doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun Esnafı Şikayetçi! Yasa Dışı Satılıyor

Samsun Esnafı Şikayetçi! Yasa Dışı Satılıyor
Daha Fazla Göster

Samsun Esnafı Şikayetçi! Yasa Dışı Satılıyor Yıllık 15-20 milyar arasında seyreden vergi kaybına sebep olan yasa dışı tütün ticareti, en çok dürüst bakkal esnafını zorluyor. Ülke genelinde yasa dışı açık tütün satan nokta sayısı 20 bini buldu.

 

Koronavirüs salgını dolayısıyla yasa dışı tütün satan ruhsatsız dükkan sayısı Samsun’da azalmış olsa da, bu konu dürüst esnaf açısından hala daha ekonomik bir tehdit olarak devam ediyor, alınacak önlemler esnafın öncelikli talepleri arasında yer alıyor.

BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ
Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2019 yılının tamamında 122,8 ton tütün ele geçirilirken, bu rakam 2020’nin ilk 8 ayında 416,7 tona yükseldi. Bu rakamlar ticaretin yalnızca yakalaması gerçekleşen yüzünü yansıtıyor. Yasa dışı tütün ticaretinin vergi kaybı bakımından 15 ila 20 milyar arasında bir faturası olduğu hesaplanıyor. Üstelik bu bedeli devlet, esnaf ve çiftçi ödüyor.

TEHLİKE BUNUNLA SINIRLI DEĞİL
Yasa dışı tütün ticareti ruhsatla iş yapan esnafı ve sözleşmeli tütün çiftçisini vurduğu gibi hiçbir denetime tabi olmadan devam ettiği için 18 yaşından küçüklere satış, kontrolsüz ürünlerin tüketiciyle buluşturulması gibi sonuçlara da sebep oluyor.

MÜCADELEYE DEVAM
Yasa dışı tütün ticareti ile ilgili cezaların bir kısmı ertelenerek geçtiğimiz sene Temmuz ayında yürürlüğe girmişti. Yasa dışı tütünün makarona doldurulmuş veya sigara kağıdına sarılmış olarak ticaretini yapanlara yönelik hapis cezası kısmen caydırıcı olsa da eksik kalmıştı. Esnaf bu sene Temmuz ayına ertelenen açık ve makarona doldurulmadan yasa dışı olarak yapılan tütün ticaretine verilen cezaların da yürürlüğe girmesi bekliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir