doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun Barosu Başkanı Açıkladı: ‘Avukatlar Çözüm İstiyor’

Samsun-Barosu-Başkanı-Açıkladı-'Avukatlar-Çözüm-İstiyor'1
Daha Fazla Göster

Samsun Barosu Başkanı Açıkladı: ‘Avukatlar Çözüm İstiyor’ Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, savunma unsurunun yargıdan dışlanmaya çalışıldığını dile getirerek, sorunlara çözüm istedi

Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, “Yargının kurucu unsuru olan ‘Savunma” sistemli bir şekilde yargıdan dışlanmaya çalışılmaktadır. Adliyelerin hakim ve savcıların olduğu gibi avukatların da görev yeri olduğu unutulmaktadır” dedi.

‘ERİŞİM HAKKIMIZ ENGELLENİYOR’
Başkan Yıldıran, adli yıl açılışı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, avukatların yaşadığı sorunlara dikkati çekti. “Yargının kurucu unsuru olan ‘Savunma” sistemli bir şekilde yargıdan dışlanmaya çalışılmaktadır” diyen Yıldıran, “Adliyelerin hakim ve savcıların olduğu gibi avukatların da görev yeri olduğu unutulmaktadır. Hukuka aykırı olarak, avukatların dosyalara erişim hakları engellenmeye çalışılmakta, Avukatlık Kanunu 2. Maddesindeki açıklığa rağmen başta tapu ve nüfus müdürlükleri gibi kamu kurumlarından ya da özel kurumlardan bilgi ve belge alma ya da yerinde inceleme talepleri, keyfi, soyut gerekçeler ile reddedilmektedir” diye konuştu.

‘HUKUK FAKÜLTESİ AÇMAKTAN VAZGEÇİLMELİ’
Son yıllarda çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasıyla ilgili de eleştirilerde bulunan Yıldıran, “Tamamen ekonomik ve siyasi saiklerle yeni hukuk fakültelerinin açılmasından vazgeçilmelidir. Hiç bir ihtiyaç olmadığı halde son yıllarda onlarca hukuk fakültesi açılmıştır. Kontrolsüzce açılan hukuk fakültelerinde nitelikli bir hukuk eğitimi mümkün değildir. Yeni açılan hukuk fakültelerindeki eğitimin yetersizliği, adalet hizmetinin verimli ve etkin yürütülmesini zorlaştırmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir