banner1571

banner1584

banner1334

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Samsun'da esnaf da vatandaş da dertli! 'Nasıl geçineceğiz?' 

SAMSUN 12.01.2021, 13:21

Samsun'da esnaf da vatandaş da dertli! 'Nasıl geçineceğiz?' Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşların birçoğu, pazarda fiyatların yüksek olduğunu belirtirken esnaf ise halden meyve ve sebzeleri pahalıya aldıkları bu nedenle iş yapamadıklarını söyledi

Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan İlkadım İlçesi'ndeki pazar esnafı haldeki fiyatların yükselmesinin tezgahlara da yansıdığını ve bu nedenle geçinemediklerini ifade ederken, vatandaşlar ise sebze ile meyvelerdeki pahalılığın cep yaktığını belirtti.

HAL ÇOK PAHALI
İsmail ŞEKER (Esnaf) Üreticiden 1-1.50 TL'ye alınan meyve ve sebze halde 7-8 TL. Patlıcanın 3.50 lira olması lazımken 7 liraya satıyoruz. Çok fazla zam var. Alanya'dan Antalya'dan 1 liraya alıyorlar, bize gelince 7 liraya satıyorlar. Mandalina 3 lirayken şu anda 6 liraya kadar çıktı. Satılmayacağını bile bile geliyoruz. Çünkü mecburuz. Gelen soruyor ve almadan gidiyor. Sattığım üründen 50 kuruş kar ediyorum.

BAKIP GİDİYORLAR
Esnaf Murat DÖNMEZKOL (Esnaf): Her şey çok pahalı. Yumurta ve süt satıyorum ve bu iki ürün fazlasıyla pahalılaştı. Vatandaş da biz de bu durumdan müzdaribiz. Biz elimizden geldiği kadar vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz ama yine de pahalı olduğunu söylüyorlar. Hal böyleyken satışlarımızda da düşüş meydana geldi. Vatandaş bakıp gidiyor. 

KAZANMAMIZ LAZIM
Mustafa KARAŞABANOĞLU (Esnaf): Marketlerde yarım kilo peynir 50 lira olmuş. Köylünün de para kazanması gerekiyor. Para kazanmadığında nasıl pazarda ürün satsın?. Kilosu 5 TL'den limon satıyorum. İşlerimiz çok düştü. İnsanlar evine ekmek götürme derdinde. 

ORTALIK KARIŞIK
Sinan CANKURT (Esnaf): Özellikle pandemi sürecinde haddinden fazla fiyat artışı var. Esnaf da vatandaş da dertli. Her iki tarafta pahalılıktan şikayetçi. Enflasyonu yüzde 10 gösteriyorlar ama gerçek enflasyona baktığımızda yüzde 40'ları buluyor.  Ortalık çok karışık, Allah yardımcımız olsun.

PANDEMİ BİZİ VURDU 
Uğur CENGİZ (Esnaf) Aldığımız ürünlere toptancıda zam geliyor. Biz de normal olarak zam yapmak zorunda kalıyoruz, bu da vatandaşa yansıyor. Pandemi çoğu esnafı vurduğu gibi bizi de vurdu. Biz de zor zamanlardan geçiyoruz. Ucuza satmayı biz de isteriz ama bu mümkün değil. Zaten karımız belli bir de bundan vazgeçersek geçinemeyecek duruma geliriz.

HER ŞEY İKİ KATI 
Ferit DEMİR: Pandemiden dolayı bir artış var. Zamanında ucuz olan her şey iki katına çıktı. Fiyatların bu sebepten dolayı çıktığını düşünüyorum. Bir de ürünün arz talep oranı da var. Fazla olan ürün ucuz, az olan ürün ise diğerlerinden daha pahalı olabiliyor.

YAŞAMAK ÇOK ZOR 
Nurettin ÇOŞKUNOĞLU: Fiyatlar pahalı geliyor. Bu süreçte yaşamak çok zor. Hem vatandaş hem de esnaf geçimini sağlamaya çalışıyor. Nereye kadar böyle gidecek bilemiyorum. Devlet yetkililerinin bu duruma bir çözüm bulmasını bekliyorum. Ben bir vatandaş olarak bunu beklemekteyim. 

PAZAR ÇOK PAHALI
Nazife SEYİT: Pazar fiyatları çok pahalı. Söylenecek çok da söz yok açıkçası. Aylığımıza yüzde 20 ama diğer her şeye yüzde 100 zam geliyor. Hiçbir şey alamadım. Alabilirsem patates ve soğan alacağım. 50 lira ayırabildim pazar alışverişim için. 750 lira faturalara yatırdım. Cebimde para kalmadı.

YAŞAMAK ÇOK ZOR
Hamide BAYKAL: Bu devirde yaşamak çok zor. Hangi meyveyi almaya kalksam kilosu 6-7 liradan başlıyor. İster al ister alma, açlıktan ölsen de kimsenin umurunda değil. Yapacak hiçbir şey yok. Cebimde 30 lira para var. Ne alabilirsem alacağım. Param yeterse soğan ve patates alacağım. Başka bir şey alabileceğimi düşünmüyorum. 

NASIL GEÇİNECEĞİZ?
Gönül HINCALI: Çok pahalı, bu fiyatlarla nasıl geçineceğimizi bilmiyorum. Zor bir süreçten geçiyoruz, hayat çok kötü. Pazar için ayırdığım para ihtiyaçlarımı karşılamaya yetmiyor. Soğan, kocabaş ve turp aldım. Bunun dışında bir şey alamıyorum. Bunlarla yemek yapacağım. Gerisini siz düşünün. 

Emre ÖNCEL, Mustafa İNAN

Yorumlar (0)