı yaptı. Samsun için turuncu uyarı yapılan açıklamada,  Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyi, Giresun’un doğu, Trabzon’un batı ve doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize, Artvin'in kuzeyi, Ordu çevreleri ile Samsun'un doğusunda yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiği belirtildi.  Kuvvetli yağmur nedeniyle vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli istendi.

Meteoroloji öğle saatlerini işaret etti! 20 Eylül Salı Samsun hava durumu Meteoroloji öğle saatlerini işaret etti! 20 Eylül Salı Samsun hava durumu

KUVVETLİ VE ŞİDDETLİ YAĞMUR BEKLENİYOR

Meteoroloji'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

KUVVETLİ VE ŞİDDETLİ YAĞMUR UYARISI: Yağışların; Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyi, Giresun’un doğu, Trabzon’un batı ve doğu ilçelerinde kuvvetli kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize, Artvin'in kuzeyi, Ordu çevreleri ile Samsun'un doğusunda yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

AFAD'dan yapılan bir diğer uyarıda ise, "Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde kuvvetli, Samsun’un doğu ilçeleri ile Ordu’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak yağış beklenmektedir. Vatandaşlarımızın sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmasını önemle hatırlatıyoruz" ifadelerine ver verildi.

SAMSUN İÇİN TURUNCU UYARI

Kastamonu, Sinop, Giresun, Trabzon için sarı, Samsun, Ordu, Rize ve Artvin için turuncu uyarı yapıldı.

METEOROLOJİ TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili tehlikeli durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.