Samsun'un Bafra ilçesindeki iki bin yıllık Asarkale Kaya Mezarlarının konumu, ilçeye uzaklığı ve tarihçesine dair tüm bilmedikleriniz...

Asarkale ve Kaya Mezarlıkları Helenistlik çağa ait oldukları bilinmektedir. Samsunun Bafra ilçesinin merkezine 26 kilometre uzaklıkta ve ilçenin güneybatısında bulunan Kızılırmak vadisi içerisinde ve Altınkaya barajı yakınında bulunmaktadır.

Demir'e 'yapboz' tepkisi Demir'e 'yapboz' tepkisi

kaya mezarlık.jpg


MEZARLARIN KONUMU

Paflagonya bölgesinde bulunan mezarlıkların o dönemde stratejik olarak askeri olarak savunma amacıyla kullanıldığı söylenmektedir. Mezarlıkların iki tanesi kalenin yamaçlarında, bir tanesinin ırmağın karşı yakasında olmak üzere 3 tane olduğu bilinir. Kaya mezarlıklarının mimarisi Grek mimarisine uygundur. Irmak seviyesinden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan kaleye, girişi yol hizasında olan bir tünel vasıtasıyla yapılmaktadır. Derbent Barajının yapılmasından sonra, baraj gölü doğal bir güzellik oluşturmuştur. Kızılırmak boyunca uzanan bu doğa güzelliğini Asarkale Kaya Mezarlıkları tamamlamaktadır. Asarkale Mezarlıkları gizli bir geçitten yukarı çıkılan merdivenleri ile dev bir kaya kütlesinin üzerine oturtulmuştur. Çıkış merdivenleri bu sebepten tehlikelidir. Çıkılan merdivenlerden tehlikeli olarak sağlansa bile iniş mümkün olmayıp patika bir yoldan inişler sağlanmaktadır. Yol boyunca mısır tarlaları mevcuttur. Turizm açısından yöreye katkı sağlayan mezarlıklar yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaktadır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

kaya mezarlıkları 1.jpg