banner1518

banner1365

banner1519

banner1499

banner1334

banner1324

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Samsun'da dolmuşçular isyan etti! - Samsun Haber

SAMSUN 15.05.2020, 10:57

Samsun'daki dolmuş hatlarında çalışan şoför esnafı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günler geçirdiklerini ve ekonomik olarak bitme noktasına geldiklerini belirtti.

Şoför esnafı, koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları sıkıntıları Samsun Medya Grubu'na anlattı.

ZOR DURUMDAYIZ

Hakan ŞENER: İşlerimiz koronavirüsten dolayı durgun. Araçlarımıza en fazla 3-4 kişi alabiliyoruz. Kazancımız akaryakıt masrafımızı bile karşılamıyor. Yolcu kapasitesinden dolayı zor durumdayız. Yine de alınan kararlara uymaya çalışıyor, fazla yolcu almıyoruz. Dileğim biran evvel salgının bitmesi. 

FAİZSİZ KREDİ İSTİYORUZ

Ercan GÜDEL:  Tüm dünya gibi biz de salgından kötü etkilendik. İşlerimiz düştü, sıkıntılarımız arttı. Araçlarımızın masrafları için faizsiz kredi verilmesini istiyoruz. İnsanlar sokağa çıkamayınca taşıyacak kimseyi bulamıyoruz. Zaten 4 kişiden fazla yolcu alamıyoruz. 4 kişiden aldığımız para da masraflara gidiyor. Şu anda para kazanamıyoruz.

DURUMUMUZ İYİ DEĞİL

Adil TOPALOĞLU: Yarı yarıya yılcu taşıyoruz.  Normalde iki günde bir çalışıyoruz. Çalıştığımız zamanlarda günlük mutfak masraflarımızı karşılayabiliyorduk. Ancak sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı çalışamıyoruz. Bayramda da yasak olması bekleniyor. Durumumuz hiç iyi değil.

MAL SAHİBİ PARA BEKLİYOR

Bayram KIŞLA: Doğru düzgün yevmiyemizi alamıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı ayda 2-3 gün ancak çalışıyoruz. Evimize 50 veya 60 TL ile dönüyoruz. Mal sahibi de bizden para bekliyor, ona da para veremiyoruz. Çoluk çocuğumuza para getirmek zorundayız. Alınan kararlara uygun şekilde yolcu taşıyoruz ama virüs bizi çok etkiledi.  Kazancımız yok, ihtiyacımız çok. 

EKMEK GÖTÜREMİYORUZ

Mehmet ÖZTÜRK: Koronavirüs işlerimizi bitirdi. 70 araçtan 10'u ancak çalışıyor. 10 araçtan da 2-3'ü iş olmadığından dolayı evine geri dönüyor. Bazen mazot parasının dahi çıkaramadığımız günler oluyor. Evimize ekmek götüremiyoruz,  işe çıkmasak da olmuyor.  Son zamanlarda günde 20-30 lira kazanıyoruz.  Bazen onu bile götüremiyoruz. Devletimiz bize mazot desteği sağlarsa çok seviniriz.

BİZE DE HAK VERSİNLER

Turgay DEĞİRMENCİ: İşlerimiz yüzde 80 oranında düşmüş durumda. Günde ortalama 40 araç çalışıyordu. Bu sayı 20'ye kadar düştü. Yolcu olmadığı için kazanamıyoruz, kazanamadığımız için de zor durumdayız. Yolcu kapasitesi yarı yarıya düştü ama ücret aynı. Biz yolcuyu 7 kişiden 8'e çıkarınca tabi vatandaşlardan da tepki alıyoruz. Yolcu haklı nihayetinde ama biz de haklıyız. Akaryakıt çok pahalı. Yetkililerden en azından M plakalı araçlara indirimli mazot vermesini istiyoruz. 

DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN

Cihan DEMİR: Durumumuz çok berbat. Yolcu bulmakta zorlanıyoruz. Zaten 7 kişiden fazla taşıyamıyoruz. Mazot paramız çok zor çıkıyor. Esnaf olarak bunalıma girdik. Ben mal sahibiyim, zor kazanıyorum. Bir de arabayı şoföre versem, mazot mu dolduracak mal sahibine mi para verecek. Ben bile kazanamazken o hiç kazanamayacak. Sadece dostlar alışverişte görsün.

PİDE DAHİ ALAMIYORUM

Namık KINIK: Pandemi sürecinden beri işlerimiz hiç iyi değil. 14 kişilik taşıma kapasitesi 7'ye düştü. Yolcu potansiyelimiz yok. Araçlarımız yakıt parasına çalışıyor. Kazandığımızdan artırıp da eve pide bile götüremiyoruz. Mazot desteğine ihtiyacımız var. Ayda 15 gün çalışıyoruz. Haliyle salgından dolayı kapasitemiz yarı yarıya düşünce dolmuşçular da para kazanamıyor.

Yasin YILDIZ      
         

        

Yorumlar (0)