doğa calven duru
 
5s dikey akın bilgi

Samsun Çarşamba Ovası Alarm Veriyor

samsun-carsamba-ovasi-alarm-veriyor-0209
Daha Fazla Göster

Samsun Çarşamba Ovası Alarm Veriyor Samsun’un Çarşamba İlçesi’ndeki Eğercili Mahallesi üreticileri, biyokütle enerji santrali nedeniyle su endişesi yaşıyor

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde tarım yapan üreticilerin, günde bin 600 metreküp yeraltı suyu kullanan Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali nedeniyle neredeyse ürünlerini sulamayacak hale geldiği iddia edildi.

03 santral 1 Ana Manşet

ZOR GÜNLER YAŞIYORLAR

Çarşamba Ovası’nın verimli topraklarının bulunduğu bölgelerden biri olan Eğercili Mahallesi’ndeki üreticiler, son zamanlarda yaşadığı su sıkıntıları nedeniyle zor günler geçiriyor. Yaşadıkları sıkıntıyı biyokütle enerji santralinin günde bin 600 yeraltı suyu çekmesine bağlayan üreticiler, bir kaç yıla kalmaz bölgede tarım sona ereceğinden endişe ediyor.

03 santral 2 Ana Manşet

ÜRETİCİ ENDİŞELİ

Eğercili Mahallesi’nde yaşayan Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği (ÇARÇED) Başkanı olan Mustafa Deniz, “Köylüler tarlarını sulamak için açtıkları sondaj kuyularındaki su bu sene 2 metreden 15 metre seviyesine düştü. Dinamolar yetersiz geldiği için üretici ekstradan masraf edip sondaj kuyularına dalgıç dinamo attı. 50 metreye kadar dalgıç dinamo atan oldu. Bu sene fazla kurak olmamasına rağmen böyle bir sorun yaşıyoruz. Biz çok daha kurak zamanlar geçirdik ama böyle bir sorun yaşamamıştık. Üretici endişeli. Birkaç seneye kalmaz bu topraklarda susuzluktan tarım yapamayacaklarından korkuyor” dedi.

03 santral 1 Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir