banner1571

banner1577

banner1575

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Samsun Canlı Haber TV'ye konuştular! Santrale tepki çığ gibi

SAMSUN 22.01.2021, 13:13

Santrale tepki çığ gibi Samsun'da biyokütle enerji santraline karşı yapılan eylemde, CHP, İYİ Parti, SP, BBP, DEVA ve Gelecek Partisi milletvekilleri, il ve ilçe başkanları ile çok sayıda STK temsilcisi buluştu.

Samsun’un Çarşamba İlçesi'nde kurulan biyokütle enerji santraline karşı çıkmak için "Çarşamba Köprüsü’nden Önce Son Çıkış” adını taşıyan eylem, ilçenin Eğerceli Mahallesi'nde kurulan santral önündeki alanda gerçekleşti.

SANTRALSAMSU'A İHANET

Eylem öncesi İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP, İYİ Parti ve DEVA Partisi il başkanları, SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve bazı vatandaşlar, Samsun Canlı Haber TV'ye konuştu.

BEDELİNİ AĞIR ÖDERLER 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan USTA: Biz santrale değil, yer seçimine karşıyız. Yanlış yerde yanlış bir iş yapılıyor.  Burası birinci sınıf bir tarım arazisi. Bu tarım arazisi heba olacak ve tuzlanacak. Bu santral günlük bin 500 ton temiz su kullanıyor. O su her seferinde yer altından çekilecek deniz suyu da yakın olduğu için tuzlu su gelecek. Yani bu ovanın tuzlandığını göreceğiz. Birinci sınıf tarım arazisi 5 milyon yılda oluşuyor. Dünyanın böyle bir ömrü yok.  Ciddi bir hayvan popülasyonu da var. Onlarında verimliliği etkilenecek. Şimdi yeni bir bilirkişi oluşuyor. Bu bilirkişide veteriner hekim de olmalı. Hem su kaynakları hem tarım ovası, insan sağlığı hem de hayvan sağlığı açısından yanlış bir projedir. Bir de limana yakınlık aranıyor. Bunu sorgulamak lazım. Biz ürettiğimiz elektriği heralde gemi ile göndermeyeceğiz değil mi? Demek ki buraya hammadde gelişi ile ilgili bir şey var. Bu ülkede denetim yok. Yarın burada kömür yakılsa kimse bir şey demeyecektir. Bu kadar hukuksuzluğa yok veren bir irade yarın kömür yakılmasına da yol verecektir.  Yazıktır, günahtır ahlaksızlıktır. Bu proje ihanet projesidir. Bunu arkasında bir kısım AK partilinin olduğunu biliyoruz. Bunun bedelini çok ağır öderler.  

ELLERİ VE BEYİNLERİ KİRLİ 

CHP Samsun Milletvekili Kemal ZEYBEK: Nu santrali bu hale getirenler siyasilerin ta kendisi. Biz enerjiye karşı değiliz. Enerji tabi ki üretmek için gerekli. Ama biz temiz enerjiden yanayız. Dünyada eşi benzeri bulunmayan topraklar üzerindeyiz. Tekrar bir Çarşamba Ovası'nın yaratılma şansı yoktur. Bu enerji santralinin yapılabileceği milyonlarca başka bir alan var. Neden buraya yapıldı? Kimler izin verdi? Bu santrale izin verenlerin elleri ve beyinleri kirlidir. O insanlar, bu bölgeyi kirletmiştir. Temizlemeleri zordur. Eğer temizlemek istiyorlarsa bu santrali buradan kaldırmaları gerekiyor. Defalarca bu santralin zararlı olduğunu anlattık. Tesis çalışamadan zararlarını anlatmaya çalıştık. Ama ne zaman santralin düğmesine basıldı, bacası tütmeye başladı neyin ne olduğunu gördüler. İleri dönemde daha çok tepki gelecektir. Burada siyasi proje vardır. Bunun kaldırılması gerekiyor.

OVANIN ÇİĞERİNE YAPILAN İHANETTİR 

CHP Samsun Milletvekili Fatih TÜRKEL: Bugün Çarşamba Ovası'na doğasına sahip çıkmaya geldik. Bu yanlış bir uygulama.  Yatırıma karşı değiliz ovaya yapılmasına karşıyız. Samsun'un ciğerine en kıymetli ovasına yapılmış ihanete karşıyız.  Açıklamaları esefle takip ediyoruz. Bunlar doğru şeyler değil. Büyükşehir Belediye Başkanı diyor ki ovaya zarar vermiyor. Bürokrasiden ses yok AK Parti Milletvekillerinden ses yok. Dağdan, taştan ovadan ses geliyor ama şehri yönetenlerden ses gelmiyor. Bu proje ihanet projesidir. Bir an önce yanlışlarından vazgeçmelerini istiyoruz.  Bu şehre ve ülkeye ihanet etmesinler. Gerekli adımları bir an önce atmalarını istiyoruz. 

BAŞKA YER Mİ YOK?

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan AKSOY: Samsun halkını zehirleyen bir proje tarım arazileri bitecek halk bunun farkında değil. İnsanlar burada lahana bile ekemeyecekler. Çünkü arazi tuzlanacak. Yer altından su çekiliyor. Ve su kaynakları bittiğinde üretim azalacak. Bu işin takipçisi olacağız. Santrale karşı değiliz. Başka yer mi yok? Samsun'un en verimli arazisine bu yapılır mı? Bu akla mantığa sığmaz. Büyükşehir Belediye Başkanın zararı yok demesi abesle iştigalden başka bir şey değildir. 

DOĞRU YER DEĞİL

DEVA Partisi İl Başkanı Av. Kebire Birer TÜRK: Bizler sanayileşmenin ya da yatırımın karşısında değiliz. Aslında bunların yanındayız ancak bu yatırımlar yapılırken çevre dostu insan odaklı olması gerekmekte ve doğru konumlandırılmalıdır.  Bu santral yapılırken neye dayanarak yapılmış bunu sorgulamak lazım. Çünkü Çarşamba Ovası'na yapıldı. Bu santral çiftçimize ve halka darbedir. Bu santrallerin zamanla çevreye ve tarım arazilerine verdiği zarar herkes tarafından bilinmektedir.  

Bunun dışında projede suyun sondaj kuyulardan çıkarılacağı bahsediliyor ve burada suyun yeraltı kaynaklarından kullanılması büyük bir tehlike. Daha temiz bir çevre için doğru yerde konumlanacak doğru sanayileşme diyoruz. 

KAMU YARARI YOK 

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet ÖZDAĞ: Burada iki köylümüzün açtığı Yaşar ve Seyfettin Bey'in açtığı dava vardı. Biz Elektrik Mühendisleri Odası olarak bu projede kamu yararı olmadığı için müdahil olduk. Türkiye'nin orman ürünü yakarak, orman ürünü, lastik ve çöp yakarak elektriğe ihtiyacı yok. 

Burada üretilen elektrik şuanda devletin en fazla verdiği süspansiyona sahip. Kilovatsaati piyasanın iki üç katıdır. Hangi ülke orman ürünü, lastik ve çöp yakarak elektrik üretir. Burası savaş, kıtlık ve yokluk ülkesi mi? Böyle bir elektriğe ihtiyacımız yok. 

TELEF OLMASIN 

Mehmet CANDAN: İstanbul’dan Çarşamba Ovası telef olmasın diye geldik. Burada zehir saçan bir fabrika var. Bunu istemiyoruz. Çünkü buradakiler tozdan kirden ve dumandan etkileniyor.  

CANIMIZ ÇIKTI 

Hamiye SAVAŞ: Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Bir senedir canımız çıktı.  Biz santrale karşı değiliz yerine karşıyız. Kendisinin haberinin olmadığı söyleniyor. Ama cumhurbaşkanımızın haberi vardır. Sana sesleniyorum lütfen cumhurbaşkanım. Biz halkız ve bizi duyun. Zehir solumak istemiyoruz. 

Merve İLHAN, Mustafa İNAN

Yorumlar (0)