doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun Ders Oldu! Yaşadıkları Şehirden Sınav Olacaklar

samsun-ders-oldu
Daha Fazla Göster

Samsun Ders Oldu! Yaşadıkları Şehirden Sınav Olacaklar Samsun’da ortaokul öğrencilerinin seçmeli ders olarak seçtikleri, ‘Şehrimiz Samsun’ dersiyle öğrenciler yaşadıkları şehri öğrenecek ve sınava tabi olacaklar

Samsun’da ortaokul öğrencilerinin seçmeli ders olarak seçtikleri, ‘Şehrimiz Samsun’ dersinin kitapları öğrencilere dağıtıldı. Öğrenciler, yaşadıkları şehri önce öğrenecek sonra da sınava girecekler.
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Şehrimiz Samsun Dersi Öğretim Programı”, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nda ifade edilen Türk Millî Eğitimi’nin Genel Amaçları ve Temel İlkeleri’ne uygun olarak Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitap Yazma Komisyonu tarafından kaleme alındı. Şehrimiz Samsun dersi öğrencilere şehirle ilgili teorik bilgilerin yanında yaşamsal temel beceriler kazandırmayı amaçlıyor. Dersin bir diğer amacı da öğrencilerin bu bilgi ve değerleri bir yaşam biçimi ve kültür hâline getirmelerini sağlamak olarak dikkat çekiyor. Bu doğrultuda öğrencinin insan, şehir, kültür ve medeniyet arasındaki ilişkiyi kavrayarak kendi yaşadığı şehri, imkân ve zenginlikleri gibi özelliklerinin yanı sıra mekân ve zaman ilişkisi bağlamında da keşfetmesi ve tanıması; yaşadığı şehrin soyut ve somut kültürel değerlerini tanıması, tarih içerisinde şehrin değişim, dönüşüm ve sürekliliğini algılayıp kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasını fark etmesi, birlikte yaşama kültürü edinerek kültürel etkinliklere katılması ve sonunda geçmişle gelecek arasında bağ kurması amaçlanıyor. Şehrimiz Samsun kitabı bugün itibari ile ortaokul öğrencilerine dağıtıldı.

AW422439 06 Ana Manşet

SAMSUN’DAN BAŞLAYAN BİR PROJE

Seçmeli dersin öğrenciler açısından oldukça verimli olduğunu dile getiren Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Şehrimiz Samsun çalışması Samsun’dan başlayan bir proje. Öğrencilerimize yaşadıkları şehri her yönüyle öğretmek, bunu biraz daha içselleştirmek, tarihiyle, coğrafyasıyla, yaşantısıyla, tarımı, sanayisi ve tüm imkanlarıyla ilimizi çocuklarımıza tanıtmak amacıyla yazılan bir kitap. Kitabı ilimizin kitap yazım komisyonu tarafından yazıldı. Şehrimiz Samsun aynı zamanda seçmeli bir ders. Öğrencilerimiz bu dersi seçip, kitap üzerinden devam etmek suretiyle ilimizi tanıyorlar. Kitap Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla basıldı. Yazanlar da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kitap yazım komisyonu. Hatta arkadaşlar bu zamana kadar 50’nin üzerinde kitaba imza attılar. Bu dersi önemsiyoruz. Çocuklarımızın yaşadıkları şehri her yönüyle öğrenmesi önemli. Katkı veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

AW422439 01 scaled Ana Manşet

Vali Dağlı, Başkan Demir ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit öğrencilere başarılar diledikten sonra yeni ders kitaplarının dağıtımını gerçekleştirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir